Sme na Mestskom úrade v Malackách, vchádzame do kancelárie primátora Juraja Říhu. „Nie je to náhodou miestnosť, v ktorej vás zatkli?“ pýtame sa prvého muža Malaciek. „Áno, tu sa to celé odohralo,“ ukazuje do priestoru primátor. Pamätá si na ten májový deň v roku 2020 veľmi presne, bol preňho totiž zlomový. Policajti ho prišli zatknúť pre obvinenie z korupcie. „Sedel som vo vedľajšej kancelárii na porade, keď prišla asistentka, že ma čaká polícia. Myslel som, že v nejakej štandardnej veci, akých za mesto riešim viac. Keď som zbadal policajné pásky, ktorými boli označení na rukávoch, prebehlo mi hlavou, že ide zrejme o mňa,“ spomína.

Trvá na ospravedlnení

Bolo to tak. Polícia obvinila Juraja Říhu pre úplatok. Taký neštandardný. Nemalo ísť o peniaze, ale údajne chcel za kolaudačné rozhodnutie protislužbu pre mesto. „Bol tu jeden vyšetrovateľ, dvaja operatívci a ďalší chlapík, čo to celé dokumentoval na kameru. Potom to zostrihali, pridali hudbu a kvôli lajkom zavesili na Facebook, ako keby som bol zločinec,“ hovorí ďalej primátor Malaciek. Dnes už stíhaný nie je. Vlani, dva dni pred Vianocami, totiž polícia stíhanie zastavila, podľa prokurátora sa skutok vlastne nestal.

„Pre nich sa to skončilo. Ale pre mňa nie. Prípad bol vymyslený a celý absurdný. Je na zváženie, prečo to tak neprečítal prokurátor. Politik má jednu vec, pre ktorú si ho voliči vážia, a to je dôvera. Preto budem žiadať ospravedlnenie od štátu,“ dopĺňa.

Dovolenka v CPZ

Na pobyt v policajnej cele, kde prežil tri dni, nezabudne nikdy. Najskôr sa cítil ukrivdený a bolo mu ľúto, že nemôže byť pri začatých projektoch. S rodinou, ktorá trpela, nemohol hovoriť priamo. „Boli, samozrejme, vystresovaní a informácie mali len od právneho zástupcu,“ vysvetľuje primátor. Nakoniec riešil v hlave praktické veci - ako zaplatí hypotéku či kto mu vypne kotol. „Pomáhalo mi, že som bol presvedčený o svojej nevine. Ani na chvíľu som si nepripustil, že by moje stíhanie mohlo dopadnúť inak,“ vraví o tom, ako prežil svoje zadržanie.

„Celé tri dni som jedol len zeleninové rizoto. Odvtedy som ho v ústach nemal. Polícia mi ho znechutila,“ hovorí o strave. Po prepustení, keď prišiel opäť na úrad, dostal aj ironický bonus. „Spätne, keď na mzdovom oddelení riešili, ako mi napísať tri dni absencie, lebo som bol v cele predbežného zaistenia, nevedeli sme na to nájsť správny paragraf, tak som si zobral tri dni dovolenky. Dovolenka v policajnej cele,“ krúti hlavou Říha.

Po prepustení však zmenil svoje návyky. „Odvtedy sa sám s nikým nestretávam, neprijímam žiadnych stavebníkov. Ak rokujem, tak len za prítomnosti nejakého svedka,“ hovorí.

Kde je spravodlivosť?

„Dva a pol roka som bol mediálne lynčovaný,“ hodnotí uplynulé obdobie Říha. Podľa neho nestačí, že polícia potom prípad uzavrie.

„Ak je primátor zadržaný takýmto okázalým spôsobom, ste vo vyhľadávačoch zaindexovaný do konca života ako korupčník. Mňa štát trvalo poškodil. A môžem sa teraz pýtať, kto sa mi zo štátnych zložiek ospravedlní za to, čo mi urobili? Prokurátor uviedol, že skutok sa nestal, hovorca polície sa vyjadril, že sa niet za čo ospravedlniť. Nemyslím si to,“ vraví rozhorčený Říha. Často vraj chodieva, tak ako iní primátori a starostovia, na výsluchy, ale tu ho nikto nevyzval. Primátorovi leží v žalúdku, ako ho polícia odprezentovala na sociálnej sieti.

„Je to hanebné. Zastierajú to tým, že dokumentujú úkon. Video zo zadržania sa však zostrihá, pridá sa hudba a zverejňuje sa na Facebooku ako nejaká mediálna senzácia. A keď sa dožadujete nápravy, tak dostanete odpoveď, ako som si prečítal v médiách, že veď polícia anonymizovala moje údaje vo videu. Keď niekto napíše, že je zadržaný primátor Juraj Ř. - tak koľko takých primátorov na Slovensku je?“ pýta sa Říha.

Zneužitá polícia?

Celé konanie NAKA považuje Říha za veľmi nebezpečné pre celý štát. Najmä pri verejných činiteľoch by podľa neho mala polícia vyberať, aké spôsoby bude vykonávať.

„Sme prví na rane. A ak budú tieto účelové kroky voči verejným činiteľom pokračovať, tak sa môže stať, že do verejných funkcií sa nebudú hrnúť ľudia, ktorým záleží aj na svojej profesijnej cti, ale budú sa hrnúť ľudia, ktorým je to buď jedno, že to nedomyslia, alebo idú aj za tú cenu so špekulatívnymi úmyslami. Toto asi nechceme dosiahnuť. Verejne priznávam, som sklamaný, že na účel mojej diskreditácie bola zneužitá Polícia Slovenskej republiky,“ hovorí Říha. Začína podnikať právne kroky proti štátu, lebo nepovažuje za dostatočné veci potichu uzavrieť.

„Nechcem žiadne odškodnenie, mne stačí obyčajné ľudské ospravedlnenie. V prvom kroku žiadame od polície, aby zmazala videá, ktoré účelovo robila, a naháňala sa za lajkmi,“ uzatvára primátor.