Pozornosť novinárskej obce sa na druhom pojednávacom dni v prípade obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika sústredila na lavicu svedkov. Na ňu si zasadol bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó.

Obžalovaný Dušan Kováčik tvrdí, že výpoveď bývalého šéfa daňových kriminalistov je zmanipulovaná. Pripomína utajovanú správu Slovenskej informačnej služby o podozreniach z manipulácií výpovedí kajúcnikov.

„S Dušan sa poznám od roku 2015. Zoznámili sme sa na spoločenskej akcii. Od vtedy sme udržiavali kamarátsky vzťah,“ povedal na začiatku svojej výpovede Ľudovít Makó pred samosudkyňou Pamelou Záleskou. „Stretávali sme sa raz do mesiaca. Mali sme dohodu, že ma bude informovať o veciach, ktoré by sa mohli riešiť na ÚŠP a ktoré by sa ma mohli týkať.“ 

So žiadosťou o vyriešenie problému s Kudličkovou väzbou sa na Makóa mal obrátiť Františk Böhm. MAkó potom kontaktoval Kováčika. „Požiadal som Dušana ,že či je to možné, on povedal, že to bude veľmi ťažké, ale uvidí," uviedol  Makó. Odmenou podľa Makóa bolo 100.000 eur.

Na snímke je bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó ktorý tvrdí, že Dušan Kováčik sa v roku 2017 angažoval pri prepustení bossa takáčovcov Ľubomíra Kudličku na slobodu.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

„Rozhodovanie o väzbe obvineného Kudličku dopadlo tak, že sudca Špecializovaného trestného súdu nevzal Kudličku do väzby a prokurátorka proti tomu nepodala sťažnosť," vyjadril sa Makó.

Ľudovít Makó sa neskôr stretol s Františkom Böhmom. Obaja sa dohodli, že si odmenu 1000 000 eur za Kudličku rozdelia oni dvaja po 25 OOO eur a  sumu v hodnote 50 000 eur nechajú Dušanovi Kováčikovi. S obžalovaným Dušanom Kováčikom sa Ľudovít Makó stretol o pár dní neskôr. „Vtedy som mu (Dušanovi Kováčikovi -poznámka redakcie) poďakoval. V obálke, ktorá bola stočená, som mu cez moju bundu posunul 50 000 eur, ktoré si vložil do tašky cez plece hnedej farby, ktorú stále nosieval." 

Viac FOTO z pojednávania v GALÉRII

Ľudovít Makó pred sudkyňou povedla, že Ľudovíta Kudličku osobne nikdy nepoznal a ani nebol súčasťou zločineckej skupiny takáčovci respektíve pre nich nebol nikdy činný.