Tip na článok

Mužovi z vražedného gangu sa za mrežami nepáči

Adamčovec Štefan Sinička, ktorý sa roky ukrýval v Karibiku, chcel znížiť trest. Muž odsúdený za vraždu chcel súdu vysvetliť, že on jamu síce kopal, ale nevedel prečo.

Galéria k článku (8 fotografií )
Odsúdený Štefan Sinička: Skončil v rukách slovenských policajtov.
Odsúdený Štefan Sinička: Skončil v leopoldovskej väznici.
Odsúdený Štefan Sinička: Takto vyzeral jeho prevoz na Slovensko.

Celé ozbrojené komando kukláčov priviezlo koncom januára na súd roky hľadaného člena zločineckej skupiny adamčovcov Štefana Siničku. Ráno osemnásteho januára tohto muža naložili do eskortného auta, previezli sa niekoľko sto kilometrov, posedeli na súde a potom išli späť.

Toto divadlo sa odohralo len preto, že Štefanovi Siničkovi sa zdal trest za účasť na vražde Arpáda Nistora privysoký. Súd požiadal o obnovu konania v prípade starom viac ako dvanásť rokov a ako svedkov žiadal vypočuť napríklad šéfa gangu Branislava Adamča odsúdeného na doživotie a ďalších členov tohto vražedného komanda. Sinička chcel súdu preukázať, že on sa síce podieľal na šoférovaní Nistorovho auta a kopaní jamy na jeho pozostatky, ale vraj nevedel, že ostatní muži z jeho skupiny chcú Nistora zavraždiť. No a toto všetko mali zrejme súdu vysvetliť jeho kumpáni, ktorí železničiara zavraždili.

Zločinec Štefan Sinička vo Venezuele.
Zločinec Štefan Sinička vo Venezuele.
PZ SR

Zločinec Štefan Sinička: Sám sa prihlásil na polícii vo Venezuele. Foto:PZ RS

Vražda železničiara

Dnes tridsaťpäťročný rodák z Veľkých Kapušian patril svojho času k jednej z najobávanejších skupín slovenského podsvetia, známej ako adamčovci. Podľa rozsudku sa zúčastnil na vražde Arpáda Nistora, ktorý pracoval na železnici neďaleko hraníc s Ukrajinou. Údajne odmietol so skupinou spolupracovať na pašovaní cigariet.

Páchatelia preto Nistora v máji 2004 uniesli zo záložne vo Veľkých Kapušanoch. Spútaného a zabaleného do plachty ho odviezli do maštale roľníckeho družstva v Stretave a tam ho uškrtili ťažným lanom

Bol to práve Sinička, ktorý podľa verdiktu šoféroval auto na miesto brutálnej vraždy, vykopal jamu a po likvidácii železničiara sa na družstvo opäť vrátil, aby odtiaľ odviezol auto už mŕtveho Nistora. Súd Siničkovi za účasť na vražde, založenie a zosnovanie zločineckej skupiny a vydieranie vymeral vo februári 2009 dvadsaťročný trest.

V kauze vraždy Nistora už v minulosti obnovu konania povolili. Bolo to v januári 2015. Obnova sa týkala celej skupiny. Podľa najnovšieho verdiktu dostali miernejšie tresty všetci členovia skupiny okrem Branislava Adamča, ktorému potvrdil doživotie. Sinička si polepšil o štyri a pol roka. Trest mu znížili z dvadsiatich na pätnásť a pol roka.

Vinili ho aj z prevádzačstva

Okrem vraždy mal tento muž podľa polície na rováši aj trestný čin prevádzačstva. Venezuela, ktorú naše orgány žiadali o povolenie trestného stíhania na základe zásady špeciality, však toto trestné stíhanie voči Siničkovi nepovolila. Súd však Siničkovu žiadosť zmietol zo stola ešte predtým, než si vypočul jeho najnovšie dôvody na nižší trest.

Nuž, nateraz to vyzerá tak, že obávaný zločinec karibské slnko tak skoro neuvidí a súdy sa zatiaľ bez rozptyľovania môžu venovať svojej záslužnej práci.

Výhľad z domu: Štefan Sinička kosil trávnik, vymieňal žiarovky na lampách a staral sa o pohodlie majiteľov apartmánov.
Výhľad z domu: Štefan Sinička kosil trávnik, vymieňal žiarovky na lampách a staral sa o pohodlie majiteľov apartmánov.
archív

Výhľad z domu: Štefan Sinička kosil trávnik, vymieňal žiarovky na lampách a staral sa o pohodlie majiteľov apartmánov. Foto: archív PLUS 7 DNÍ

Útek do Venezuely

Zaujímavosťou je že Sinička si na rozdiel od ostatných členov gangu z východného Slovenska roky užíval horúce karibské slnko. Po obvinení z vraždy Arpáda Nistora totiž odišiel na dovolenku do Venezuely, presnejšie na ostrov Margarita. Slovenská polícia spolu s Interpolom po ňom márne pátrali viac ako dva roky. Siničkovi sa podarilo do Venezuely vycestovať aj preto, že zatiaľ čo ostatných členov gangu stíhali väzobne, on bol na slobode.

Až v apríli 2013 sa týždenníku PLUS 7 DNÍ podarilo nájsť jeho stopu a zistiť detaily z jeho života, ktoré sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní.

VIDEO Plus 7 Dní