Tip na článok
Proces s piťovcami: Členov najmilitantnejšej zločineckej skupiny dostalo za mreže aj svedectvo Viktora Macejáka.

Naleteli policajtom? Mafiánom, ktorí svedčili proti svojim, hrozí basa

Muži, ktorí svedčili proti najväčším mafiánskym skupinám, verili, že za spoluprácu sa vyhnú vysokým trestom. Polícia ich však obvinila a žiada žalár.

Galéria k článku (7 fotografií )
Miroslav Abrahám
Michal Blažíček
František Borbély

Sami páchali trestnú činnosť, ale svedectvom proti kumpánom v zločineckých skupinách si vykúpili nižšie tresty. Sýkorovci i piťovci boli odsúdení na dlhoročný pobyt za mrežami a oni dúfali, že sa tak vykúpia na slobodu. Zrejme si už mädlili ruky, že o pár rokov si po dohode s prokurátorom budú užívať slobodný život. Keď sa zdalo, že im to vyjde, nastal zvrat.

Svedka Viktora Macejáka, ktorý natrel zločineckú skupinu známu ako piťovci, a svedka Michala Blažíčka, čo zas potopil vetvu sýkorovcov, nenechali policajti plávať. Chcú, aby pykali za svoje prešľapy. Obaja menovaní spolu s Františkom Borbélym, považovaným za jedného z bratislavských bosov, a s dvoma ďalšími mužmi čelia obvineniu, za ktoré im hrozí osemročný trest.

Výstraha

Písal sa rok 2009, keď piťovci, považovaní za najmilitantnejšiu zločineckú skupinu, získavali na ešte väčšej sile. Miroslav Abrahám, prezývaný Floxňa, riadil ako námestník Juraja Ondrejčáka, alias Piťa, považovaného za hlavu skupiny, drogový biznis v Bratislave. Časť zo zisku odovzdával v hierarchii nadriadenému Ondrejčákovi, časť si nechával. Abrahámova moc rástla so zvyšujúcim sa príjmom. Aj v drogovom biznise však platí, že kým jednému príjmy rastú, niekomu zákonite klesajú. A boli to práve sýkorovci, ktorým sa nepozdávali nižšie príjmy z drog v bratislavských Podunajských Biskupiciach a vo Vrakuni.

Boj o teritórium nedal na seba dlho čakať. Piťovcom bolo treba dať najavo, že všetko má svoje hranice. Keď to nešlo ústnou dohodou, nasledoval pokyn, ktorý mal byť zrozumiteľnejší. Šéfom sýkorovskej vetvy „zodpovednej“ za biznis s drogami bol František Borbély, ktorý si za drogy v súčasnosti odpykáva takmer sedemročný trest. Jeho pravou rukou bol vtedy Michal Blažíček, prezývaný Jašter. Podľa polície vydal Borbély príkaz na „postrašenie“ Abraháma.

Keďže Blažíček pracoval v minulosti pre piťovcov, spojil sa s Abrahámovým podriadeným Viktorom Macejákom. Blažíček totiž vedel o sporoch, ktoré mal Maceják s Abrahámom, a požiadal Macejáka, aby mu zohnal výbušninu. A ten nesklamal. Podľa polície priniesol Blažíčkovi trinitrotoluén (TNT), ten nálož odovzdal kamarátovi Andrejovi Ardamicovi. Z výpovedí vyplýva, že Borbély za ňu zaplatil štyristo eur. Keď bola nálož, ako sa hovorí, pod strechou, nasledoval pokyn na akciu. Podujal sa na ňu Marek Tomeš.

Práve on podľa obvinenia v júni 2009 po tretej hodine nadránom odpálil pod Abrahámovým Mercedesom na Dulovom námestí v Bratislave nálož. Pancierový automobil s niekoľkocentimetrovou oceľovou doskou na podvozku však iba podskočil. O sile výbuchu svedčil malý kráter v zemi. Detonácia poškodila tiež autá v okruhu desiatok metrov, zničila výklad a vybila niekoľko okien na okolitých domoch. Škodu vyčíslili na dvadsaťštyritisíc eur.

Rozstrieľali dílerov

V policajných kruhoch sa od začiatku otvorene hovorilo o vojne v podsvetí. Nasledovalo zastrašovanie dílerov drog, bitky i vyhrážky. S bojom o teritórium súvisela podľa kuloárnych informácií aj streľba, ktorá sa odohrala v novembri 2009 pred dverami bytu na Bodrockej ulici v bratislavských Podunajských Biskupiciach. Terčom strelcov boli dvaja muži obchodujúci s drogami. Po streľbe obaja zostali ležať v kaluži krvi, no prežili.

Jedným z postrelených bol Marián Štajgár, ktorý je v súčasnosti hľadaný pre vraždu. Streľba v obytnom dome za bieleho dňa bola iba jednou z ukážok vybavovania účtov v podsvetí. Mocenský boj dvoch zločineckých skupín - piťovcov a sýkorovcov - pokračoval ďalej. Zlom nastal až po tom, ako začala polícia postupne vo väčšom rozsahu zatýkať a obviňovať najprv piťovcov a neskôr sýkorovcov. Potopili ich ľudia z vlastných radov, ktorí dúfali, že za to vyhandlujú nižšie tresty. Nestalo sa.

Zo svedkov trestanci?

Maceják, Blažíček a Borbély sa prepočítali. Všetci traja spolu s ďalšími dvoma mužmi už čelia obvineniu. „Vyšetrovateľ v júni 2015 obvinil Andreja A. (30), Michala B. (32), Marka T. (30) a Františka B. (45) za zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami v súbehu so zločinom poškodzovania cudzej veci formou spolupáchateľstva,“ uviedol Martin Wäldl z policajného prezídia.

Macejáka, ktorý pochoval piťovcov, zas obvinili z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Všetkým obvineným hrozí osemročný trest. Zostáva už iba veriť, že všetci zainteresovaní od polície cez prokuratúru až po súdy si dobre urobia svoju robotu a z niekdajších policajných svedkov Macejáka a Blažíčka sa stanú dlhoroční trestanci. Borbély si už odpykáva trest za drogy.

Kto je kto

Michal Blažíček

Michal Blažíček, alias Jašter, je verejnosti známy najmä z doteraz nevyriešenej vraždy študenta Daniela Tupého. Hoci ho spolu s ďalšími obžalovali, neskôr súd všetkých oslobodil. Za mreže sa opäť dostal v januári 2013, keď policajti rozbili drogový gang pôsobiaci v Bratislave. Jašter bol označený za vodcu tejto skupiny. Pobyt za mrežami niesol ťažko, v máji 2013 sa neúspešne pokúsil o samovraždu. Rok nato bolo okolo Blažíčka opäť rušno.

Pre pochybenie prokurátora Petra Kysela sa dostal z väzby na slobodu. Blažíček skončil znova za mrežami vlani v júli pre obvinenie z poisťovacieho podvodu. Vtedy sa rozhodol pre spoluprácu s políciou a začal svedčiť proti Borbélymu a spol. Vo februári 2015 Blažíčka odsúdili na osem rokov. Na súde sa priznal k drogovej trestnej činnosti i k poisťovaciemu podvodu z októbra 2009. Blažíček je širokej verejnosti známy ako bývalý priateľ súčasnej manželky futbalistu Vladimíra Weissa. S Martinou má syna Michala.

František Borbély

Keď vlani v októbri policajti zadržali Františka Borbélyho, bol to zásadný úder zločineckej skupine prezývanej sýkorovci. Borbély bol považovaný za bosa jednej z podskupin sýkorovcov a ako jediný si užíval slobodu. Obvinili ho zo založenia zločineckej skupiny a z drogovej trestnej činnosti. Borbély sa k biznisu s drogami priznal a súd mu po dohode vymeral trest šesť rokov a osem mesiacov. Výška trestu mnohých nemilo zaskočila. Zdá sa však, že Borbély sa spoza mreží tak rýchlo nedostane. Najnovšie obvinenie z výbuchu predznamenáva jeho dlhý pobyt za múrmi väznice.

Miroslav Abrahám

Miroslav Abrahám, prezývaný Floxňa, bol priamym podriadeným, respektíve akýmsi námestníkom Juraja Ondrejčáka, alias Piťa. Policajti ho zadržali pri razii proti piťovcom v novembri 2011. V zločineckej skupine mal na starosti drogový biznis. Vo väzení si za to odpykáva dvadsaťjedenročný trest. Abraháma aktuálne súdia za založenie piešťansko-nitrianskeho gangu a vydieranie. Verdikt zatiaľ nepadol. V minulosti ho súdili za vydieranie. Obžalovaný bol z toho, že v roku 2004 v Hysteria Pube v Bratislave fyzicky napadol muža a žiadal od neho dvadsaťtisíc korún. Súd ho však oslobodil spod obžaloby.

Viktor Maceják

Viktor Maceják začínal ako biletár v bratislavskom bare. Postupne sa stal pravou rukou Miroslava Abraháma, s ktorým začal mať neskôr nezhody a chcel od neho odísť. Pred súdom sa rozhodol vypovedať proti celej skupine piťovcov. Vďaka jeho svedectvu súd poslal za mreže štrnásť členov zločineckej skupiny piťovcov na čele s Ondrejčákom. Maceják by mal byť stále pod policajnou ochranou, hoci za mrežami väzby.

VIDEO Plus 7 Dní