Bola to veľká udalosť, keď v októbri 2008 zavítala na Slovensko jej výsosť kráľovná Alžbeta II. Spolu s manželom princom Philipom k nám priletela z návštevy Slovinska, kde okrem iného navštívila svetoznámy žrebčín v dedine Lipica neďaleko hraníc s Talianskom. Do daru dostala vzácne plemeno koňa lipican, rovnaké ako na ňu čakalo na Slovensku. Kto to mohol tušiť? „Dohodli sme to s pánom prezidentom Ivanom Gašparovičom nezávisle od Slovincov,“ spomína riaditeľ Národného žrebčína (NŽ) Topoľčianky Michal Horný. Do prestížnych slovenských stajní síce kráľovná nezavítala, ale symbolickému daru sa potešila. „Stretli sme sa v bratislavskej Redute za prítomnosti prezidenta a odovzdali jej album s našimi koňmi. Medzi nimi bol aj päťročný Maestoso X-38,“ dodáva Horný. Kráľovnin lipican budúci rok oslávi dvadsať rokov a robil česť Alžbete II. aj nášmu vychýrenému žrebčínu.

Kôň kráľov, kráľ koní

Prvú jazdeckú lekciu absolvovala v troch rokoch, prvého koňa dostala od otca Juraja VI. k štvrtým narodeninám. Celý život kráľovná Alžbeta II. najradšej trávila voľný čas v spoločnosti týchto štvornohých zvierat. Dokonca pri nich pobudla aj na svoje 96. narodeniny v apríli tohto roku. Plnokrvníky z jej chovu vyhrali takmer dvetisíc dostihov.

To, že sa Slovensko rozhodlo darovať britskej panovníčke plemeno lipicana, malo svoje dôvody. Patrí medzi najstaršie domáce kone v Európe a vyšľachtený bol v dvornom žrebčíne Lipica v Slovinsku pre potreby cisárskeho dvora. Obľubu si elegantný, spoľahlivý, učenlivý a pritom skromný karosier získal nielen u šľachty, ale postupne sa ujal aj v poľnohospodárstve. Najvyšší rozmach v chove dosiahol v osemnástom storočí, keď v roku 1735 cisár Karol IV. založil Dvornú španielsku jazdeckú školu vo Viedni. Postupne sa dostal do viacerých žrebčínov v monarchii, teda aj na Slovensko.

Maestoso X-38, určený pre kráľovnú, sa narodil v lesoch Tribeča v jednom z mnohých chovných objektov NŽ Topoľčianky. V piatom roku života sa tátoš so špičkovým rodokmeňom stal jedným z najznámejších na Slovensku. „Chodieval k nám do žrebčína pán Gašparovič, a tak nám napadlo, že by sme milovníčke koní mohli darovať niečo od nás. Pôvodne mala prísť aj k nám do Topoľčianok, ale nakoniec z toho zišlo. Možno aj preto, že predtým bola v slovinskom žrebčíne,“ spomína Michal Horný. Prečo padla voľba práve na Maestosoa X-38? „Nepatrí sa darovať plemenného koňa a žriebä je zase rizikové. Preto sme vybrali žrebca, ktorý mal pred výkonnostnými skúškami a športovou kariérou,“ vysvetlil nám. Navyše, záprahové kone boli slabosťou aj princa Philipa, vojvodu z Edinburghu, ktorý bol v roku 1986 na majstrovstvách sveta vo štvorzáprahu v Maďarsku členom reprezentačného družstva Anglicka. „Takže bol úzko špecializovaný človek, ktorý so záprahovými koňmi vedel robiť a určitý čas bol aj prezidentom Svetovej jazdeckej federácie,“ dodáva riaditeľ národného žrebčína.

Išlo o symbolický dar, teda vôbec nebolo v pláne, že by si Alžbeta II. koňa odviezla. Biely tátoš je stále majetkom NŽ Topoľčianky. Stal sa však najslávnejším zvieraťom v žrebčíne a jeho riaditeľ britskú kráľovnú informoval o jeho svetových úspechoch. Párkrát poslal do Buckinghamského paláca list, v ktorom referoval o pozoruhodnej kariére jej slovenského krásavca. „Myslím, že sme dobre trafili. Maestoso X-38 urobil našej krajine dobré meno, či už z chovateľského, alebo jazdeckého hľadiska,“ teší sa z úspechov kráľovninho žrebca.

Čulý dôchodca

Niekto by si myslel, že kôň spojený s kráľovnou bude mať aj kráľovský život. Nuž, v skutočnosti to jeho osud neovplyvnilo. Azda len tým, že pútal väčšiu pozornosť a návštevníci žrebčína si dodnes nenechajú ujsť príležitosť obzrieť si štvornohý dar pre obľúbenú britskú panovníčku.

„Nemal žiadne špeciálne chúťky ani privilégiá. Keď ešte robil športovú kariéru, každý deň tri-štyri hodiny tvrdo trénoval. Plnil si aj otcovské povinnosti - v základnom stáde národného žrebčína splodil trinásť potomkov, z nich má dve kobyly zaradené v našom elitnom stáde ako matky,“ spomenie riaditeľ.

V športovej kariére sa venoval dvojzáprahom a štvorzáprahom a zúčastnil sa na viacerých majstrovstvách sveta. „V roku 2012 vo svetovom rangu dvojzáprahov spolu so svojím o rok starším bratom obsadil siedme miesto,“ pochváli svojho zverenca Horný.

FOTO V GALÉRII

Dnes je Maestoso X-38 „pánom v rokoch“. Po skončení športovej záprahovej kariéry sa venuje drezúre. „Vzhľadom na jeho vynikajúci charakter aj zdravotný stav sa stal učiteľom mladých jazdcov. V súčasnosti ho môžete vídať na štvorylke a v klasickej topoľčianskej škole s lipicanskými žrebcami. Teší sa výbornému stavu a je veľmi obľúbený,“ dodáva na adresu koňa venovaného zosnulej kráľovnej Michal Horný.