Už si hádam aj myslel, že so všetkými vypiekol. Veď kto by už po toľkých rokoch skúmal a vracal sa ku kauze, ktorá na jeseň roku 2008 poriadne zarezonovala i v susednej Českej republike. Vlastne najskôr tam, hoci sa prednostne týkala Slovenska. Naša krajina v tom čase veľmi čudným až trestuhodným spôsobom pri­šla o viac ako 13 miliónov eur. Postaral sa o to vtedajší minister financií Ján Počiatek, mladý milionár, ktorého do uvedeného postu z podnikateľského prostredia vytiahli sociálne cítiaci demokrati Roberta Fica. Mysleli si hádam, že keď sa nabalil v súkromnej sfére, v tej štátnej ho už prsty páliť nebudú a podobne ako v minulosti vlastné bankové konto bude v najbližších rokoch zveľaďovať to národné.

Lenže potvrdzuje sa, že Strapatému, ako Počiatka prezývali najbližší pre jeho nagélovaný účes navodzujúci dojem, že jeho nositeľ práve vstal z postele, po rozume veru behali úplne iné myšlienky ako tie, ktoré by sa týkali blaha štátu a ľudu. Tri roky po jeho odchode do politického dôchodku sa totiž k slovu dostala šperkovnica. Znie to síce absurdne, no je to tak. Svoje tajomstvá vydala šperkovnica, ktorú do kancelárie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku v minulosti umiestnil jeho kamarát, mafiánsky podnikateľ Marian Kočner.

Samozrejme, nie preto, aby zútulnil pracovné prostredie jedného z najsilnejších mužov v štáte. Nešlo totiž o ledajakú škatuľku, ale špeciálnu, v ktorej bolo zabudované nahrávacie zariadenie. Povráva sa, že pôvodne „zdobila“ úplne inú miestnosť v úplne inom objekte, ako bola Generálna prokuratúra SR, Marian Kočner však pre tento skvostný predmet napokon našiel oveľa prínosnejšie využite.

Stará kauza

Svoje tajomstvá šperkovnica vydala počas vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ako inak, našla sa v trezore Mariana Kočnera. Muži zákona zrejme neverili vlastným očiam a ušiam, keď sa dostali k záznamom zo zariadenia umne nainštalovaného v škatuľke určenej na drobné drahocennosti. Okrem iného tam našli nahrávky z kancelárie Dobroslava Trnku. Na verejnosť zatiaľ prenikla tá, ktorá vraj pochádza z januára 2009. Generálny prokurátor si vtedy príjemne posedel a podebatoval s ministrom financií Jánom Počiatkom, ktorý, samozrejme, nemal ani tušenia o tom, že každé jeho slovo či gesto sa tajne nahráva. A tak s Trnkom bez zábran rozoberali vtedy horúcu kauzu okolo spoločností Tipos a Lemikon.

Videonahrávku zverejnil Denník N. V tejto súvislosti pripomenul, že dvojica rozoberala roky sa ťahajúci súdny spor o ochranné známky, v ktorom išlo o dve miliardy korún, teda približne 66,7 milióna eur. Slovensko malo uvedenú sumu na základe podozrivého rozsudku Najvyššieho súdu zaplatiť schránkovej firme Lemikon na Cypre, ktorá sa neskôr presťahovala do Panamy a dostala sa k tejto pohľadávke. Za firmou bol český podnikateľ Radovan Vítek, napojený na finančnú skupinu J&T. Podľa Denníka N bol Počiatek podozrivý, že v kauze nechránil záujmy Slovenska.

Namiesto podania mimoriadneho opravného prostriedku, ktorým by sa pokúsil zvrátiť rozhodnutie súdu, sa s neznámou firmou expresne rýchlo a tajne dohodol na vyplatení peňazí. Lemikonu dokonca v novembri 2008 stihol poslať prvú splátku vo výške 13 miliónov eur. O prípade ako prví informovali českí novinári. Z tajne vyhotovenej nahrávky pritom vyplýva, že Počiatek žiadal Trnku, aby ho v tejto kauze kryl, čo on poslušne urobil.

Okresal podnikanie

Všetkým, čo tam odznelo, sa momentálne zaoberá polícia, je však otázne, či v tomto prípade bude možné vyvodiť nejakú trestnoprávnu zodpovednosť. Odvtedy totiž uplynulo vyše desať rokov, a tak je dosť možné, že všetko je premlčané. Ale možno by sa vyšetrovatelia mohli pozrieť na majetkové pomery pána Počiatka, či vôbec zodpovedajú jeho legálnym príjmom. Z politiky sa relatívne potichu vytratil v roku 2016, keď doúradoval v pozícii ministra dopravy. Odvtedy akoby sa po ňom zľahla zem. Okázalý luxus si však stále užíva plnými dúškami, hoci svoje podnikateľské portfólio, čo sa Slovenska týka, okresal na minimum.

BONAPARTE Ján Počiatek s manželkou tam vlastnia priestranný byt.
Zdroj: ARCHÍV

Asi z desiatky firiem, v ktorých figuroval v minulosti, je dnes aktívny už len v jednej. Ide o dobre známu spoločnosť FoRest. Už roky ju ovláda s kamarátom, bývalým ministrom vnútra a v súčasnosti odborníkom na zbrojný priemysel Robertom Kaliňákom. Zatiaľ čo v minulosti táto ich firma patrila medzi relatívne úspešné, dnes sa jej zisky pohybujú na úrovni sotva niekoľko tisíc eur.

Spoločné FOTO Počiatka a Kaliňáka v GALÉRII >>

V luxuse

Životný štandard Jána Počiatka však naznačuje, že musí „fičať“ aj na čomsi inom. Inak si nemožno vysvetliť luxus, ktorým sa stále obklopuje. Ako je známe, exminister financií a dopravy vlastní niekoľko lukratívnych nehnuteľností. Patrí medzi ne vila v bratislavskom Starom Meste, ktorej cena sa odhaduje na štyri milióny eur. S manželkou sú majiteľmi veľkorysého bytu v známom komplexe Bonaparte, no a hodno spomenúť tiež okázalé zimné sídlo Počiatkovcov v obci Donovaly. Susedí tam s nehnuteľnosťou, ktorej vlastníčkou sa pred časom stala manželka daňového podvodníka Ladislava Bašternáka, sediaceho v base. Obaja páni mali k sebe v minulosti blízko, čo nikdy netajili.

Ak spomíname majetok Jána Počiatka, netreba zabudnúť ani na jeho štvorkolesové fára. S manželkou využívajú na svoju prepravu len vozidlá zvučných a drahých značiek ako Mercedes či Porsche. Manželia sú povestní luxusnými dovolenkami, keď za jednu boli ochotní zaplatiť aj 30-tisíc eur, či nákladným oblečením a módnymi doplnkami. Pri všetkom uvedenom by bolo možno naozaj fajn poriadne sa pozrieť, odkiaľ na to všetko pán Strapatý vlastne má.

Ako vyzeral Počiatek, keď nastúpil do vysokej politiky a keď z nej odchádzal, si pozrite v GALÉRII >>

Mohlo by vás zaujímať: