Hudobná skupina Philanthropy Band sa v hitparádach rádií nevyskytuje, napriek tomu je mimoriadne žiadaná a objednávky na vystúpenia sa jej len tak hrnú.

V multi-kulti partičke hrajú a spievajú veľvyslanci troch krajín, jeden diplomat, ktorý bol kedysi profesionálny gitarista, jeden politológ, dvaja slovenskí primátori, šarmantná Američanka Janet žijúca na Slovensku, ale aj dcéra maďarského veľvyslanca.

Už samotný názov zoskupenia napovedá, že za svoje vystúpenia neberú žiadne honoráre. Jeden z jej členov, americký veľvyslanec Theodore Sedgwick, sebakriticky tvrdí: „Nemyslím si, že ktokoľvek by bol ochotný zaplatiť za to, aby ma mohol počúvať.“

Viac guráže ako umenia

„Ja v kapele robím hluk, neviem spievať ani hrať na hudobných nástrojoch, mňa sa na hudbu nepýtajte,“ žartuje izraelský veľvyslanec Alexander Ben-Zvi, ktorý má vo Philanthropy Band na starosti perkusie a manažérsku prácu.

„Vždy som sa motal okolo ľudí v kapele, pomáhal som im ako zvukár, až raz prišli kolegovia na to, že potrebujú aj hráča na perkusiách. Tak som začal,“ vysvetľuje Alexander Ben-Zvi. Vraj nikdy nepociťoval ani náznak trémy. Zapojil sa totiž do kapely už s dvomi profesionálmi. Prvý je bubeník - v civile banskobystrický primátor Peter Gogola, druhý zasa gitarista, izraelský diplomat Gad Amir.

„Nápad založiť takúto skupinu dostala Lucia Faltínová z Fóra donorov. Pôvodne sme boli gitarové trio, v ktorom účinkoval veľvyslanec Rumunska Florin Vodita, vtedajší veľvyslanec Grécka Nikolaos Kannelos a ja,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov. K triu akosi náhodou pribudol klávesista, americký ambasádor Theodore Sedgwick.

„Raz sme boli u neho v rezidencii, trošku sme muzicírovali a on tam mal klavír. Skúsili sme si zahrať spolu a išlo to,“ spomína Mesežnikov. Kapela však stále nebola kompletná. „Moja pani nás spočiatku kritizovala. A plným právom. Až keď sme ‚zverbovali‘ do kapely ako bubeníka primátora Banskej Bystrice, chytili sme to správne tempo,“ dodáva americký ambasádor Sedgwick.

Muzikanti s imunitou: Diplomati, primátori a politológ založili kapelu

V akcii: Prekladateľka Janet s bratislavským primátorom Ftáčnikom si strihli dueto. Foto: archív J.L.

Ochranka v hľadisku

„V júni sme hrali až na piatich podujatiach, čo je dosť aj na profesionálnu kapelu, nie?“ smeje sa izraelský veľvyslanec Ben-Zvi pri pokuse zrátať počet vystúpení. V rozličných slovenských mestách mala kapela asi pätnásť koncertov. A repertoár?

„Pôsobil som v Latinskej Amerike, preto milujem latinohudbu, napríklad skladby od Carlosa Santanu. Tuto môj kolega Gady má napríklad najradšej hudbu zo šesťdesiatych rokov,“ hovorí Alexander. V playliste však onedlho pribudnú aj slovenské skladby.

„Už dlhšie o tom uvažujeme a teraz to konečne aj zrealizujeme a nacvičíme niečo od slovenskej skupiny Elán. Spočiatku sme radšej hrali iba anglické pesničky, nikto z nás totiž po slovensky spievať nevedel a s prízvukom by to bolo asi čudné. Teraz, keď s nami spieva aj primátor Milan Ftáčnik, si už trúfneme.“

„Keď sme ostatný raz hrali v dedine Hniezdne pri Starej Ľubovni, ľudia pod pódiom s nami spolu spievali, bavili sa, tancovali, to bol super pocit,“ spomína šéf izraelskej ambasády. Keď ho chcete navštíviť, musíte sa podrobiť prísnej bezpečnostnej prehliadke.

Rovnaké bezpečnostné pravidlá platia aj pri návšteve americkej ambasády. Zaujímalo nás preto, ako je o bezpečnosť diplomatov postarané, keď vystupujú na javisku pred davom ľudí, a či sa ochrankári pohybujú aj medzi divákmi. O tom však príliš rozprávať nechcú. „Máme to vyriešené,“ lakonicky skonštatuje Alexander Ben-Zvi.