Tip na článok
Szabó (vľavo) po vypočutí doživotného trestu odchádza zo Špecializovaného súdu ako slobodný občan. Vpravo vo svojom dome pri Dunajskej Strede.

Muž odsúdený za dve vraždy je stále vonku. Podľa expertov je psychopat

Prepustenie z väzby Štefana Szabóa, neprávoplatne odsúdeného na doživotie pre dve vraždy, môže byť viac než obyčajná chyba.

Galéria k článku (3 fotografie )
Slobodný: Szabó, vpravo, po vypočutí doživotného trestu odchádza zo Špecializovaného súdu ako slobodný občan.
Doma: Odsúdeného sme našli doma v jeho dome pri Dunajskej Strede. Hoci sa čakalo, že po prepustení na slobodu utečie, zatiaľ sa tak nestalo.
Zavraždení: Podľa rozsudku súdu Szabó zavraždil Tibora Kovácsa, vľavo, a Andreja Wolfa. Hlavným motívom mali byť peniaze.

Koncom apríla sa po chybe súdu dostal na slobodu muž neprávoplatne odsúdený na doživotie pre dve úkladné vraždy. Okolnosti, za akých sa dostal spoza mreží tento psychopat, za ktorého ho označili psychiatri, teraz preveruje ministerstvo spravodlivosti i polícia.

Cesta na slobodu

Na doživotie poslal do väzenia Szabóa Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Szabó sa odvolal na Najvyšší súd. Ten spáchanie vrážd nespochybnil, predsa sa však rozhodol, že ak ide o doživotný rozsudok, chce doplniť dôkazy v jednej z vrážd. Vraj preto, aby bolo rozhodnutie naozaj nepriestrelné.

Szabó však okrem sťažnosti proti doživotnému trestu požiadal Najvyšší súd o prepustenie z väzby. A práve táto žiadosť sa stala kameňom úrazu. Akosi záhadne zapadla do spisu a zostala tak nepovšimnutá.

Na rozhodnutie o prepustení sú však jasné lehoty. Ak súd v určenom čase o žiadosti nerozhodne, podľa nášho právneho systému dôjde k porušeniu ľudských práv. A tak odsúdený Szabó putoval na slobodu, ktorú si užíva dodnes.

Čítajte viac:

Plus 7 DNÍ našiel muža odsúdeného za dve úkladné vraždy. Prečo behá po slobode?

Vyjadrenie verzus realita

Jeho prepustenie vyvolalo okamžité reakcie. Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin poslal cez médiá svojim podriadeným jasný odkaz. Tvrdil, že podá podnet na mimoriadny opravný prostriedok, teda dovolanie.

„Podľa môjho názoru došlo k hrubému porušeniu zákona, obvinený nemal byť v žiadnom prípade prepustený z väzby. Ide o nesprávny výklad ústavy a zákona, ktorý je dokonca v rozpore s judikatúrou štrasburského súdu,“ vyhlásil Harabin. Napriek tomu Harabin žiaden podnet na dovolanie dodnes nepodal.

„Nakoľko ministerstvo spravodlivosti o prípade vie a vyžiadanie si spisu by zbytočne oddialilo rozhodnutie na súde prvého stupňa, bol tento krok zbytočný. Po právoplatnom skončení veci sa trestné kolégium bude vecou zaoberať,“ napísali nám z Najvyššieho súdu, prečo Harabin neinicioval sľubovaný mimoriadny opravný prostriedok.

Na škandalózne prepustenie okamžite reagoval aj minister spravodlivosti Tomáš Borec. Ten vyjadril vážne znepokojenie nad tým, že bol z väzby prepustený človek obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a vyhlásil, že dá prepustenie Szabóa preveriť. Na ministerstve vnútra sa na rozdiel od Najvyššieho súdu naozaj začalo niečo diať.

Záhadné pochybenie súdu začali preverovať a zdá sa, že nebolo všetko s kostolným poriadkom. „Z doterajšieho preverovania sa javí, že v tejto trestnej veci došlo k pochybeniu súdu,“ prezradil Pavol Kubík z ministerstva spravodlivosti. Všetko teda nasvedčuje tomu, že už v priebehu niekoľkých týždňov môžu vinníci niesť dôsledky za fatálne pochybenie.

Úplatok

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa však podarilo zistiť, že preverovanie okolností prepustenia Štefana Szabóa na slobodu nezostalo nepovšimnuté ani pre policajných vyšetrovateľov. Tí sa totiž podľa nášho policajného zdroja dostali k informáciám, ktoré naznačujú, že za prepustením Szabóa by mohlo byť niečo viac než len obyčajná chyba.

„Dostala sa k nám informácia o 100-tisíc eurách, ktoré mali byť v tejto veci použité,“ prezradil náš zdroj. Vyšetrovanie vo veci potvrdil ďalší nezávislý zdroj blízky vyšetrovateľom. V prípade, že by sa policajtom podarilo preukázať branie úplatku, išlo by o jeden z najväčších škandálov v slovenskej justícii.

Napriek viacerým urgenciám sa nám s policajným hovorcom Michalom Slivkom, ktorý nám k téme najskôr prisľúbil vyjadrenie, nepodarilo skontaktovať. No ani päť neprijatých telefonátov ho nerozhýbalo, aby zavolal späť a povedal jednoduché „nebudeme sa vyjadrovať“.

S informáciou, o ktorej sa medzi policajtmi šušká, sme sa vybrali aj za samotným Szabóom. Aj keď zlé jazyky tvrdili, že už ušiel, nie je to tak. Muža obžalovaného z dvoch vrážd sme minulý týždeň zastihli na dvore jeho rodinného domu v Lesných Kračanoch neďaleko Dunajskej Stredy. Keď sme sa ho chceli spýtať na okolnosti jeho prepustenia, len nám z dvora veselo zamával a vošiel do domu.

Dve vraždy

Štefana Szabóa zadržali policajti v júni 2012. Podľa obžaloby zastrelil pumpára Tibora Kovácsa z Holiar. Motívom vraždy malo byť podľa prokurátora asi 30-tisíc eur, ktoré Szabó Kovácsovi dlhoval. Zbraň, ktorou Kovácsa zastrelili, našli policajti v obchode s potravinami, ktoré Szabó prevádzkoval na bratislavskom Račianskom mýte.

Dva týždne po Kovácsovej vražde našli policajti pri prehliadke Szabóovej chaty ďalšie ľudské telo. Ležalo v garáži na regáli, zabalené v igelite. Išlo o pozostatky dva roky nezvestného pumpára Andreja Wolfa. Muž bol zastrelný dvoma ranami do hlavy. Motívom vraždy mali byť opäť peniaze. Celkovo 86-tisíc eur, ktoré Szabó Wolfovi dlhoval.

Muž, ktorý si stále užíva slobodu, bol vyšetrovaný aj v súvislosti so zmiznutím predavačky Ivety Částovej. Je nezvestná od marca 2012. Podľa vyšetrovateľa požičala Szabóovi 50-tisíc eur, ktoré mala z predaja bytu. Jej telo sa dodnes nenašlo.

Szabóa Špecializovaný trestný súd v máji opätovne odsúdil na doživotie. Obžalovaný sa odvolal, a tak neputoval za mreže, ale zostal na slobode. Najvyšší súd bude o potvrdení doživotného trestu rozhodovať v októbri.

VIDEO Plus 7 Dní