Vyšetrovateľ NAKA František Ondrišák preveruje podozrenie zo spáchania trestného činu financovania terorizmu. Z prijatého trestného oznámenia podľa neho vyplýva, že firmy pôsobiace na Slovensku nakupujú suroviny a produkty z Ruskej federácie, najmä plyn a ropu. Financie z tohoto predaja potom môžu slúžiť na financovanie vojny proti Ukrajine. V tejto súvislosti poslal vyšetrovateľ Klubu 500 žiadosť o podanie správy "k možným dopadom na podnikateľské prostredie pre prípad zastavenia odberu nerastných surovín z Ruskej federácie".

Chcú uzemniť Sotáka?

Klub 500 je občianske združenie vlastníkov spoločností zamestnávajúcich viac ako 500 zamestnancov. Záujmy veľkých podnikateľských subjektov zastupuje aj v nadnárodných inštitúciách. Predsedom Klubu 500 je Vladimír Soták. Podľa nedávnych vyjadrení Klub 500 žiadal vládu, aby nehazardovala so slovenskou ekonomikou, za ruský plyn boli ochotní platiť aj rubľami. "Môžeme sa hrať na silných, ale nie sme. Nevieme Ukrajincom pomôcť tým, že si zničíme naše hospodárstvo, ak sa nedostaneme k energetickým surovinám," povedal Soták.

Policajt z iného sveta

NAKA teraz poslala Klubu 500 otázky, ktoré možno považovať prinajmenšom za čudné. Chce vedieť napríklad, či Klub 500 vstupuje do odborných debát s politikmi, či vypracováva odborné analýzy. NAKA sa Klubu 500 pýta, či zastavenie nakupovania nerastných surovín z Ruska môže mať nejaký dopad na slovenských zamestnávateľov, zamestnancov. Vyšetrovateľ Ondrišák je tiež zvedavý, akým spôsobom reaguje Klub 500 na vyhlásenia politikov Európskej komisie v problematike ukončenia odberov nosičov energií a iných prodkutov z Ruskej federácie. "Áno, môžeme potvrdiť, že prišlo takéto dožiadanie, aj to, že nás ten podnet uráža. Ku podaniu pripravujeme odpoveď," uviedol redakcii PLUS 7 DNÍ Tibor Gregor z Klubu 500.

Minister hospodárstva Richard Sulík reagoval na aktivitu NAKA krátko: "Nemusím sa vyjadrovať ku každému nezmyslu."