Pochybenie známeho prokurátora Petra Kysela je tak závažné, že ho Najvyšší súd SR  vo svojom rozhodnutí   opakovane zdôrazňoval  aj pomocou troch po sebe idúcich výkričníkov.

Sudca Martin Bargel v mene senátu zas a znova začínal vety slovom prokurátor a nič, čo za ním nasledovalo, nebolo lichotivé. Ide pri tom o prokurátora, ktorý chcel na mieste špeciálneho prokurátora vystriedať stíhaného Dušana Kováčika.

Kysel ako kandidát na špeciálneho prokurátora počas vypočutia pred Ústavnoprávnym výborom NR SR 1. februára 2021 v Bratislave.
Zdroj: Jakub Kotian

Žiaľ, ako konštatuje Najvyšší súd:  "... prokurátor nemal žiadnu snahu" svoje konanie vysvetliť.  Čo sa vlastne stalo?

Počas policajnej akcie Judáš bol medzi inými zatknutý aj niekdajší šéf tajného útvaru polície Jozef Rehák. Obvinený je z napomáhania mafiánskej skupine sýkorovcov, čo je sakra vážna vec.

Rehák bol stíhaný väzobne, dokonca v najprísnejšej kolúznej, aby nemohol ovplyvňovať vyšetrovanie. Lenže Najvyššís súd nemal inú možnosť, len Reháka pustiť na slobodu. Pán prokurátor sa totiž vykašľal na svoje povinnosti.

Bez meškania

Rehák požiadal o prepustenie z väzby 26. januára a prokurátorovi trvalo dva mesiace, kým poslal Rehákovu žiadosť na Špecializovaný trestný súd.  Teda vyexpedoval ju 26. marca. Lehota na vybavenie žiadosti je pritom vymedzená slovným spojením "bez meškania". Ako pripomína súd, ono "bez meškania" nemožno zamieňať s ľubovôľou, ktorá by ospravedlňovala nečinnosť trvajúcu týždne či nebodaj mesiace.

"Trestný poriadok v súvislosti s rozhodovaním o väzbe ustanovuje striktné lehoty počítané na hodiny, skôr výnimočne na dni a s ich prekročením sa spája prepustenie obvineného na slobodu," pripomína Najvyšší súd SR.

Konanie v prípade obvineného Reháka však len "v prvotnej fáze trvalo u prokurátora 57dní!!! (z toho 41 pracovných dní)". Kým sa k rozhodovaniu cez prvostupňový súd dostal odvolací súd, prešlo až "76 kalendárnych dní!!!" a z toho u prokurátora 57. 

"Prokurátor nielenže obral obvineného o právo na včasný prieskum jeho väzby súdom. Ukrátil ho aj o prípadnú možnosť opakovať svoju žiadosť," píše sudca Bargel. Dal si aj tú námahu a spočítal , že Rehákovi  medzičasom vznikol nárok na podanie novej žiadosti na prepustenie z väzby "minimálne trikrát ".

Žiadna snaha vysvetľovať

Najvyšší súd konštatuje, že nezistil žiadnu objektívnu príčinu, ktorá by ospravedlňovala takmer dvojmesačnú pasivitu na strane prokurátora. Túto nečinnosť prokurátora považuje za tak zásadnú, "že by ju nedokázal napraviť ani bleskový postup súdov na oboch stupňoch".

Jozef Rehák musel byť z väzby prepustený. Ak by Najvyšší súd rozhodol inak, "legitimoval by tým hypoteticky aj takú situáciu, kedy by prokurátor nepredložil sudcovi žiadosť o prepustenie z väzby hoci aj po celý čas jej trvania". Postup orgánov činných v trestnom konaní v tomto prípade považuje Najvyšší súd SR za "neakceptovateľný".

Šéf špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic si zavolal Kysela na koberček a tým považuje vec za vybavenú. Žiadny iný postih Kyselovi za flagrantné správanie nehrozí, aj keď nejde o prvé zlyhanie. Ako upozornili Hospodárske noviny, kvôli Kyselovej chybe sa už v minulosti dostal z väzby von mafián Michal Blažíček, zvaný Jašter.

Michal Blažíček z mafiánskeho klanu sýkorovcov
Zdroj: Matej Kalina