Na dnešnom verejnom zasadnutí totiž zamietol odvolania obžalovaných, ako aj Úradu špeciálnej prokuratúry. Ten požadoval pre dvojicu prísnejšie tresty. Dnešné rozhodnutie najvyššieho súdu je právoplatné.

FOTO Salmanovcov v GALÉRII

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v decembri 2020 v opakovanom procese uznal Sergeja a jeho syna Alexandra za vinných z podplácania šéfa daňovákov z Dunajskej Stredy. V tejto súvislosti obžalovanému Sergejovi uložil trest vo výške sedem rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Tiež mal zaplatiť finančný trest 15-tisíc eur.

Alexandrovi súd vymeral trest šesť rokov väzenia rovnako v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Zaplatiť mal finančný trest vo výške 10-tisíc eur. Advokát obžalovaných následne avizoval podanie odvolania. Prokurátor Vasiľ Špirko avizoval, že na rozhodnutie o prípadnom odvolaní si ponechá zákonnú lehotu a písomné odôvodnenie verdiktu súdu si musí naštudovať. Súd totiž v rámci rozsudku žalovaný skutok „podčlenil” do prípadu, v rámci ktorého boli otec a syn už v minulosti uznaní za vinných a v danom prípade im boli uložené rovnaké tresty, ktoré už majú odsedené.

V roku 2015 pritom v rovnakom prípade súd vyniesol oslobodzujúci rozsudok. Vec však na ŠTS vrátil dovolací senát Najvyššieho súdu SR v septembri 2020. NS SR vtedy konštatoval, že v prípade pol porušený zákon v prospech obžalovaných.

Obhajca Salmanovcov Viktor Križiak dnes v reakcii na rozhodnutie NS SR uviedol, že je z neho sklamaný, pretože súd rozhodol alibisticky. "Rozhodnutie nespĺňa základné znaky zákonného rozhodnutia,“ skonštatoval s tým, že nerozumie, ako môže senát na rovnakom stupni súdu tak zmeniť názor, že obžalovaných najskôr oslobodí a následne potvrdí ich vinu. "Určite napadneme toto rozhodnutie dovolaním,“ dodal advokát.

Podľa obžaloby si v tomto prípade Sergej a Alexander Salmanovci v apríli a máji 2010 zabezpečili neoprávnené vyplatenie nadmerných odpočtov DPH vo výške 443-tisíc eur. Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť bývalý riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa. Spod obžaloby však ŠTS otca so synom v júli 2015 oslobodil, pričom v novembri 2016 verdikt potvrdil aj NS SR.

Podnikatelia Alexander Salmanov a jeho otec Sergej Salmanov si v apríli 2015 v inej kauze na NS SR vypočuli právoplatný rozsudok, ktorým ich súd uznal vinnými z podplácania bývalej riaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Zákalovej. NS SR tak potvrdil verdikt ŠTS z roku 2014. Podnikatelia podľa obžaloby Zákalovej sľúbili za vybavenie bezproblémového vyplácania vrátenej DPH desať percent z uplatnených odpočtov. Odmenu jej v decembri 2010 vypočítali na 290-tisíc eur, Mária Zákalová napokon dostala 40-tisíc eur v hotovosti. Zvyšných 250-tisíc eur nechala na ďalšie zhodnotenie u podnikateľov s tým, že si ich môže kedykoľvek vyžiadať.

Sergej dostal v tomto prípade trest sedem rokov, syn Alexander šesťročný trest. Obaja si ich mali odpykať vo väznici s minimálnym stupňom stráženia. Alexandra z výkonu trestu podmienečne prepustili v roku 2017, jeho otca začiatkom roka 2018.