Podarená policajná akadémia

Jeden škandál strieda druhý. Vysokoškolská inštitúcia, ktorá sa stará o  výchovu a vzdelávanie našej nádejnej policajnej elity, sa v priebehu krátkeho obdobia musí vyrovnať s ďalšou kauzou. Po tom, ako inštruktor Akadémie PZ začiatkom marca nešťastne postrelil jednu z kadetiek, vyšlo teraz najavo, že tam pôsobí pedagóg odsúdený v Českej republike. Ten v minulosti po rozchode s  priateľkou rozposielal rôznym ľuďom prostredníctvom sociálnej siete jej fotky, na ktorých bola v Evinom rúchu. V roku 2014 súd konštatoval, že nešlo o náhodné konanie vo vzťahu k jednej osobe, ale o konanie pripravené a premyslené. Muža preto odsúdili na finančný trest tridsaťtisíc českých korún. Pedagóg, ktorý je zároveň súdnym znalcom, pôsobí na policajnej akadémii od roku 2017. Jej rektorka Lucia Kurilovská hovorí, že nič nezanedbali a že pedagóg prešiel dvakrát výberovým konaním. Až na to, že škole predkladal výpisy a  nie odpisy z registra trestov, v ktorých by bol uvedený aj záznam o odsúdení v ČR.

Obvinený Trnka

Národná kriminálna agentúra má fakt plné ruky práce. Nečudo, oprašuje aj kauzy, ktoré síce svojho času občanov poriadne naštvali, ale následne na ne sadal prach nezáujmu patričných orgánov. Jednou z takých je i záležitosť spred takmer devätnástich rokov, keď generálnej prokuratúre vládol Dobroslav Trnka. Nuž a ten za zvláštnych okolností v lete 2004 prepustil z väzby na slobodu vtedy vplyvného podnikateľa a kamoša mnohých iných vplyvných ľudí Jozefa Majského. Hoci už vtedy sa špekulovalo, že Trnka svoj podpis pod Majského prepúšťaciu správu nenačarbal len tak, vyšetrovateľom sa až teraz podarilo naraziť na zrejme nespochybniteľný dôkaz. Ináč to byť ani nemôže, keďže bývalého generálneho prokurátora aktuálne obvinili z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Len dodajme, že Majský sa vo väzbe ocitol pre kauzu okolo tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia.

Nechcená Perinbaba

Sniežik sa nám chumelí, zima je zimička. Polia, lúky vybieli, zapadne cestička - zanôtil si iste nejeden Slovák známu detskú pesničku pri pohľade na krásnu zavločkovanú krajinu za oknami vyhriatych bytov a domov. Až na to, že práve nezdobil vianočný stromček, ani nepiekol voňavé medovníky, ale chystal veľkonočné dobroty. Štedrá Perinababa nás tentoraz prekvapila nečakane, počas sviatkov jari. A potrápila veru mnohých, najmä cestárov. Nešťastní zostali i včelári, ktorí už teraz rátajú škody a varujú pred nedostatkom medu. Malé robotnice totiž pred časom zacítili závan teplého počasia a  vyleteli z úľov. Mnohé včelstvá však príchod zimného počasia zrejme neprežijú.

Tragická Veľká noc

Začalo sa to už na Veľkonočný piatok na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, kde si svoje povinnosti aj počas sviatkov od skorých ranných hodín plnili pracovníci likvidácie odpadu. Pri vyprázdňovaní jedného z kontajnerov vysypali do smetiarskeho auta aj osobu, ktorá sa v ňom nachádzala. Tá prišla následne o život, keďže obsah zbernej nádoby sa vo vozidle okamžite zlisoval. K tragickej udalosti došlo počas Veľkej noci aj v Liptovskom Mikuláši, kde pri hrozivej nehode zahynuli traja mladí ľudia. V Leviciach zas dcéra zavraždila svoju 54-ročnú matku, no a v Žiline z okna jedenásťpodlažného panelového domu vyskočila žena, ktorá pád neprežila.

Odložený súd

Takmer rok boli trpezliví a keď to konečne prišlo, niečo im do toho prišlo. Reč je o začiatku procesu s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý bude čeliť obžalobe v daňovej kauze týkajúcej sa jeho rodinnej firmy KTAG. Prokurátor odovzdal spis na súd začiatkom vlaňajšieho apríla. Sudca rozsiahly materiál dlhé mesiace študoval, aby rozhodol, či obžalobu vôbec prijme. Na jeho verdikt čakal aj samotný Andrej Kiska spolu s advokátom Petrom Kubinom, ktorý uviedol, že oni sú trpezliví. Napokon sa dočkali. Sudca obžalobu prijal, pričom prvý termín pojednávania stanovil na 18. apríla tohto roka. Čo však čert nechcel, v tento deň musí byť advokát Kubina prítomný na inom pojednávaní, a  preto požiadal o odloženie toho Kiskovho. Exprezident by sa tak mal pred súd postaviť až koncom júna.