Tip na článok
Mária Blašková: Žena považovaná za najbohatšiu Slovenku (na snímke jedna z jej bratislavských nehnuteľností) by najradšej zabudla na únos jej syna plánovaný vrahom.

Najbohatšia Slovenka sa bála o syna. Chcel ho uniesť prepustený vrah

Z prípravy únosu syna najbohatšej Slovenky Márie Blaškovej obvinili vraha prepusteného na slobodu.

Galéria k článku (3 fotografie )
Bratislavské sídla: Mária Blašková by mala podľa katastra vlastniť aj dve luxusné nehnuteľnosti v hlavnom meste Slovenska.
Bratislavské sídla: Mária Blašková by mala podľa katastra vlastniť aj dve luxusné nehnuteľnosti v hlavnom meste Slovenska.
Mária Blašková: Žena považovaná za najbohatšiu Slovenku by najradšej zabudla na únos jej syna plánovaný vrahom.

Mária Blašková, označovaná za najbohatšiu ženu Slovenska, môže hovoriť o šťastí v nešťastí. V septembri 2014 sa dozvedela o desivom pláne bandy recidivistov, ktorí rozbehli prípravy na únos jej najmladšieho syna. Motív bol jasný - chceli získať mastné výkupné za trinásťročného chlapca.

Neskôr sa ukázalo, že na časť mnohomiliónového majetku Slovenky, snažiacej sa žiť mimo spoločenských akcií a večierkov, si robil chuť muž odsúdený za vraždu. Keďže jeho zámery sa podarilo včas odhaliť, k únosu napokon nedošlo.

Zadržaný a obvinený

Podnikateľka s rozprávkovým bohatstvom, ktorého výšku odhadujú na dvesto miliónov eur, pochádza z malej dediny pri Piešťanoch. Vyrastala v skromných pomeroch a podľa slov blízkych najviac túžila po rodinnom živote. Vydala sa za dnes už nebohého Ľubomíra Blaška, s ktorým mali tri deti - dvoch chlapcov a jedno dievča.

Keď mala tridsaťštyri rokov, ovdovela. Život Ľubomíra Blaška, ktorý začínal v obchode s uhlím a neskôr sa sústredil na oblasť energetiky, ukončil srdcový infarkt. Mária Blašková sa po ovdovení stala najbohatšou Slovenkou. Hoci si prísne strážila súkromie, niektoré detaily prenikli na verejnosť.

Jedným z nich bolo, že je veľmi viazaná na svoje deti a venuje im väčšinu času. A práve táto informácia sa zrejme dostala aj k mužovi, ktorý strávil dlhé roky za mrežami a tam údajne aj zosnoval plán, ako sa dostať k veľkým peniazom. Keď mu vypršal trest a dostal sa na slobodu, podľa zistení polície kontaktoval bývalého spoluväzňa.

Plán bol jasný - uniesť najmladšieho syna milionárky Márie Blaškovej a za jeho vrátenie žiadať výkupné. Informáciu, našťastie, zachytili policajti.

„Štyridsaťpäťročného muža sme zadržali v septembri 2014. Sudca Okresného súdu v Trnave ho na návrh vyšetrovateľa vzal do vyšetrovacej väzby. V januári 2015 mu bolo vznesené obvinenie z obzvlášť závažného zločinu - vydieračského únosu v štádiu prípravy,“ uviedol Michal Slivka z policajného prezídia.

Nápad vraha

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, kto bol zadržaný muž, ktorý podľa polície plánoval únos dieťaťa. Fakty z jeho minulosti naháňajú strach. Bratislavčan Ladislav odštartoval kriminálnu kariéru ako dvadsaťtriročný, keď vo februári 1992 s pištoľou lúpežne prepadol súkromného podnikateľa v jeho byte. Pri lúpeži padol výstrel - Ladislav strelil muža do brucha.

O päť mesiacov, v júli 1992, prepadol so zbraňou v ruke prevádzku bratislavskej pošty. Zhruba mesiac po tomto čine, v auguste 1992, žiadal od muža z Bratislavy finančnú pôžičku. Keď odmietol, Ladislav ho zavraždil výstrelom do hlavy.

Za dve lúpeže so zbraňou a vraždu, kde boli hlavným motívom peniaze, dostal v roku 1995 štrnásťročný trest. Po odsedení dvanástich rokov požiadal o podmienečné prepustenie a dostal sa na slobodu. V súčasnosti je opäť za mrežami, a to pre spomínanú prípravu únosu Blaškovej syna.

Najradšej by zabudla

Máriu Blaškovú sme sa pokúsili osloviť. Hľadali sme ju v centre Bratislavy i na bratislavskej Kolibe, no nepodarilo sa nám s ňou skontaktovať. V dome na Kolibe sme však stretli muža, ktorý tvrdil, že je z jej rodiny.

Netajil spokojnosť s prácou polície a so zadržaním recidivistu. Potvrdil, že vie aj o jeho obvinení. O Márii Blaškovej hovoriť nechcel. Poznamenal iba, že na nepríjemnú udalosť by najradšej zabudla. Dotyčného vraj „nikdy nevidela a nevie, kto to je“, dodal postarší muž. Vyšetrovanie plánovaného únosu dieťaťa policajti zatiaľ neukončili.

Kto bol Ľubomír Blaško

Úspešný podnikateľ zomrel v roku 2004 vo veku tridsaťšesť rokov. Napriek skorému skonu sa dostal do veľkého biznisu, ktorý bol orientovaný hlavne na energetiku. Podnikal najmä po boku známeho slovenského milionára Tomáša Chreneka.

Blaško sa do povedomia verejnosti dostal aj pre kauzu zmenky. Podľa zverejnených informácií si Pavol Rusko v čase, keď bol ministrom hospodárstva, požičal od Blaška 104,5 milióna korún, takmer 3,5 milióna eur. Aféra viedla k odvolaniu Ruska z funkcie.

Ľubomír Blaško bol spájaný aj so stranou Smer. Pred voľbami v roku 2002 údajne strane daroval 32 miliónov korún, viac ako jeden milión eur. Podľa zmluvy, ktorú vraj podpísal s vtedajším šéfom volebného tímu Fedorom Flašíkom, mal za utajený sponzorský dar dostať miesta na kandidátke Smeru.

V prípade vstupu strany do vlády mali Blaškovi ľudia obsadiť aj post jedného štátneho tajomníka a funkcie v strategických podnikoch štátu v oblasti energetiky a železníc. Flašík označil podozrivú zmluvu za podvrh a tvrdil, že s Blaškom ju nikdy nepodpísal a stretli sa „možnože štyrikrát“ na spoločenských akciách.

VIDEO Plus 7 Dní