Tip na článok

Najprv Devín ničili komunisti, teraz Švédi

Slovanské nábrežie na sútoku Dunaja a Moravy na Devíne už toho zažilo dosť. Najskôr desaťročia s ostnatým drôtom za socializmu, aby sme náhodou neutiekli na Západ, potom nadšenie začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia, keď sa Devín konečne stal symbolom slobody.

Galéria k článku (11 fotografií )
Ruina pod najslovanskejším slovenským hradfom
Javisko pre horor
Rozvaliny

Vyrástlo tu veľké srdce pozliepané z ostnatého drôtu z niekdajšieho plota, pamätník Brána slobody, kde nájdete mená tých, ktorých zabili pri pokuse o nelegálne prekročenie hraníc… Čosi tu však zostalo po starom dodnes.

Mohla to byť perla Slovanského nábrežia
Mohla to byť perla Slovanského nábrežia
Viktor Malý

Namiesto rekonštrukcie súdy

Budova bývalej reštaurácie, ktorej strecha tvorí javisko niekdajšieho amfiteátra. Slúžila verejnosti za socializmu, kým sa sama neocitla v "pohraničnom pásme". Krátko slúžila aj po novembri 1989, potom ju zatvorili a postupne sa mení na hororovú ruinu.

Dunaj ako na dlani
Dunaj ako na dlani
Viktor Malý

Na otázku prečo, sme dostali odpoveď od Veroniky Šafárikovej z oddelenia komunikácie bratislavského magistrátu: "Budovu bývalej reštaurácie a priľahlý devínsky amfiteáter si prenajala švédska spoločnosť Seafly, a.s.. v roku 1990 na 99 rokov. Účelom tohto nájmu malo byť zrekonštruovanie a revitalizácia priestorov, tieto zmluvné záväzky však spoločnosť Seafly nedodržala. Hlavné mesto preto tvrdí, že ide o neplatnú nájomnú zmluvu - neobsahuje presné určenie predmetu nájmu a jeho špecifikáciu. Spoločnosť však podala žalobu o určenie platnosti nájmu na Okresný súd, avšak hlavné mesto žiadalo jej zamietnutie. Okresný súd túto žalobu zamietol, no spoločnosť Seafly sa odvolala. V súčasnosti súdny spor trvá. Hlavné mesto tak čelí súdom namiesto toho, aby priestor mohlo revitalizovať a sprístupniť Bratislavčanom a všetkým návštevníkom mesta."

Niekdajší amfiteáter
Niekdajší amfiteáter
Viktor Malý

Po štúrovcoch prišli Švédi

Mimochodom, bolo to práve na Devíne, kde sa v roku 1836 stretli študenti bratislavského lýcea pod vedením Ľudovíta Štúra, aby sa vyslovili za sebaurčovacie právo pre slovenský národ a prvý raz použili názov Bratislava namiesto dovtedy zaužívaného Prešporok. Prvý raz tiež bratislavská mládež spievala hymnickú pieseň Hej, Slováci. A aby sa na nič nezabudlo, účastníci pamätnej vychádzky si zvolili aj slovanské mená, ktoré používali do konca svojho života a učia sa ich aj dnešné deti v škole.

Ako z hororu Hostel
Ako z hororu Hostel
Viktor Malý

O Švédoch sa toho učia menej, ale zdá sa, že o najbližších 99 rokov budú toho o nich vedieť dosť!

VIDEO Plus 7 Dní