Priemyselný objekt Jurkovičova tepláreň stál mimo historického centra Bratislavy, blízko prístavu a ďalších tovární, ako bola Cvernovka, Gumon, Kablo či rafinéria Apollo. Postavili ju v roku 1941 a autorom teplárne je legenda slovenskej architektúry Dušan Jurkovič. Pri bombardovaní apollky v roku 1944 zázrakom zostala stáť. Po vojne ju dali opäť do prevádzky, ale koncom tisícročia činnosť ukončila a začal sa boj o jej záchranu,“ zhrnie osud industriálneho objektu architekt Martin Paško, ktorý je spolu s tímom DF Crea­tive Group a ďalšími dvoma projekčnými ateliérmi podpísaný pod jeho premenou. Dnes je pýchou hlavného mesta.

VIDEO: Architekt Paško o citlivej rekonštrukcii

Chvália nás aj vo svete

Penta Real Estate v roku 2017 vypísala súťaž na riešenie konverzie, o ktoré sa uchádzalo sedem kancelárií. Uspeli sme a začal sa proces projektovania a realizácie,“ opisuje Paško.
Architekti prišli do prázdnej zničenej budovy. Poškodená fasáda, nepoužiteľné okná, to sú len základné nedostatky, s ktorými sa museli popasovať. Všetko však zvládli na jednotku a zrekonštruovaná Jurkovičova tepláreň získala rad ocenení. Medzi najprestížnejšie patrí Cena Dušana Jurkoviča, ktorú udeľuje Spolok architektov Slovenska výnimočným architektonickým či urbanistickým dielam.

FOTO v galérii

Vlani v novembri si bol Martin Paško prevziať medzinárodnú cenu v Guggenheimovom múzeu moderného umenia v španielskom meste Bilbao. V rámci The Architecture MasterPrize Award 2022 získala rekonštrukcia priestorov na Bottovej ulici ako vôbec prvá stavba zo Slovenska najvyššie ocenenie v kategórii industriálnych stavieb. Konkurencia bola naozaj veľká, vyberali spomedzi viac ako tisíc projektov zo 65 krajín sveta.
O pár týždňov neskôr sa Paško vrátil zo Zlína s Cenou profesora Vladimíra Karfíka.

„Klobúk dolu, ako sa zachoval investor. Môže byť príkladom pre ostatných. Prišiel čas, keď mnohí developeri pochopili, že nemá zmysel všetko staré zbúrať a že to má predsa len veľkú pridanú hodnotu, hoci nemerateľnú v tabuľkách," oceňuje prístup spoločnosti Penta Real Estate skúsený architekt.