Tip na článok
Ohnivá šou: Na koncertoch kapely o ne nie je núdza.

Náboženskí fanatici nechcú na Slovensku Iron Maiden, vraj sú satanisti

Náboženské Spoločenstvo svätého Jozefa protestuje proti konaniu koncertu Iron Maiden v Piešťanoch. Vraj šíria satanizmus.

Slovensko sa opäť predviedlo. Spoločenstvo svätého Jozefa sa prostredníctvom internetovej petície rozhodlo protestovať proti konaniu koncertu legendárnej britskej heavymetalovej kapely Iron Maiden v rámci festivalu Topfest na piešťanskom letisku.

Dôvod? Prostý. Britská kapela, ktorá po celom svete predala už vyše 80 miliónov nosičov a vystúpi hneď v prvý deň festivalu - vo štvrtok 27. júna - ako najväčšia hviezda jubilejného desiateho ročníka, vraj šíri satanizmus.

Nie ste tu vítaní

Na Slovensko sa Iron Maiden vracajú takmer po desiatich rokoch. Naposledy koncertovali v októbri 2003 pred plným hľadiskom banskobystrického zimného štadióna.

Náboženský spolok zložený z pravoverných kňazov exkomunikovaných z katolíckej cirkvi, ktorý je pod petíciou podpísaný, sa však z ich koncertu neteší. Na svojom webe obviňuje kapelu z verejnej propagácie satanizmu a nenávisti voči Bohu. „Nie ste tu vítaní! Slovensko verné Ježišovi je Slovensko bez Iron Maiden!“ píše sa v petícii.

Hoci duša celého protestu Michal Meluch tvrdí, že iniciátorom nejde ani tak o zrušenie koncertu, ako o skôr o to, aby ľudom vyslali signál, že nesúhlasia s propagáciou satanizmu a okultizmu, aj tak ich konanie zaráža.

Rovnako ako v minulosti aktivita vtedajšieho trnavského arcibiskupa Jána Sokola, ktorý v lete 1995 brojil proti pozvaniu kapely Black Sabbath. Z rovnakých príčin.

Zakladateľ skupiny: Basgitarista Steve Harris počas koncertu v Quebecu. Foto: Iron Maiden

Najskôr za starostom

Iniciátori súčasnej petície už stihli nazbierať vyše šesťsto podpisov, ale i stovky urážajúcich či neveriacich reakcií fanúšikov metalovej či rockovej hudby, ktorí žasli, že to v časoch demokracie niekto môže myslieť vážne.

Metal vždy svojským spôsobom protestoval proti najrozličnejším druhom manipulácie. Samotné koncerty, hoci aj s použitím satanistických symbolov ako napríklad čísla 666, ku ktorému sa uchýlili aj Iron Maiden, sú len metaforou či expresívnym spôsobom vyjadrovania. Rovnako ako svetácky imidž či hororové texty. Má to byť najmä zábava, no nie každý to tak vníma.

Kapela Black Sabbath, ktorá žáner heavy metal stvorila, by o tom mohla rozprávať. Ako prvá spustila verejné protesty. „Hlavne na juhu či v strede Ameriky sme v začiatkoch mali vážne problémy. Nechceli nás tam púšťať. Museli sme najskôr rokovať so starostom, keďže niektorí si mysleli, že ich uhranieme,“ spomínal bubeník Black Sabbath Bill Ward.

Železná lady so sekerou

Aj Iron Maiden si užili svoje. Keď v máji 1980 na obale singla Sanctuary znázornili útok sekerou na vtedajšiu premiérku Margaret Thatcherovú, ktorá sa v podchode pokúša strhnúť plagát kapely, politici bili na poplach. Skupina kontroverzným obalom chcela dať najavo nespokojnosť s krátením sociálnych programov britskej vlády, no nepochodila.

Oficiálna cenzúra prišla takmer okamžite. Thatcherová musela mať na obale cez tvár čierny pruh. Obvinenie zo satanizmu došlo o dva roky. Ich tretí album Number of the Beast z marca 1982 sa dnes hrdí označením jeden z míľnikov heavymetalovej hudby, no americkým konzervatívcom sa nepáčil. Organizovali verejné pálenie vinylov s ich hudbou, prípadne ich demonštratívne rozbíjali kladivom.

„Celé to bolo pomýlené. Absolútne to nepochopili,“ čudoval sa basgitarista kapely Steve Harris, ktorý na Vianoce 1975 Iron Maiden v Londýne založil. Titulná skladba albumu, ktorá rozruch spôsobila, je vraj o zlom sne, ktorý Harris mal, keď dopozeral jeden z hororových filmov. „Metal je o túžbe rozbiť spoločenské zábrany. Kto verí tým satanistickým veciam, je úplne na hlavu,“ pridal svoj názor aj gitarista americkej kapely Possesed Larry Lalonde.

Rodičia, pozor!

Metal sa musel brániť veľa ráz. Náboženskému fundamentalistovi a americkému kazateľovi Jerrymu Falwellovi sa v osemdesiatych rokoch po tvrdom boji s kapelami tohto žánru podarilo dosiahnuť, aby na obaloch platní pribudlo upozornenie pre rodičov, že skladby obsahujú „škodlivé“ texty. Napriek protestom speváka Franka Zappu.

Väčšinu súdnych sporov však metaloví interpreti vyhrávali. V roku 1988 uspel Ozzy Osbourne, keď podľa žaloby práve pieseň Suicide Solution dohnala istého kalifornského mladíka k samovražde. Osbourne presvedčil súd, že skladba bola reakciou na smrť priateľa Bona Scotta z austrálskej skupiny AC/DC. Nie návod, ako sa zabiť.

Aj americká kapela Slayer v roku 1996 po tom, čo partia troch kamarátov znásilnila a zavraždila mladé dievča Elyse Pahlerovú, vyšla zo súdnej siene zbavená obvinenia, že ich svojou hudbou na to naviedla. Sudca neskôr konštatoval, že v prípade uznania viny kapely by museli za mrežami končiť všetci autori, ktorí píšu o vraždách. Texty piesní sú metaforami, ktoré nemožno brať doslova, tvrdil.

Kňazi na koncertoch

Kritika medzičasom ustala. Iron Maiden dnes vypredávajú najväčšie štadióny sveta. Naživo odohrali už vyše dvetisíc vystúpení v 58 krajinách. O to viac prekvapuje súčasná reakcia slovenského náboženského spolku.

„Kapela bude mať dva koncerty v katolíckom Poľsku. Podľa dokumentu, ktorý som k tomuto turné videl, v Južnej Amerike, Mexiku, Ekvádore či Kolumbii boli na koncerte prítomní aj kňazi. Nad tým sa nik nepozastavuje,“ píše sa v stanovisku hlavného organizátora Topfestu Dušana Drobného. „Kapela sama uctievanie okultných symbolov či dokonca satana niekoľkokrát verejne dementovala,“ dodal.

Spoločenstvo svätého Jozefa v tom však má jasno. „Satanovi netreba dávať celé srdce. Jemu na začiatok stačí podať prst, len gesto a o zvyšok sa už postará,“ tvrdí na svojej webovej stránke Michal Meluch. Podľa neho je kapela čosi ako falošný prorok. „Láska k hudbe zapĺňa to miesto, ktoré mal človek venovať láske k Bohu. Stala sa duchovnou stravou, ktorá otupuje svedomie,“ píše sa vo vyhlásení ďalej.

Aj Madonna v nemilosti

Verejná moc i cirkev v minulosti protestovali nielen proti satanizmu. Prekážal im sex, alkoholizmus či návod na užívanie drog. Na čiernej listine sa tak ocitli aj popoví speváci ako Prince či Cyndi Lauper.

Aj slávna Maddona si s protestmi užila. Po vlaňajšom koncerte v Petrohrade od nej ruskí aktivisti žiadali odškodné v prepočte 10 miliónov dolárov za porušenie morálky, keďže na koncerte propagovala homosexualitu a viedla protináboženské reči.

Existujú aj skutoční satanisti. Niektorí členovia nórskych blackmetalových kapiel ako Emperor či Mayhem dokonca na protest proti cirkvi demonštratívne pálili kostoly či ničili cintoríny, no hneď po odhalení skončili za mrežami. S Iron Maiden nemá toto hnutie nič spoločné.

VIDEO Plus 7 Dní