Ešte nedávno bolo meno Tibora Turana jedno z najspomínanejších v súvislosti so športovým dianím u nás. Uchádzal sa totiž o najvyššiu, prezidentskú funkciu v Slovenskom zväze ľadového hokeja. No a kandidát bol veru horúci. Veď na tento post ho navrhli a podporili také hviezdy ako Žigmund Pálffy či Jozef Stümpel, ale tiež dosť klubov a dovtedajších hokejových papalášov.

Nomináciu Tibora Turana odôvodnili slovami, že by bol tým správnym prezidentom, ktorý dá všetkému šťavu, aby hokej napredoval a chlapci radi chodili do reprezentácie.

Ťažko povedať, či z nevedomosti, alebo zámerne zamlčali podstatnú informáciu. A síce, že ak by bol ich kandidát úspešný, hokejový zväz by možno neriadil z komfortne vybavenej bratislavskej kancelárie, ale zo strohej cely v niektorej zo slovenských väzníc. Tibor Turan totiž už niekoľko mesiacov čelí obžalobe z ekonomickej trestnej činnosti, za ktorú mu hrozí až osem rokov za mrežami.

Tibor Turan: Uchádzal sa o post prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja v čase, keď už čelil obžalobe z ekonomickej trestnej činnosti.
Tibor Turan: Uchádzal sa o post prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja v čase, keď už čelil obžalobe z ekonomickej trestnej činnosti.
Zdroj: TASR

Tibor Turan: Uchádzal sa o post prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja v čase, keď už čelil obžalobe z ekonomickej trestnej činnosti. Foto: TASR

Staré hriechy

Záležitosť sa týka ešte jeho pôsobenia v popradskom hokejom klube. Tamojšia dlhodobo zlá finančná situácia vyvrcholila koncom minulého roka odvolaním konateľa a výkonného riaditeľa klubu Turana z uvedených funkcií. Stalo sa tak na základe listu hráčov, ktorí pre nevyplatené záväzky pohrozili bojkotom dvoch zápasov.

Tibor Turan sa následne posťažoval, že sa k nemu zachovali neférovo, akoby za všetko mohol len on sám. Čo sa v Poprade skutočne dialo, môžeme ťažko posúdiť, fakt však je, že v tom čase tento bývalý hokejista a funkcionár už takmer rok a pol čelil trestnému stíhaniu pre zločin neodvedenia dane a poistného. Netrvalo dlho a v tejto veci bol aj obžalovaný. Postaral sa o to prokurátor.

„Oznamujem Vám, že prokurátor Okresnej prokuratúry v Poprade v mesiaci február 2016 podal na Okresný súd v Poprade obžalobu na Ing. T. T. pre zločin neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1, ods. 2 písm. b) Trestného zákona,“ dal nám vedieť hovorca prokuratúry Marián Spišák.

Protiprávneho konania sa podľa neho obžalovaný dopustil ako konateľ spoločnosti HK Poprad tým, že „v mesiacoch január - február 2013 neodviedol poistné na sociálne poistenie v celkovej výške okolo 750 eur, v mesiaci december 2012 neodviedol preddavky na daň zo závislej činnosti vo výške okolo 1 200 eur a v roku 2013 za obdobie 5 mesiacov neodviedol daň z pridanej hodnoty v celkovej výške približne 12 800 eur“.

Inými slovami - Tibor Turan ako konateľ hokejového klubu podľa názoru polície a prokuratúry peniaze na dane a poistenie síce vybral, a teda mal, napriek tomu ich neodviedol. A keďže tak urobil s finančnou čiastkou vo výške takmer pätnásťtisíc eur, čo je podľa slovenských paragrafov suma väčšieho rozsahu, Tiborovi Turanovi hrozí trest odňatia slobody v rozmedzí tri až osem rokov.

Aby boli informácie kompletné, dodajme, že v prípade koná už aj Okresný súd v Poprade. „Termíny hlavného pojednávania boli nariadené na 23. marec tohto roka, na 4. mája a naposledy na 6. júna, na ktorom došlo k odročeniu na 12. septembra,“ povedala nám hovorkyňa súdu Ivana Petrufová.

Nespokojní: O odvolanie Tibora Turana z funkcie konateľa a výkonného riaditeľa Hokejového klubu Poprad sa veľkou mierou postarali nespokojní hráči.
Nespokojní: O odvolanie Tibora Turana z funkcie konateľa a výkonného riaditeľa Hokejového klubu Poprad sa veľkou mierou postarali nespokojní hráči.
Zdroj: TASR

Nespokojní: O odvolanie Tibora Turana z funkcie konateľa a výkonného riaditeľa Hokejového klubu Poprad sa veľkou mierou postarali nespokojní hráči. Foto: TASR

Nevedeli o tom?

Tibor Turan sa aktuálne k tejto téme vyjadrovať veľmi nechce. Všetko je však podľa neho úplne ináč. Čisté svedomie má aj z hľadiska svojej kandidatúry na prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja. Osoby, ktoré ho na tento post navrhli a podporili, vraj o všetkom vedeli.

„Presne tak, všetko vedeli. A mám výpisy z banky, z daňového úradu, že je všetko vyrovnané,“ presviedča Tibor Turan. Či to tak skutočne je, a teda, či ľudia, od ktorých dostal počas volieb podporu, skutočne vedeli, že čelí obžalobe, pričom mu hrozí až osemročný trest, je však otázne.

So Žigmundom Pálffym sa nám nepodarilo skontaktovať. Jozef Stümpel, ďalšia hokejová hviezda, ktorý podľa kuloárnych informácií Turana na post prezidenta hokejového zväzu podporoval, tvrdí, že o jeho problémoch netuší. „Ja som oficiálne nikoho nepodporoval, aby sme to uviedli na správnu mieru. A o tom, že čelí obžalobe, neviem, nikto nás o to neinformoval,“ hovorí Stümpel.

Logika hovorí, že o tom zrejme nevedeli ani ľudia z opačného tábora, lebo ináč by to iste spomenuli a Turana sa na všetko pýtali. Potvrdil nám to jeho kritik, bývalý hokejista Richard Lintner. „Nie, netušil som to. Ja som s pánom Turanom nekomunikoval. Ale podľa mňa, ak je to pravda, je to závažná vec, o ktorej mali delegáti kongresu vedieť. Mňa pán Turan už ničím neprekvapí,“ konštatoval Lintner.

Najvyšším predstaviteľom Slovenského zväzu ľadového hokeja sa Tibor Turan napokon nestal, keďže v boji o prezidentský post ho v polovičke júna porazil podnikateľ v IT biznise Martin Kohút. Súboj bol veľmi tesný. Turan prehral rozdielom 23 hlasov.

Bolo by zaujímavé sledovať, ako by sa naši hokejoví páni v prípade opačného výsledku vyrovnávali so vzniknutou situáciu. So situáciou, keď by celkom reálne hrozilo, že nový hokejový prezident bude jeden z najväčších športových zväzov u nás riadiť možno z väzenskej cely.

Mám čisté svedomie

S TIBOROM TURANOM sme sa rozprávali aj o tom, či sa obáva rozhodnutia súdu.

Orgány činné v trestnom konaní vás riešia v súvislosti s trestnou činnosťou. Nemali ste potrebu o tom informovať počas volieb prezidenta SZĽH?

Ja som sa k tomu už vyjadroval. Takže asi tak.

Vyjadrovali ste sa k tomu, že vás riešia orgány činné v trestnom konaní?

Presne tak.

Nikde som to nezachytila, môžete to zopakovať?

To nie je podstatná vec. Keď ste dostali takú informáciu, neviem od koho.

Prečo to nie je podstatné?

Lebo je všetko zaplatené a všetko je vyrovnané.

Vás však za túto nekalú činnosť stále riešia.

Pozrite sa, v hokejovom klube je správna rada, prezidentom klubu je pán primátor, sú tam členovia, ja som bol len konateľ, takže nemám potrebu sa k tomu vyjadrovať.

Ale vy ste už obžalovaný, informovali ste o tom tých, ktorí vás navrhli na prezidenta SZĽZH?

Presne tak, všetko vedeli. A mám výpisy z banky, z daňového úradu, že je všetko vyrovnané.

Vaša trestná vec prešla políciou, prokuratúrou a teraz čelíte obžalobe na súde. To všetci pri vyšetrovaní prípadu pochybili?

Aká polícia? Ja nemám potrebu sa k tomu vyjadrovať. Všetko je zaplatené.

V septembri bude pojednávanie, takže mi zavolajte potom. Neobávate sa, že budete odsúdený?

Nie, neobávam sa. Mám čisté svedomie.

Na pojednávania chodíte?

Pojednávanie bude až 12. septembra.