Tip na článok

Náhoda? Aj v roku 2013 sa chybou súdov dostali na slobodu veľké ryby

Chyby súdov v závažných kauzách zasiahli aj rok 2013 - na slobodu sa ich vinou dostali viaceré „veľké ryby“.

Galéria k článku (11 fotografií )

Prepúšťanie ľudí obvinených z ťažkých zločinov z väzby na slobodu už vyzerá ako podľa vopred napísaného scenára. Muž ovešaný taškami vypochoduje spoza železných dverí, poobzerá sa po okolí, nasadne do pripraveného luxusného auta a odfrčí nevedno kam. Nie je to však preto, že dôvody väzby pominuli.

Prepúšťanie často sprevádzajú priam čarovné slová - „pre pochybenie súdu“. Žiaľ, príbehy majú aj ďalšieho spoločného menovateľa, a to, že na slobode sa ocitajú obvinení spájaní s tými najohavnejšími zločinmi a ich zadržanie takmer vždy sprevádza bombastická prezentácia ministra, policajného prezidenta či iných špičiek z prokuratúry a polície.

Černákovec Kaštan

Prvý takýto prípad Slovenskom otriasol hneď v januári. Na slobodu sa dostal človek spájaný s jedným z najobávanejších mužov Slovenska vôbec, Mikulášom Černákom. Ide o niekdajšiu pravú ruku tohto muža, považovaného za bosa bosov, Miloša Kaštana.

Hneď na úvod roka nám v ušiach zarezonovali slová, pri ktorých sa nám už prevracajú oči: „Na slobode skončil pre chybu súdu.“ Aj keď mal súd obavu, že by Kaštan naďalej páchal trestnú činnosť, objavil sa fakt, ktorý tieto obavy prevážil.

Kaštan sa taktiež dostal na slobodu.

Foto: Archív

Hrozba prípadných ďalších Kaštanových excesov voči slušným ľuďom nie je až taká podstatná ako porušenie jeho ústavného práva, teda práva obžalovaného na prerokovanie veci bez prieťahov.

„Krajský súd v Bratislave dňa 23. 1. 2013 o sťažnosti obžalovaného M. K. rozhodol tak, že zrušil uznesenie Okresného súdu Bratislava II a obžalovaného prepustil z väzby na slobodu,“ prezradil hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Pred väznicou ho vraj nečakali hrubokrkí kamaráti, ale policajti v civile.

Tí ho aj odviezli domov. Kaštan potom v známom banskobystrickom klube pretancoval celú noc. Podľa obžaloby v apríli 2010 poškodenému Michalovi V. násilím vzal Audi A4 a zorganizoval jeho fiktívny predaj cez lízingovú spoločnosť. O úspechu informoval vtedajší viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel spolu s bývalým zástupcom riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite Rudolfom Cádrom.

Piťovci

Až piati členovia skupiny piťovcov sa čerstvého vzduchu na slobode nadýchli koncom júla. O ich prepustení rozhodol nález Ústavného súdu. Pätica, v ktorej sa ocitol aj jeden z vysokopostavených členov skupiny Miroslav Abrahám, strávila za mrežami väzby trinásť mesiacov nezákonne.

Troch z nich nechali na slobode a dvoch, spomínaného Miroslava Abraháma a Mateja Šalagu, pred väznicou zadržali policajti. Prokurátor ich navrhol opäť posadiť do väzby. Sudca nakoniec rozhodol, že dvaja prepustení poputujú späť. Abraháma poslal za mreže pre obavu z pokračovania v páchaní trestnej činnosti a možného ovplyvňovania svedkov, znalcov a spoluobžalovaných.

U Mateja Šalagu mal obavu z úteku a tiež pokračovania v trestnej činnosti. A tak sú dnes traja z piatich mužov považovaných za piťovcov pre chybu súdu na slobode. Skupinu pomenovanú ako piťovci pritom zadržiavali v rámci jednej z najväčších akcií proti podsvetiu na Slovensku. O obrovskom úspechu hovoril priamo vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic.

Päticu mužov obvinili z toho, že ako členovia organizovanej skupiny po vybavení podvodných hypotekárnych úverov doposiaľ nezistenými osobami v USA cez biele kone založili účty v bankách na Slovensku.

Pomocou personálu banky vyberali prostriedky v pobočkách a časť z nich odovzdávali neznámym cudzincom. Obvinení postupne vybrali z účtov vyše milióna eur a zásluhou polície bol vraj zmarený výber hotovosti vo výške viac ako tri milióny eur.

Volodymyr Jegorov

Ukrajinec Volodymyr Jegorov, považovaný za bosa ukrajinského gangu, ktorý podľa polície pôsobil v rokoch 1999 až 2003 na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajine a v Bielorusku, strávil v slovenskej väzbe takmer dvanásť rokov. Právoplatne ho pritom dokázali odsúdiť na štyri roky za organizovanie vývozu kradnutých áut do zahraničia.

Jegorov nedal súhlas na pojednávanie v jeho neprítomnosti.

Foto: Plus JEDEN DEŇ/Július Dúbravay

Ďalšie roky Jegorova držali vo väzbe pre obžalobu z vrážd. Ani dlhý čas strávený za mrežami však súdom nestačil na to, aby nad údajným bosom dokázali vyriecť právoplatný verdikt. Jegorov podal sťažnosť pre príliš dlhú väzbu na Ústavný súd. A ten, čuduj sa svete, v júni 2013 konštatoval, že trnavský súd porušil práva Volodymyra Jegorova na osobnú slobodu.

Ukrajinec sa v septembri dostal na slobodu. O pár dní neskôr ho vyhostili z krajiny a odovzdali ukrajinskej strane. A ako je to s Jegorovovými kauzami? Odvolací Krajský súd v Bratislave 18. apríla 2013 Jegorova a jeho troch komplicov právoplatne oslobodil v prípadoch dvoch vrážd - Sergeja Chaplického a Petra Gála.

Ďalšiu kauzu piatich vrážd, za ktorú dostal Ukrajinec od bratislavského krajského súdu doživotný trest, neskôr Najvyšší súd zrušil. Pojednávanie doteraz nie je skončené. V súvislosti s Jegorovom však vznikol pre súdy jeden veľký problém. A tým je verdikt o vyhostení z krajiny.

Ten padol v júli 2010 po tom, ako bratislavský súd potvrdil Jegorovovi štvorročný trest za legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Po vyhostení na Ukrajinu sa nemôže na Slovensko vrátiť až do roku 2015. No a Jegorov zas nedal súhlas na pojednávanie v jeho neprítomnosti.

Práve preto už zrušili plánovaný proces na trnavskom súde v prípade zorganizovania vraždy a podobne to zrejme dopadne aj v kauze piatich vrážd. Pojednávanie je naplánované na február 2014.

Bankomatová mafia

Viac ako sedemdesiat útokov na bankomaty plné peňazí otriasli Slovenskom v rokoch 2009 až 2010. Keď sa policajtom podarilo skupinu mužov zadržať, obrovským úspechom sa vtedy pochválil policajný šéf Jaroslav Spišiak. No v novembri 2013 sa dvaja zadržaní dostali pre chybu súdu na slobodu. Za prepustením stojí bratislavský sudca Juraj Mihál.

Ten nestihol svoje rozhodnutie o predĺžení väzby dvom obžalovaným v lehote poslať svojim kolegom z bratislavského krajského súdu, ktorý sídli v tej istej budove. Dvaja údajní členovia gangu sú tak stíhaní na slobode. Prešľapom sudcu sa zaoberá už aj ministerstvo spravodlivosti.

Zaujímavosť je, že z päťčlenného gangu je za mrežami len jeden. Okrem dvoch prepustených sú totiž ďalší dvaja, Marek Danihel a Peter Taufer, na úteku. Podľa niektorých zdrojov by sa minimálne Taufer mal ukrývať v karibskej krajine - v Paname.

Neboli jediní

Karol Mello

Karol Mello: Polícia ho naháňala roky.

Foto: TASR

Po rokoch naháňania ho policajti dolapili v roku 2010 v Poľsku a eskortovali na Slovensko. Pri rozhodovaní o jeho väzbe však došlo k chybe a po dvadsaťjeden dňoch Mella prepustili na slobodu. Tú si teraz užíva v Belize.

Róbert Nigut Jeden z najnebezpečnejších a najvyššie postavených členov východoslovenskej skupiny Róberta Okoličányho, ktorá je obžalovaná aj zo šiestich vrážd. Na slobodu sa dostal v júli 2012, „pretože mu uplynula maximálna lehota trvania väzby, čo bolo v tomto prípade päť rokov“. Pátra po ňom aj Interpol.

Róbert Okoličány Muž považovaný za bosa košického podsvetia sa dostal na slobodu v roku 2010, lebo „právoplatným rozhodnutím Krajského súdu v Košiciach pominuli u obžalovaného dôvody väzby“. Okoličány bol vo väznici od októbra 2008. Podľa prokuratúry sa vtedy pobil v bare. Krajský súd v Košiciach skonštatoval, že do konfliktu sa nezapojil.

Údajný šéf jedného z najnebezpečnejších gangov na Slovensku by sa však dostal na slobodu aj bez oslobodenia. Koncom apríla 2010 mu mala vypršať maximálna lehota na zadržiavanie. Za to, že súdy počas jeho väzby nedokázali prípad skončiť, navrhlo ministerstvo spravodlivosti potrestať konkrétnych sudcov.

Čítajte viac:

Súdy nedokážu pohnúť s prípadom Yegorova, Ukrajina nesúhlasí s procesom bez jeho prítomnosti

So svedkom, ktorý obvinil Mišenku i Mella z Čongrádyho vraždy, už polícia nemôže počítať Padol prvý rozsudok v kauze piťovci: Obelixa súd oslobodil

VIDEO Plus 7 Dní