Tip na článok
V SND uvidíte potoky krvi, v Aréne bozky dievčat.

Nadávky, sex a krv: To nie je suterén, to sú naše divadlá

Na pôde Slovenského národného divadla sa to hemží nadávkami, sexom i krvou.

Galéria k článku (6 fotografií )
Nielen v Národnom: V muzikáli Rent v divadle Aréna sa na scéne bozkávajú dievčatá s dievčatami.
Grgá sa a prdí: To je nový trend, ktorým sa uberá naša prvá scéna.
Malomeštiakova svadba: Vzbudila obdiv i pohoršenie.

Vulgarizmy z úst legiend slovenského herectva Milky Vášáryovej, Mariána Labudu či Františka Kovára. Aj to môžete zažiť v hrách našej prvej scény. Expresívne výrazy a scény nájdete asi v tretine inscenácií z repertoáru Slovenského národného divadla. Ak aj nie ste pravidelný návštevník divadla, môžete si to všimnúť na plagáte našej prvej scény, kde sa pri názve hry zároveň uvádza, či obsahuje expresívne výrazy, alebo nie.

„Gorilí“ sex v hre Oblaky, znásilnenie matky synom v Coriolanovi či súlož v inscenácii Konečná stanica túžba. Výrazy ako buzerant, ko..t či p..a aj v ďalších predstaveniach akosi vždy zaskočia diváka, ktorý prišiel za kultúrou.

Zvykajú si

„Je mi z toho smutno, pretože tento národ vždy vedel kultivovane vyjadrovať svoje myšlienky,“ vyjadril sa pre PLUS 7 DNÍ Štefan Kvietik. „Orientuje sa to do niečoho hrozného, čo pre tento národ nebolo typické. Toto, čo sa tu prezentuje, je zrkadlom doby a ľudí, ktorí tomu podľahli,“ pranieruje aktuálne trendy divadelný dôchodca.

Veľký rozruch vyvolala naposledy odpremiérovaná hra Bertolda Brechta Malomeštiakova svadba. Grganie, prdenie, sex a vykonávanie potrieb na javisku zaskočilo najmä staršiu generáciu. V úvodných reprízach viacerí návštevníci znechutene opúšťali sálu. Minulý týždeň z predstavenia predčasne neodišiel ani jeden divák, no zopár desiatok seniorov počas „klaňačky“ hercov potleskom neodmenilo. „Pohoršujúce,“ zvolala pri odchode z hľadiska zrelá šesťdesiatnička. Neďaleko sediaci pán zase netajil nadšenie. „Je to dráma, ktorá je presným výsmechom spoločnosti. Skvelé,“ zhodnotil ju.

Podľa dramaturgičky činohry SND Dariny Abrahámovej v reakciách návštevníkov zaznamenali naozaj všetko. Od nudy cez nadšenie po demonštratívny alebo spásonosný odchod. „Kritika sa vyjadruje v superlatívoch, účinkujúci boli spoluprácou s režisérom Diegom de Brea nadšení. Napriek tomu mi je ľúto, že toľko divákov počas predstavenia odchádzalo a rozhodne si o nich nemyslím, že sú to malomeštiacke husi, ktoré zagágali...“ hovorí.

Malomeštiakova svadba vzbudila obdiv i pohoršenie. Foto: SND

Aby nedostal infarkt

Kontroverzné predstavenie si nenechala ujsť ani moderátorka Jana Hospodárová, ktorá sa naň vybrala s partiou markizákov. „Osobne mám rada realistickejší typ divadelných hier. Absurdná dráma nie je moja ‚šálka kávy‘. V každom prípade oceňujem zaujímavú réžiu a vynikajúce herecké výkony Dušana Jamricha, Richarda Stankeho, Petry Vajdovej a ďalších, ktorí išli na dvesto percent,“ zhodnotila blondínka Brechta.

„Kladný,“ odpovedal zas stručne a jednoznačne muzikálový mág Jozef Bednárik na otázku, aký má postoj k vulgarizmom v divadle. Sám je známy tým, že na skúškach svoj slovník nikdy veľmi nefiltroval. Nazýva ho poeticky „posolenejším“. „Pri robote, keď sa tvorí, to prišlo. Ale to len preto, aby som nedostal infarkt,“ ospravedlňuje svoj temperament. Inak vulgarizmy priamo na javisku divákom neservíroval.

„Viete, ja som také inscenácie nepreferoval. Myslím si, že je umnejšie hovoriť metaforicky. Dnes je taká doba, ako keby sa podobenstvo už nenosilo. Všetko musí byť odtlačok života, možno trochu príliš surové, naturalistické. Ale ak niekto pociťuje potrebu povedať to takto, neodsudzoval by som ho. Len v televízii to musí byť prístupné po polnoci a v divadle nad 18 rokov.“

Posledné spracovanie Malomeštiakovej svadby v SND Bednárik ešte nevidel, takže ho hodnotiť nechcel. „Poznám však štyri iné inscenácie, ktoré sa hrajú. Naposledy som hru videl v Berlíne. Odtiaľ ľudia neodchádzali. Čím to bolo u nás, posúdiť neviem. Slovenskom?“ pýtal sa, no ako to myslel, už vysvetliť nechcel.

Seniorov nepotešili: Výkony našich hercov pobúrili najmä staršiu generáciu. Foto: SND

Maštalírových 87 nadávok

V zahraničí sa s podobnými prvkami na pódiu stretol tiež šéf Divadla Aréna Juraj Kukura. „V Schauspielhause Hamburg som videl inscenáciu Jelinkovej hry Raststätte, kde fekálie boli hlavnou postavou, a považoval som to za zbytočné. Nikoho to nezaujalo,“ spomína a jedným dychom pokračuje. „Pri vulgarizmoch je to tak ako s nahotou, násilím a láskou na javisku. Keď to má zmysel, tak sa to môže použiť. A keď sa to používa len preto, aby človek zaujal alebo vyvolal škandál, tak to tam nepatrí. My v Aréne sa pokúšame zaujať diváka témami.“

Jednou z nich je podľa neho aj hra November. Tomáš Maštalír v nej ako americký prezident počas dvojhodinového predstavenia povie neuveriteľných 87 nadávok vrátane tých najhrubších. Naproti tomu v repertoári SND istý čas nebolo hry, kde by tohto miláčika žien tvorcovia nevyzliekli. Aspoň do pol pása. Nahého sme ho videli v inscenáciách Anna Kareninová či Rozhodcovia, s uterákom okolo pása pobehoval po scéne v hre Tak sa na mňa prilepila. Nehovoriac o tom, že jeho obnažené telo svietilo na plagátoch tragédie Herodes a Herodias.

Niektorým hercom akoby to režiséri robili naschvál. Na scéne kľajú ako pohani aj tí, ktorí sú v súkromí symbolmi noblesy. Už pravidelne „prikoreňujú“ nadávkami postavy najpohodovejšiemu a najmilšiemu hercovi v SND Františkovi Kovárovi. Začalo sa to známou replikou v hre Oleanna - „Teba by som sa nedotkol ani trojmetrovou železnou tyčou, ty p..a,“ a pokračovalo v úspešnej hre Pohania.

„Tam hrám postavu, ktorá na začiatku vulgarizmy musí používať, pretože je postavená na tom, že sa stane zázrak a vulgarizmy používať prestane. Keď je to nutné, myslím si, že to pochopí aj divák, vtedy to neberie ako čosi samoúčelné,“ myslí si herec, ktorý sa v živote snaží nadávkam vyhýbať. Pomáha mu pri tom vlastný zlepšovák. „Mám taký terminus technicus - do frasovej kariky. Ale niekedy sú situácie, keď to človeku vyjde z úst a inak sa nedá. No moja zásada je, čím menej, tým lepšie, lebo hrubosti v živote je veľa,“ podotkne.

Chcú sa priamejšie vyjadrovať k dnešku

Na tému vulgarizmy sme sa zhovárali s Darinou Abrahámovou, dramaturgičkou činohry SND.

Ako vnímate vulgarizmy a iné expresívne výrazové prostriedky v divadelných predstaveniach? Podľa kontextu. Niekedy sú organickou súčasťou dramatikovho rukopisu, znakom hovorovosti, inokedy cieleným zdrojom humoru, vyjadrením alebo karikatúrou vulgárnosti, bezútešnosti prostredia či vzťahov. Tých možností, prečo sa autor či divadelní tvorcovia vedome rozhodli narábať s týmito výrazovými prostriedkami, je dosť a v súčasnosti sú legitímne.

Nie je oproti minulosti v repertoári SND priveľa hier okorenených nadávkami, sexom a násilím?Netrúfam si jednoznačne povedať, že priveľa. Ale nepochybne sa objavuje viac expresívnych výrazov. Najmä pokiaľ ide o súčasných svetových autorov a interpretáciu tém, ktoré sa chcú priamejšie vyjadrovať k dnešku. Doteraz to bolo viac iba vo verbálnej rovine. Dôraz na sex a násilie je samostatná téma, ich samoúčelné nadužívanie som nepostrehla. Napríklad v inscenácii Shakespearovho Coriolana sú podľa môjho názoru šokujúce prvky, ale v konečnom dôsledku podriadené humanistickej výpovedi.

Salónne rozprávať o násilí v dejinách a surových politických praktikách sa síce dá tiež, ale spočítajte si obete mocenských intríg a zápasov v ktorejkoľvek Shakespearovej alebo inej tragédii. A to nehovorím o aktuálnom stave sveta, ak sa na nezmyselné hrôzy pozrieme práve z toho pohľadu...

Videli ste už predstavenie, ktoré vás šokovalo a znechutilo? Ak mám byť úprimná, nadužívanie vulgarizmov a naturalistické prezentovanie násilia osobne nevyhľadávam v akomkoľvek druhu umenia. O „neumení“, ktoré sa na nás valí z rôznych kanálov, ani nehovoriac. Napriek tomu ma najviac pohoršuje, ak sa prezentuje netvorivosť, prvoplánovosť, rutinérstvo. Niekedy sa na javisku ani nepretvarujú, že si nezvolili ľahšiu cestu k peňaženkám, inokedy sa tvária ako „avantgardné okná do Európy, sveta, vesmíru“. Raz na festivale Divadelná Nitra zahraniční kolegovia vysypávali haldy hnijúcich potravín na javisko. Asi ako protest proti reťazcom a globalizácii. A to mi fakt prišlo z toho smradu doslova fyzicky zle.

VIDEO Plus 7 Dní