Spolu 1400 ľudí, ktorí pracovali pre Pentu v mäsovýrobe mení zamestnávateľa. Celú vetvu tohto priemyslu, kam patrí aj spoločnosť Mecom, sa totiž podľa týždenníka TREND skupina rozhodla predať. Ešte v roku 2013 označil partner Penty Jaroslav Haščák kúpu Mecomu za svoj najväčší omyl. Aby päť rokov predtým Mecom získali, museli preplatiť dánsky gigant Danish Crown. Stálo to 75-miliónov eur.

Jaroslav Haščák: V roku 2013 priznal, že vstup do mäsovýroby bol jeho najväčší omyl.
Zdroj: TASR

Predať to chceli dlhšie

Vtedajšiu hodnotu firmy podľa týždenníku TREND následne poznačila finančná a ekonomická kríza, zlý manažment, ale aj nenaplnené očakávania, že spotreba mäsa, najmä toho prémiovejšieho, bude v stredoeurópskom regióne výrazne rásť. „Upratať“ a predať Mecom sa Penta pokúšala už dlhšie, čo potvrdil aj partner Penty Ian Child.

Americko-čínsky gigant

Novým majiteľom skupiny Carnibona, v ktorej Penta združuje svoje mäsospracujúce fabriky na Slovensku a v Maďarsku, vrátane Mecomu, sa stal americký mäsiarsky investor Smithfield Foods. Vlastní ho čínska skupina WH Group. O vetvu súťažili so Španielmi. Cenu aktuálnej transakcie strany nezverejnili, ale podľa analytikov išlo o desiatky miliónov eur. V celkovom úhrne dvanástich rokov, ktoré si vyžiadali aj výrazné investície do Mecomu, však Penta podľa TRENDu na transakcii zrejme prerobila. Kupec získal štyri slovenské a maďarské certifikované výrobné závody s kapacitou viac ako 10-tisíc ton mäsovej produkcie ročne, čo holding Carnibona zaraďuje k najvýznamnejším hráčom na stredoeurópskom trhu. Schválenie transakcie podlieha ešte rozhodnutiu slovenského aj maďarského protimonopolného úradu.

Mecom: Oblasť mäsovýroby zasiahol africký mor ošípaných aj koronakríza.
Zdroj: MECOM

Mor aj pandémia

Mäsovýroba nie je najziskovejší sektor aj kvôli zásahom „zhora“. Predvlani spôsobil problémy afrických mor ošípaných, ktorý negatívne ovplyvnil ceny mäsových výrobkov a vlani zas boli nutné preventívne opatrenia proti koronavírusu, ktoré zvýšili náklady vo výrobe.

Holding Carnibona získala americká potravinová spoločnosť Smithfield Foods, ktorá funguje od roku 1946. Zamestnáva spolu 54-tisíc ľudí, z toho 14-tisíc v Európe.