Tip na článok
Čitateľov Pluska.sk najviac zaujali vyvrátené mýty o Štúrovi, Titanicu a Kleopatre.

Najväčši mýty odhalené! Vieme, ktorý vás najviac zaskočil

Stačí trochu prekrútiť pár slov, povedať niečo inou intonáciou či vynechať podstatný detail, a hneď je na svete minimálne polopravda a niekedy úplná lož. Ak navyše ide o históriu, je to jednoduchý spôsob, akým vznikajú mýty. Týždenník PLUS 7 DNÍ sa niekoľko takýchto neprávd snažil odhaliť.

O tom, že postava Ľudovíta Štúra je jednou z najvýraznejších v dejinách Slovenska, nie je pochýb. Pritom to nebol žiadny suchár, ako ho neraz vykresľujú. Práve naopak, zistili sme, že to bol obyčajný človek z mäsa a kostí, ktorý si zakladal na svojej povesti a niektoré mýty o sebe dokonca podporoval. Nepohrdol vínom ani fajkou. Dôležitý bol preňho aj jeho vzhľad a ako jeden z mála vtedajších učencov používal voňavku. Najviac zaujal aj čitateľov Pluska.sk, ktorí vyvrátené mýty o ňom vyšvihli svojím hlasovaním na prvé miesto.

Bez existencie Kleopatry by zasa úplne inak vyzerali svetové dejiny. Táto egyptská kráľovná a jedna z najväčších panovníčok histórie sa všetkým ľuďom spája s obrazom Liz Taylorovej, ktorá si ju zahrala vo filme. Na rozdiel od krásnej herečky však Kleopatra vonkajšou krásou príliš neoplývala. Tvrdenia o jej peknej tvári boli len čistými rozprávkami. Naopak, Kleopatra "mala silný, mäsitý, ohnutý nos, tvrdé ústa a takmer mužské črty v tvári." Vyvrátenie mýtu o krásnej vládkyni Nílu zaujalo našich čitateľov tak, že v hlasovaní skončil na druhom mieste.

Neodškriepiteľnú úlohu v svetových dejinách má určite aj jedna z najznámejších tragédií. Keď ľudia v roku 1912 nastupovali na vtedy najluxusnejší parník na svete Titanic, netušili, že pre mnohých z nich to bude ich posledná cesta.

Keďže po jeho potopení prišli o život cestujúci rôznych národností, objavilo sa medzi správami o obetiach aj meno Slovenky Márie z Hričovského Podhradia. Keď však po jej príbehu pátral týždenník PLUS 7 DNÍ, verziu o jej smrti na Titanicu sa nepodarilo potvrdiť. A práve tento mýtus skončil vďaka hlasovaniu čitateľov Pluska.sk na treťom mieste našej ankety.

Na opačnom konci rebríčka skončili mýtus o americkom sne, podľa ktorého slovenský Žid nedokáže premaľovať newyorské taxíky na žlto. Rovnako len jedno percento hlasov dostal mýtus Jesenský proti fašizmu a Slovenskí Nemci.

Ak ste sa zapojili do súťaže a vyplnili formulár, môžete sa stať majiteľom originálneho tričká s motívom PLUS 7 DNÍ.

Odmenou za hlasovanie je aj takáto výhra.Foto: ilustračné, Pluska.sk

Už v stredu vám prinesieme nové zaujímavé informácie spolu s ďalšou anketou!

VIDEO Plus 7 Dní