Dôležitý človek začal rozprávať veci, ktoré môžu mať dosah na najvyššie politické priečky. František Imrecze, ktorý riadil finančnú správu za vlády Smeru vypovedal o tajnej schôdzke priamo u Roberta Fica. Tvrdil, že sa na nej zúčastnil aj Norbert Bödör. Na stretnutí mali rozoberať daňový delikt firmy KTAG vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku a to, ako sa má vo veci postupovať. O vyšetrovaní Kiskovej firmy vypovedali pred časom aj kajúcnici Ľudovít Makó a Bernard Slobodník.

Rozviazaný jazyk

Bývalý najsilnejší muž finančnej správy František Imrecze je vo väzbe od konca januára. Podozrivý je z korupcie a manipulácie tendrov. Zadržali ho v rámci akcie Mýtnik, v ktorej figurovali aj podnikatelia Michal Suchoba a Jozef Brhel. Podľa medializovaných informácií ho namočil jeho bývalý viceprezident Daniel Čech, ktorý začal spolupracovať s políciou. Imreczeho obvinili zo skutkov, za ktoré mu hrozí 15 rokov väzenia, a súd ho vzal do väzby, z ktorej sa nevyhrabal už pol roka. To asi na bývalého riaditeľa finančnej správy zapôsobilo a začal spolupracovať tiež. Najnovšie sa na svetlo sveta dostala jeho šokujúca výpoveď pred vyšetrovateľom. A v nej sa podľa portálu Aktuality.sk, ktorý ako prvý informácie zverejnil, spomína aj kedysi najvplyvnejší politik Robert Fico.

Aj s Bödörom

Imrecze hovoril mužom zákona o schôdzke z jesene 2017, ktorú podľa neho inicioval vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Okrem neho, Fica a Imreczeho sa na nej zúčastnil policajný prezident Tibor Gašpar a oligarcha Norbert Bödör. Kaliňák vraj Imreczeho požiadal, aby so sebou zobral aj vtedajšieho šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy (­KÚFS) Ľudovíta Makóa. Aj ten je stíhaný a patrí medzi najznámejších kajúcnikov.

ROBERT KALIŇÁK
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Organizovanie schôdzky pre Aktuality.sk exminister Kaliňák poprel. „Načo by som to robil, on nebol môj podriadený, aby som ho oslovoval. Ja som nerozdával úlohy mimo svojho rezortu,“ povedal a dodal, že predstavu, že by v opisovanom zložení sedeli aj s Bödörom, považuje za absurdnú.

Dali si aj obed

„Na stretnutie sme išli v služobnom aute Ľudovíta Makóa. Už v aute ma informoval, že stretnutie sa bude týkať spoločnosti KTAG a osoby Andreja Kisku,“ vypovedal Imrecze. Podľa neho sa schôdzka uskutočnila priamo na úrade vlády v zadnej časti kancelárie premiéra Fica. „Bola to taká súkromná zasadačka predsedu vlády. Ak si dobre pamätám, podával sa aj obed,“ opísal vyšetrovateľom. Podľa Imreczeho sa Ficovi nezdalo financovanie Kiskovej prezidentskej kampane v súlade so zákonom. „A že chce detailnejšie pochopiť, v čom ten daňový delikt spočíva,“ opísal Imrecze mužom zákona. Makó mal potom predstaviť vopred pripravenú kompletnú schému „daňového deliktu vrátane subdodávateľských firiem na prezidentskú kampaň“. Podľa Imrezceho výpovede to detailne vysvetlil a opísal, v čom len utvrdil Roberta Fica v presvedčení, že táto prezidentská kampaň nebola financovaná v súlade so zákonom.

Nákladné a zložité

Podľa Imreczeho sa na schôdzke ukázal aj vtedajší minister financií Peter Kažimír. „Bol veľmi nepríjemne prekvapený, že na tom stretnutí videl aj Norberta Bödöra,“ tvrdil Imrecze vyšetrovateľom s tým, že Fico dal Kažimírovi pokyn, aby jeho rezort vypracoval správu o „nezrovnalostiach vo financovaní prezidentskej kampane osoby Andrej Kiska“. Kažimír, ktorý je v súčasnosti šéfom Národnej banky Slovenska, účasť na schôdzke poprel.

„Píšte najskôr o Kiskovi“

Oslovili sme aj samotného Roberta Fica a stranu Smer, aby sa k Imrezceho výpovedi vyjadril. „Robert Fico je pripravený okamžite, a to s potrebnými podrobnosťami, poskytnúť požadované informácie. Urobí tak ihneď po tom, ako budete dostatočne obsiahlo informovať o tom, ako Andrej Kiska v prezidentskej kampani páchal daňové zločiny a porušoval všetky zákony, ktoré sa týkajú prezidentskej volebnej kampane v roku 2014,“ podmienil reakciu na výpoveď bývalého šéfa finančnej správy článkami o Kiskovi Ficov hovorca Ján Mažgút.

Maximum pre obvinenie

Záujem rozpracovať Kiskovu firmu KTAG a tlak zo strany štátnych špičiek potvrdzujú aj výpovede ďalších kajúcnikov. Vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar vraj úkoloval vtedajšieho riaditeľa finančnej jednotky NAKA Bernarda Slobodníka. „Konkrétne mi bolo z jeho strany viackrát povedané, že Kisku je potrebné obviniť a urobiť pre to maximum,“ spomínal podľa Aktualít pred vyšetrovateľmi Slobodník. Kisku ako nebezpečného človeka, ktorý koná proti Smeru, vraj rozoberali aj na stretnutiach na šiestom poschodí, kde sa predstavitelia polície stretávali aj s Norbertom Bödörom.

KAJÚCNIK Bernard Slobodník.
Zdroj: HENRIETA ĎUROVOVÁ

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Rozpletené klbko

Už po uniknutí Makóovej výpovede sa Andrej Kiska vyjadril, že sa potvrdila obludnosť politického procesu proti nemu. „Bránil som sa, ako som vedel, ale stál proti mne celý aparát: vedenie štátu, policajný prezident, oligarchovia, daňová správa, prokuratúra… Ale nikdy som neuhol a ni­kdy som sa nenechal zastrašiť a vydierať. Všetky obvinenia voči mne vykonštruovala mafia, ktorá ovládala naše Slovensko. Bála sa, že raz nebude mať moc a všetko sa prevalí,“ tvrdil Kiska. Po výpovedi Františka Imreczeho reagovala aj strana Za ľudí, ktorú Kiska už opustil. „Ukazuje sa, že hlava korupčnej mafie sedela na úrade vlády. To, čo hovoril Andrej Kiska roky, je pravda. Robert Fico mu neodpustil, že ho porazil v prezidentských voľbách, že nedovolil, aby Smer ovládol celú krajinu, a preto sa mu mstil,“ reaguje na Imreczeho výpoveď Juraj Šeliga zo strany Za ľudí.

Andrej Kiska
Zdroj: RADOVAN STOKLASA

Mohlo by vás zaujímať: