Opozičná strana Sloboda a solidarita v tejto súvislosti aktuálne žiada jeho odchod z postu šéfa parlamentu. Andrej Danko však nie je jediný, kto pre vysokoškolskú prácu čelí podozreniam. V minulosti sa napríklad zistilo, že diplomové práce odpísalo temer celé vedenie policajného zboru, pričom rigoróznu následne nechal jeden z týchto funkcionárov pred verejnosťou utajiť. Napriek tomu bolo všetko v poriadku. Potrestaný nebol nikto. 

Mladí hlúpi?

Mali byť čestní a morálni, mali sa riadiť ústavou a zákonmi. Tak prisahali! Lenže čert ber akési normy a prísahu ak ide o písanie diplomovej práce. Veď ak sa dá vec zjednodušiť, prečo to neurobiť. Povedali si zrejme na prelome tisícročia niekoľkí príslušníci polície, ktorí sa snažili získať vysokoškolský titul na Akadémii Policajného zboru. V tom čase ani netušili, že raz sa z nich stanú vysoké šarže, ktoré budú pod drobnohľadom spoločnosti a tak namiesto vymýšľania a tvorenia vlastných prác siahli po oveľa pohodlnejšej forme ukončenia magisterského štúdia. Svoje diplomovky sprosto odpísali. Niektorí to urobili úplne na ,,drzovku“ a v celej práci zmenili len meno jej autora za to svoje, nuž a iní sa nechali iba inšpirovať. Na 65 percent.

Funkcionári   

Reč je okrem iných aj o bývalých policajných viceprezidentoch Jánovi Vaľovi a Ľubomírovi Ábelovi. Za svoje pravé ruky si ich po parlamentných voľbách v roku 2010 vybral vtedajší šéf polície Jaroslav Spišiak. A hoci práve v tomto období vyšlo najavo, že ide o plagiátorov, v uvedených pozíciách zostali aj po odchode slovenského Cataniho z funkcie. Ábel vo vedení policajnému zboru pôsobil až do tohtoročného mája, Jána Vaľa zas po čase povýšili na policajného pridelenca v Prahe s platom blížiacim sa k sume možno aj deväť tisíc eur mesačne. Dnes sú obaja páni v civile a užívajú si vysoké policajné dôchodky.

Stalo sa, ale dávno     

Z policajného zboru pritom odišli bez akejkoľvek potupy a hanby. Ako dvaja čestní muži. Obaja však v minulosti, bez akejkoľvek diskusie, porušili zákon. A hoc sa na to prišlo ešte počas ich pôsobenie vo vysokých funkciách, zodpovednosť za to nebola nikdy vyvodená. Dôvod? Vraj sa plagiátorstva dopustili dávno!  Diplomovka Ľubomíra Ábela z roku 1999 sa pritom s prácou iného študenta odovzdanou o rok skôr zhodovala na neuveriteľných 95-percent, k čomu dospela aj špeciálna komisia určená práve na prešetrenie plagiátorov v policajnom zbore. Ján Vaľo sa zas nechal prácou iného študenta inšpirovať približne na 65-percent. Navyše, svoju rigoróznu prácu z roku 2011, vďaka ktorej si píše pred meno titul JUDr. dal na Akádémii PZ pre verejnosť utajiť. V prípade záujmu sa dá k skvostu z pera bývalého policajného viceprezidenta dosť sedemdesiat rokov po jeho smrti! Áno, čítate dobre, presne takto znejúcu licenčnú zmluvu podpísal policajný funkcionár usvedčený z palgiátorstva s Akadémiou PZ. 

Odpisovali aj ďalší

Okrem diplomových počinov Ábela a Vaľa sa však v knižnici policajnej akadémie objavili aj ďalšie zaujímavé práce.  Podozrenie, že sa nechal inšpirovať niekým iným vzbudila aj rigorózna práca dnes už bývalého šéfa krajskej polície v Prešove Jozefa Semana. Nuž a úplnou perličkou v knižnici Akadémie PZ  je diplomová práca okresného exriaditeľa polície v Michalovciach Dušan Šantu z roku 1999, ktorá je identická s tou, ktorú v rovnakom roku napísal aj Ľubomír Ábel. Znamená to presne to, ako to vyzerá. Obaja menovaní páni poctivo a morálne odpísali svoje diplomovky od toho istého študenta v tom istom roku. A dotiahli to nakoniec na vysokopostavených funkcionárov, v ktorých počínaní nevidelo problém niekoľko ministrov vnútra.