Pri Viliamovi Karasovi ako novom ministrovi spravodlivosti má PS obavy. Naopak, dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda nomináciu Karasa víta. Predseda PS Michal Šimečka podotkol, že ani nominácie špičkových odborníkov neriešia kľúčový problém premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) a občanov, ktorý vidí v prítomnosti lídra OĽANO Igora Matoviča vo vláde a v rozbitej koalícii.

Poukázal i na to, že menšinová vláda nebude mať dosť hlasov v parlamente na presadzovanie zásadných reforiem. Za sklamanie považuje absenciu nového ministra školstva, keďže rezort čelí viacerým výzvam. Čo sa týka nominácie Karasa na post ministra spravodlivosti, podľa Šimečku vyvoláva pochybnosti nielen jeho postoj k spornému paragrafu 363, ale aj informácia, že práve jeho malo do funkcie navrhovať hnutie Sme rodina.

"Čo vyvoláva obavy, že táto nominácia skončí podobne ako generálny prokurátor Maroš Žilinka," uviedol Šimečka. Burda nomináciu Karasa víta, považuje ho za ideálneho človeka na túto funkciu. "Na základe jeho odbornej erudície a dodržiavania pevných morálnych zásad, ktorými je v odbornej obci známy, som presvedčený, že bude výborným ministrom spravodlivosti," uviedol.

FOTO k téme v GALÉRII.

Zdôraznil, že v rezorte treba zorientovaného odborníka a krízového manažéra, ktorý kľúčové reformy dotiahne či upraví do funkčnej a odbornou verejnosťou rešpektovanej podoby. Podotkol, že doterajšia ministerka Mária Kolíková (SaS) nechala rezort v "katastrofálnom stave rozvratu". Kritizuje súdnu mapu a ďalšie navrhované zmeny, pričom upozorňuje na hroziaci kolapse justície či zastavenie alebo spomalenie pojednávaní.