“Je p..a Santusová v robote?” pýta sa nahrávke vyšetrovateľ NAKA Sabota. “Zapálime jej auto kanistrom,” reaguje v debate s plnou vážnosťou vyšetrovateľ Ďurka. Časti odposluchov zverejnil tento týždeň na tlačovej besede predseda opozičného Smer-SD Robert Fico, keď v parlamente odvolávali ministra vnútra Romana Mikulca. 

Odposluchy sa udiali zákonne, súhlas na odpočúvanie dal Okresný Bratislava III, keď policajná inšpekcia prešetrovala vlani v lete zneužívanie právomocí niektorých vyšetrovateľov NAKA, ktorí mali plniť politické pokyny. Počuť na vlastné uši, akým spôsobom komunikujú policajti NAKA, je úplne iné, ako čítať prepisy týchto hovorov. Pretože to, čo sa javilo ako povedané s nadsázkou, naberá úplne iný rozmer.

Zo zverejnených záznamov je zrejmé, že vyšetrovateľka policajnej inšpekcie Diana Santusová ležala tzv. “čurillovcom” z NAKA  poriadne v žalúdku.

Riadil minister vnútra Roman Mikulec policajtov z NAKA a ich činnosť? Pýtal sa pri zverejňovaní odposluchov opozičný politik Fico. Podľa dialógov, ktoré zazneli, minister Mikulec osobne riešil so šéfom policajnej inšpekcie Petrom Scholtzom, či sa im podarí zastaviť vyšetrovateľku Santusovú, ktorá sa chystala policajtov z NAKA obviniť zo zneužívanie právomocí a manipulovanie v spisoch. "Ministrovi musí byť jasné - keď zoberú jeho ľudí, tak skončili aj oni, do pi..i," hovorí vyšetrovateľ Robert Magula.

Magula ďalej vysvetľuje: "Úloha je spraviť Smer zločineckú skupinu a tak úplne zničiť opozíciu." V podstate tým potvrdzuje podozrenie, že konanie niektorých policajtov NAKA bolo politicky motivované.