Milan Uhrík bol kedysi pravou rukou Mariana Kotlebu a často sa za ĽSNS vyjadroval. Teraz vraví, že hoci Kotlebovej strane požičal, na stranícke financie nemala skupinka okolo neho žiadny dosah.

„Pred voľbami v roku 2020 nám predseda Marian Kotleba oznámil, že strana nemá peniaze na vyplatenie faktúr za predvolebnú kampaň. Bol to pre nás šok a už vtedy sme začali vnímať, že v strane nie je všetko v poriadku. Napriek tomu sme sa rozhodli situáciu zachrániť a každý na kampaň požičal z vlastných peňazí,“ hovorí, prečo siahol do vlastného vrecka.

Mimochodom, nielen on, ale aj poslanec Rastislav Schlosár rozbil pokladničku. Dokopy poskytol ĽSNS za 2,49-percentný úrok 55-tisíc eur. Uhrík vysvetlil, ako vznikol úrok pri ich pôžičkách. „Podľa zákona musí byť pôžička strane vždy úročená minimálne takzvaným obvyklým úrokom stanoveným Národnou bankou Slovenska. V čase, keď sme požičiavali strane, to bolo okolo dvoch percent ročne. Pôžičky nám boli splatené zhruba po pol roku, v lete 2020. Na úrokoch som tak zarobil približne 270 eur,“ objasnil Uhrík. O úroky im však vraj nešlo. „Riziká boli aj tak oveľa väčšie. Požičal som strane, pretože som to v danom čase považoval za správnu vec. Nezodpovedné hospodárenie a čudné svojvoľné finančné praktiky predsedu však pretrvávali a napokon boli jedným z dôvodov, prečo sme sa rozhodli z ĽSNS odísť.“

Uhrík založil vlastnú stranu, pôsobí však ako europoslanec zvolený za kotlebovcov.