Rok vydržala bez auta, po čase si však uvedomila, že ho potrebuje. Komisárka pre deti a bývalá smerácka poslankyňa Viera Tomanová nedávno zakúpila pre svoj úrad limuzínu Škoda Superb za 28 073,99 eur. Podľa výpisu objednávok a faktúr zverejnených na webe komisárky, ide o zďaleka najvyšší výdavok Úradu a to od jeho založenia na začiatku minulého roka.

Nevyhnutné auto

Na čo exministerka práce prvej Ficovej vlády nové auto využíva? „Úrad komisára pre deti využíva služobný automobil na tuzemské i zahraničné pracovné cesty, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou plnenia pracovných povinností Úradu komisára pre deti,“ napísala.

Zaujímali sme sa preto, kde cestuje. Z informácií o Tomanovej aktivitách sme sa na stránke úradu to nedozvedeli. Píše sa tam síce o konferenciách, na ktorých sa zúčastnila, spomínajú sa tiež delegácie, ktoré prijala, avšak o pracovnej ceste do problémových škôl, do rómskych osád, či do zahraničia, sme sa na webe nedočítali.

Kam sa vozí

Nakoniec sme sa na základe infozákona dozvedeli, že od začiatku fungovania úradu do konca septembra 2017 ich Tomanová absolvovala sedem. Šesť doma a jednu v zahraničí. Konkrétne letela do Moskvy a nový superb ju odviezol na viedenské letisko. Pred tým ako Úrad komisára pre deti zakúpil superb, využívali zapožičaný Peugeot 307 od ministerstva vnútra.

„Počet pracovných ciest komisárky pre deti a zamestnancov úradu aj v predchádzajúcom období zodpovedal nápadu agendy komisárky pre deti,“ tvrdí asistent Tomanovej Jakub Rada s tým, že vzhľadom na činnosť komisárky pre deti by sme uvítali, keby ste sa skôr zaujímali o ochranu práv detí.

Asistent zároveň pripomenul, že nové auto využívajú aj zamestnanci Úradu. Absolovali ich doteraz 12. Pred kúpou cestovali „do resocializačných zariadení, na pojednávania súdov alebo na odborné podujatia“ len štyrikrát.

Na úrade komisárky Tomanovej pracuje aktuálne 11 ľudí na plný úväzok a jeden človek na polovičný. Medzi nimi exministerka práce a smerácka exposlankyňa zamestnala aj dvoch svojich bývalých poslaneckých asistentov.

Treba pripomenúť, že tak ako pred zriadením tohto úradu, tak aj dnes, rieši ochranu detí aj verejná ochrankyňa práv, takzvaná ombudsmanka. Ich agendy sa teda prekrývajú.

V minulosti bez auta ani na krok

Tomanová sa ako ministerka práce pred desiatimi rokmi zvýraznila zaujímavou služobnou cestou. Hoci ona a jej delegácia na pracovnú cestu do viac ako 3000 kilometrov vzdialeného Lisabonu letela, zároveň do Portugalska poslala aj limuzínu s vodičom. Cesta prázdneho luxusného auta stála desaťtisíce.

Dôvod? Tri dni by si bez auta neporadila. Slovenské veľvyslanectvo jej vraj povedalo, že nebudeme mať k dispozícii auto, zdôvodnila vtedy denníku SME Tomanová: „Plánovala som ísť len letecky, ale informácia z veľvyslanectva bola, že nebudeme mať auto. Preto sme sa museli zabezpečiť.“

Nuž, zdá sa, že tentokrát vydržala bez auta skoro rok a podľa podriadených sa jej neprieči ani využívanie vlaku. Do práce ju zvykne voziť dcéra.