Tip na článok
Na pohovore sa nenechajte zaskočiť.

Najčudnejšie otázky na pracovných pohovoroch: Takto odpoviete správne

Britskí personalisti a top manažéri zosumarizovali tie najbizarnejšie otázky, ktoré zazneli počas reálnych pracovných pohovorov. Aby ani vás nič neprekvapilo, skúste sa inšpirovať nasledujúcimi radami.

O tom, že na pohovor do zamestnania zrejme nie ste nikdy dostatočne pripravení, svedčí zoznam týchto absurdných viet, s ktorými sa museli popasovať uchádzači. Ak by sa aj vás personalisti niekedy snažili zaskočiť, nenechajte sa!

1. Koľko semaforov je v Londýne?

Je vysoko nepravdepodobné, že by mal akýkoľvek bežný jedinec zrátané semafory v metropole Veľkej Británie. Prečo teda bizarnou otázkou strašia nešťastníkov personalisti?

„Cieľom je vyskúšať, ako si adept poradí so zložitými otázkami,“ hovorí James Reed, autor knihy Prečo práve vy? 101 otázok, ktorých sa už nikdy nebudete báť.

A radí, aká odpoveď by bola vhodná: „Nadýchnite sa a skúste odpovedať v duchu – presné číslo vám povedať nedokážem, ale ak by som vzal do úvahy mnou odhadovaný počet semaforov na kilometer štvorcový a vynásobil to kilometrami, na ktorých sa rozprestiera Londýn, mohli by sme dostať aspoň približné číslo.“

2. Ako by ste vyriešili boj medzi Batmanom a Supermanom?

Dôvod čudnej otázky je veľmi prozaický – personalista potrebuje vedieť, akým spôsobom dokáže kandidát riešiť konflikt. Fiktívny spor dvoch silných strán netreba poňať ako krčmovú bitku v piatok večer. Naopak, mali by ste sa zamerať na pozitívne stránky oboch aktérov a navrhnúť im, ako by mohli vzájomne spolupracovať.

3. Čo dokážete urobiť s týmto kusom papiera?

Ak vám personalista položí túto otázku spolu s hárkom A4, zaujíma ho, akí ste kreatívni. Zvlášť pod tlakom. Origami labuť je úžasný nápad. Ale v prípade, že takí zruční nie ste, čo je celkom značný predpoklad, treba sa z toho vymotať inak.

Záleží od druhu práce, o ktorú sa uchádzate. Ak v nej ide o písanie, napríklad chcete byť redaktorom, odpovedzte: „A-štvorka je štart k obrovskému množstvu príbehov, ktoré budú o dosť zaujímavejšie ako origami.“

4. Môžete vymenovať sedem trpaslíkov?

Jedným z možných vysvetlení tejto záhadnej vety je snaha zistiť, ako ste na tom s pamäťou. Nenechajte sa zaskočiť a pokojne s kamennou tvárou odpovedzte, že si síce presným zoznamom istí nie ste, ale dodatočne to môžete zistiť a poinformovať o tom.

5. Ak by ste sa scvrkli na veľkosť ceruzky a spadli do mixéra, ako sa dostanete von?

Pri podobných absurditách je dôležité uvedomiť si, že neexistuje správna alebo nesprávna odpoveď. Cieľom otázky je preveriť si, ako kandidát reaguje na nepredvídateľné problémy.

Treba jednoducho odpovedať najlepšie, ako je to v danej chvíli možné. Podľa možnosti kreatívne a pohotovo.

Čítajte viac:

Najhoršie chyby, ktoré robíte pri vyjednávaní o plate

6. Akú farbu má váš mozog?

„Farby sú zvyčajne spojené s náladou človeka. Cieľom je zistiť, či sa vaša osobnosť hodí do konkrétneho pracovného prostredia,“ upozorňuje Reed.

Hoci niektoré farby symbolizujú pozitívne vlastnosti, mali by ste ostať lojálni sebe samému a neprezentovať sa napríklad v konzervatívnej „spoľahlivej“ modrej farbe, ak ste vášnivá červená.

7. Čo si myslíte o záhradných trpaslíkoch?

Nie všetky otázky sú vážne, táto si má s najväčšou pravdepodobnosťou posvietiť na váš zmysel pre humor. Preto by ani odpoveď nemala byť prehnane seriózna. Ak sa uchádzate o prácu v strojárenskej firme, odpovedzte v duchu, že závisí od toho, aký nástroj má trpaslík v ruke.

8. Aké ovocie by ste boli?

Opäť je na pretrase vaša kreativita. Závisí najmä od pozície, o ktorú sa uchádzate. V prípade dizajnéra sa oplatí staviť na nezvyčajné exotické ovocie. Ak chcete byť účtovníkom vo firme, skúste radšej konzervatívnejšiu voľbu.

9. Aký titulok by mal novinový článok a vašom živote?

Cieľ otázky je jasný – personalistu zaujíma vás vlastný pohľad na seba a na svoj život. Jasný je aj kľúč k odpovedi – zamerať sa na pozitíva, vybrať z nich to najdôležitejšie a zabaliť do nápaditého výstižného textu.

10. Porozprávajte mi príbeh

Nejednoznačná otázka má preveriť profesionalitu potenciálneho zamestnanca. Ak vám mozog zaplaví stovka príbehov, treba z nich vyselektovať ten najvhodnejší (a podľa možnosti slušný!.

„Dôležité je byť stručný a výstižný a vyhnite sa tomu, aby bolo rozprávanie nesúrodé,“ dodáva Reed.

VIDEO Plus 7 Dní