Tip na článok

Náhoda či zámer? Vraždu právničky Kolesárovej vytiahli až pred voľbami

Bolo zadržanie údajného objednávateľa vraždy mladej právničky Kolesárovej iba predvolebné divadlo?

Galéria k článku (4 fotografie )

Brutálna vražda mladej právničky Ľubice Kolesárovej (35) sa začala po troch rokoch zázračne rozuzľovať. Aspoň podľa polície, ktorá údajných podozrivých začala loviť v okruhu blízkych a známych podnikateľa a „kráľa Zemplína“ Mikuláša Varehu.

Ten je už päť rokov za mrežami za daňové úniky, a bola to práve Ľubica Kolesárová, ktorá na základe splnomocnenia svojho manžela, advokáta Juraja Kolesára, zastupovala Mikuláša Varehu tesne po jeho zadržaní v roku 2011.

Podľa polície do vraždy mladej koncipientky bol zapletený brat Varehovej družky. Nedávno ho zadržali a obvinili z ublíženia na zdraví. Na tlačovej konferencii deň pred voľbami sa polícia pochválila, že vypátrala aj objednávateľa brutálneho činu - 47-ročného podnikateľa Jozefa S. z Maďarska -, aj ďalšieho komplica. Lenže...

Všetkých obvinených dnes vyšetrujú na slobode. A nielen to. Aj jednotlivé obvinenia padajú ako zhnité hrušky zo stromu.

Čítajte viac:

Vareha schudol a skrátil si fúzy. Teraz chce ísť von z basy

Iba znetvoriť

Ľubicu Kolesárovú napadli v noci 14. apríla 2013 pred bytovkou v Karlovej Vsi v Bratislave, kde bývala. Útočník bol brutálny. Svojej obeti príšerne zohavil najmä tvár. Do oka jej vrazil nôž, ktorý prenikol dovnútra hlavy.

Útočníka zahaleného v kapucni videli utekať z miesta činu svedkovia, no nedokázali ho identifikovať. Neďaleko polícia našla aj nôž s čepeľou dlhou dvadsať centimetrov s čiernou rukoväťou.

Vyšetrovatelia najprv pracovali s verziou ublíženia na zdraví, no keď zranená žena v nemocnici na druhý deň po útoku zomrela, prekvalifikovali čin na vraždu. Indície a podozrenia, kto by mohol byť objednávateľom tejto brutálnej vraždy, síce polícia mala už v roku 2013 - poukazovali na možných objednávateľov zo zahraničia -, no konať začala až teraz po rokoch.

Svojím úspechom sa hneď aj pochválila. O prípade informoval sám policajný prezident Tibor Gašpar. Spolu s maďarskými kolegami 1. marca zadržali troch podozrivých: maďarského občana Jozefa S. (47) a dvoch Slovákov - Karola K. (50) a Jozefa D. (47).

Objednávateľom vraj bol Jozef S. Prečo si zohavenie Kolesárovej objednal, však polícia nekonkretizovala. „Vykonávateľ mal cieľ len vystrašiť. Ublíženie na zdraví malo spočívať len v znetvorení tváre, vykonávateľ mal odcudziť aj dôkazy,“ vysvetľoval na mimoriadnej tlačovke policajný prezident Tibor Gašpar.

Objednávateľa podľa Gašpara právnička nezastupovala, no údajne mala dôkazy, ktoré by ho usvedčovali z trestnej činnosti. Karola K. (50) a Jozefa D. (47) obvinili za súčinnosť pri pomoci.

Karol K. poskytoval informácie o pohybe právničky a Jozef D., mimochodom, brat priateľky Mikiho Varehu, vykonávateľa doviezol na miesto vykonania výstrahy.

Čítajte viac:

Právnička Kolesárová: Pred smrťou mala vlastnú ochranku, policajnú odmietla

Politicky ladené?

Polícia prekvapivo prišla s odhalením tesne pred parlamentnými voľbami. A to nahnevalo mnohých, ktorí poznali obeť. „Náhody neexistujú. Názor si urobte sami. Možno si súvislosti len príliš domýšľam. Sú to veci, ktorými som sa špeciálne nechválil, ale dnes ma fakt nasrali,“ píše na svojom facebookovom profile syn z prvého manželstva nebohého muža Ľuby Kolesárovej.

A pýta sa: „Je to náhoda, že presne deň pred voľbami počas moratória sa zverejnia úspechy vo vyšetrovaní, na ktorého výsledky márne čakáme už niekoľko rokov?“

Poukazuje na to, že o žiaden zvrat vo vyšetrovaní nešlo. „To si nikto nepamätá, aké haló bolo okolo toho, že to na začiatku bolo celé kvalifikované ako pokus o ublíženie na zdraví, a koľko ťahaníc bolo, kým sa to prekvalifikovalo na pokus o vraždu,“ píše ďalej vo svojom statuse.

„Ja by som sa s Ľubou do bitky nikdy nepúšťal a verím tomu, že sa len tak nedala a bojovala, čo asi ‚vyhrážateľ‘ od malej blondínky nečakal.

Ľuba bola najväčšia papuľa, akú som kedy poznal. Ale cenil som si vždy jej názor, lebo sa nebála povedať ho. Radšej som sa nestaral o detaily toho, v čom sa tato a Ľuba rýpali. Viem, že tato poznal veľmi veľa ľudí (osobne) a vedel o nich možno až veľmi dôverné informácie. Niekoľkokrát ho ťahali do politiky a mne povedal, že ‚na to nemá žalúdok‘,“ pokračuje syn mŕtveho advokáta.

Informácie od väzňa?

Odhliadnuc od jeho úvah, ani fakty nepustia. Kriminalisti totiž vraj zasiahli na základe informácií, ktoré získali od bývalého spoluväzňa Mikiho Varehu.

„Je to recidivista a agent, ktorý bol s Mikim. On sa mu vraj pochválil, čo sa vlastne stalo a kto bol do toho namočený. Vraj dokonca poznal objednávateľa celého útoku. Navyše poznal tých dvoch Slovákov.

Veď Jozef je brat jeho priateľky. Asi je náhoda, že ho zaistili presne 1. marca, na piate výročie, keď policajti prišli po Mikiho. Podľa toho, čo viem, do všetkého bola namočená aj sekretárka, ktorá robila v Mikiho firmách, tá právničku vylákala na miesto stretnutia, Dodi vykonávateľa doviezol a ten Karol, s ktorým sa Dodi poznal, presne udával, kde a kedy sa Kolesárová pohybuje,“ prezradil nám zdroj blízky Varehovi, ktorý si však neželá byť menovaný.

Jeho meno máme v redakcii. Karol K., ktorého sme oslovili, sa však bráni: „Celé je to vykonštruované. Kolesárová ma nikdy nezastupovala a nemal som s ňou nič spoločné. Navyše, do Bratislavy chodím len vtedy, keď musím, rozhodne nie o desiatej večer. Ja som chlap v rokoch, nepotrebujem chodiť po nociach po lokáloch. Rozhodne som nikoho nesledoval,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ.

Podľa neho polícia nemala ani len dôkazy, že by si s Jozefom, druhým obvineným, v čase, keď údajne páchali trestnú činnosť, volali. To, že sa s ním pozná, nepopiera, no celé obvinenie považuje za nezmysel.

Vareha ju vraj potreboval: „Obvinený Maďar bol vraj Mikiho známy,“ prezrádza náš zdroj z prostredia Mikuláša Varehu. A dôvod výstrahy bol údajne ten, že kým bol Vareha vo vyšetrovacej väzbe, Kolesárová rozpredávala jeho majetok a zadržiavala daňové doklady potrebné na dokázanie Varehovej neviny.

Podobné náznaky a spojenia však Varehova priateľka Daniela Bodnárová dôrazne popiera. „Aký prospech by sme mali z jej smrti? My sme potrebovali, aby bola nažive. Podali sme na ňu niekoľko trestných oznámení za to, čo robila. Chceli sme vedieť, na základe čieho pokynu robila niektoré veci. A preto, že je mŕtva, si nemáme kde uplatniť škodu, ktorú nám spôsobila, ani nepoznáme toho, kto si to u nej objednal.“

Naozaj samovražda?

Ľuba Kolesárová sa špecializovala na colné právo a medzinárodný obchod. Istý čas pracovala aj na colnom riaditeľstve a dosiahla hodnosť podplukovníčky. Potom odišla do civilu a pracovala ako koncipientka v advokátskej kancelárii svojho manžela.

Pracovala na rôznych kauzách, zastupovala rôznych vplyvných podnikateľov. Vraj bola aj korunný svedok v kauze podnikateľov ruského pôvodu Sergeja a Alexandra Salmanovovcov.

No nielen jej smrť vyvoláva množstvo otáznikov. Aj jej manžel zomrel záhadne. Podľa oficiálnej verzie uznávaný právnik Juraj Kolesár v roku 2011 spáchal samovraždu. Manželka a jeho brat ho našli vo vani s podrezanými zápästiami a s prestrelenou hlavou. Vedľa jeho tela sa našli dve nábojnice. Polícia vraj našla aj list na rozlúčku, kde vysvetlil svoje konanie.

Podľa neho dôvodom samovraždy boli problémy s alkoholom a so ženami. Málokto tomu uveril. „Myslel som si, že tata naozaj zložili ženy a chľast. Ale po Ľubinej smrti som trochu začal googliť.

Je to náhoda, že Ľuba sa stala konateľkou eseročky s viac ako 800-tisícovým (v eurách) základným imaním práve týždeň pred tatovou smrťou? Vysvetlí mi niekedy niekto, ako sa pri samovražde nájdu dve nábojnice? Uvidím niekedy list na rozlúčku alebo ho mal právo vidieť len redaktor televízie?“ pýta sa na Facebooku Kolesárov syn.

Ako ďalej píše, keď sa naposledy stretol so svojou macochou pri riešení dedičského konania, spýtal sa jej, s kým je, či s tými dobrými, alebo so zlými: „Ja nie som s nikým, ja už som len svedok,“ povedala mi. „No dlho ním nezostala, lebo dva týždne nato už nebola...“

VIDEO Plus 7 Dní