Spolu 1400 ľudí, ktorí pracovali pre Pentu v mäsovýrobe mení zamestnávateľa. Celú vetvu tohto priemyslu, kam patrí aj spoločnosť Mecom, sa totiž podľa týždenníka TREND skupina rozhodla predať. Ešte v roku 2013 označil partner Penty Jaroslav Haščák kúpu Mecomu za svoj najväčší omyl. Aby päť rokov predtým Mecom získali, museli preplatiť dánsky gigant Danish Crown. Stálo to 75-miliónov eur.
Predať to chceli dlhšie
Vtedajšiu hodnotu firmy podľa týždenníku TREND následne poznačila finančná a ekonomická kríza, zlý manažment, ale aj nenaplnené očakávania, že spotreba mäsa, najmä toho prémiovejšieho, bude v stredoeurópskom regióne výrazne rásť. „Upratať“ a predať Mecom sa Penta pokúšala už dlhšie, čo potvrdil aj partner Penty Ian Child.
Americko-čínsky gigant
Novým majiteľom skupiny Carnibona, v ktorej Penta združuje svoje mäsospracujúce fabriky na Slovensku a v Maďarsku, vrátane Mecomu, sa stal americký mäsiarsky investor Smithfield Foods. Vlastní ho čínska skupina WH Group. O vetvu súťažili so Španielmi. Cenu aktuálnej transakcie strany nezverejnili, ale podľa analytikov išlo o desiatky miliónov eur. V celkovom úhrne dvanástich rokov, ktoré si vyžiadali aj výrazné investície do Mecomu, však Penta podľa TRENDu na transakcii zrejme prerobila. Kupec získal štyri slovenské a maďarské certifikované výrobné závody s kapacitou viac ako 10-tisíc ton mäsovej produkcie ročne, čo holding Carnibona zaraďuje k najvýznamnejším hráčom na stredoeurópskom trhu. Schválenie transakcie podlieha ešte rozhodnutiu slovenského aj maďarského protimonopolného úradu.
Mor aj pandémia
Mäsovýroba nie je najziskovejší sektor aj kvôli zásahom „zhora“. Predvlani spôsobil problémy afrických mor ošípaných, ktorý negatívne ovplyvnil ceny mäsových výrobkov a vlani zas boli nutné preventívne opatrenia proti koronavírusu, ktoré zvýšili náklady vo výrobe.
Holding Carnibona získala americká potravinová spoločnosť Smithfield Foods, ktorá funguje od roku 1946. Zamestnáva spolu 54-tisíc ľudí, z toho 14-tisíc v Európe.