Juraj Hossu nie je podľa všetkého len steroidový mačo, ktorý spravil, čo vôbec nechcel. Profil na sociálnej sieti s rovnakým menom obsahuje fotografiu, ktorú zverejnila polícia, ide teda o rovnakú osobu. Profil je znáškou klišé, chľastu a záberov z posilňovne. To však nie je všetko. Obsahuje detaily, ktoré vrhajú na vraždu ostrejšie svetlo. Je zaujímavé, že unikli prokurátorovi, ktorý ho bez problémov po útoku pustil na slobodu.

Juraj Hossu napríklad žartuje pri ruskej vodke o „bielej sile“, čo v angličtine znie „White Power“ a ide o otvorene rasistické hnutie neonacistov. Pod týmto heslom propagoval rasizmus nielen Daniel Landa, ale od začiatku 90. rokov napádali a vraždili desiatky nevinných obetí aj v Československu. „White Power“ pre neonacistov z celej Európy v praxi značí to isté ako hajlovanie - heslo pre nadvládu bielych a teror proti každej odlišnosti, najmä rasovú nenávisť. Môže ísť len o nemiestny žart, ale ešte výrečnejší je komentár Juraj Hossua k fotografii, ktorú si urobil v múzeu. Je na nej odev Ku-klux-klanu s typickou kapucňou, neslávne známej násilníckej a rasistickej organizácie z minulosti USA, ktorá má na svedomí množstvo povraždených Afroameričanov. Juraj Hossu fotku komentoval: „Ku-klux-klan outfit nie je zlý.“ Aj keď sám nemusí byť neonacista, podľa uvedených faktov prinajmenšom nemá problém s rasizmom bežným na Slovensku.

Ani miesto, kde k tragédii došlo, nie je náhodné. V tomto priestore nešlo o prvý rasový útok. Už pred dvoma rokmi poukázal antifašistický server na situáciu v článku s výrečným názvom Rasizmus pod Michalskou bránou. V baroch a diskotékach v okolí robili aj v minulosti ako vyhadzovači viacerí známi bratislavskí neonacisti, ktorí nevpúšťali dnu zákazníkov inej pleti. „Máme však i vlastné informáce o napadnutí mladého muža v lete toho roku 2013,“ uvádzajú antifašisti na serveri. „Osobám stojacim pri vstupe do baru sa nepáčila tmavá koža jeho partnerky a stal sa terčom útoku, pri ktorom ho zbili obuškom. Výsledkom bolo telo posiate podliatinami.“ Fašisti pri bránach diskoték sa takisto ako Hossu nielen radi fotia s heslom „White Power“, ale pýšia sa aj nacistickými symbolmi a napríklad vyhadzovač a známy bitkár Peter Stacho sa fotieva s členmi kapely Juden mord, hlásajúcej vraždenie Židov - jej spevák Rastislav Rogel kandidoval za Kotlebovu ĽSNS.

Juraj Hossu fotku komentoval: „Ku-klux-klan outfit nie je zlý.“
Juraj Hossu fotku komentoval: „Ku-klux-klan outfit nie je zlý.“
Zdroj: Facebook

Stachov „kolega“ pri bráne bol ďalší známy neonacista Marek Meszároš, ktorý okrem iného prevádzkoval pobočku obchodu s neonacistickým oblečením Streetwear shop v Petržalke. Kruh sa symbolicky uzatvára - sotva pár metrov od vraždy stojí centrála tohto obchodu, kde si zákazník môže kúpiť módu, ktorú na sebe radi nosia Hitlerovi fanúšikovia. Obchod prevádzkuje eseročka British Classics, ktorej konateľom je podľa Obchodného registra Andrej Vitko, jeden z najznámejších bratislavských neonacistov. Hoci Vitko už v minulosti rozširoval pod pultom rôzne neonacistické materiály a postavil sa za to pred súd, jeho obchod ďalej bez problémov roky funguje v susedstve „rasovo čistých“ diskoték.

„Problém je, že nejde o ojedinelý čin, stačí si pripomenúť vraždu Daniela Tupého alebo vraždiaceho neonacistu vo Vrbovom, mimochodom, nedávno takisto ďalší Slovák napadol v Dánsku priateľa tamojšieho ministra. Žiaľ, polícia u nás tieto prípady často nerieši, naopak, ešte riešia tých, ktorí sa začnú brániť,“ hovorí náš zdroj, ktorý v minulosti pracoval na protiextrémistickom oddelení. Prehliadanie útokov zo strany polície kritizovali znalci už pred nástupom kotlebovcov a upozorňovali, že podcenenie situácie bude značiť nárast pravicového extrémizmu.

Daniel Tupý († 21 )
Daniel Tupý († 21 )
Zdroj: Archív

„Kým pre pár kameňov v kríkoch na Gottku zvolali Bezpečnostnú radu štátu, o tomto každý mlčí,“ písal ešte v piatok Bratislavčan Matej Šútovec v statuse, ktorý sa rýchlo šíril po sociálnych sieťach. Narážal na to, že kauza nezapadá do scenára, ako nám sem migranti prídu vnucovať svoju kultúru a znásilňovať ženy. Naopak, Henry, migrant z Filipín, sem prišiel pracovať a zastal sa žien, ktoré obťažovali bieli rodáci zo Slovenska. „Celé nastavenie spoločnosti, že hocijaký ,sedlácky‘ mačo z diskotéky môže obťažovať ženy na ulici a ak sa ich niekto zastane, tak ho zabijú vedľa fašistického obchodu, pričom ich kamaráti v parlamente posledné dni rozprávajú o ochrane života, je obrazom pohľadu na svet, ktorý si tu pestujeme,“ dodáva Matej. Na základe jeho statusu prišli v piatok ľudia na miesto činu pripomenúť si „človeka, ktorému nebolo jeho okolie ľahostajné a doplatil na to životom“.