Po pravoslávnych Vianociach a Novom roku sa do Európskej únie vracajú pracovať Ukrajinci - to znamená nápor na všetky hraničné priechody Ukrajiny s EÚ. Čaká sa v kilometrových radoch aj pol dňa.

"My sme čakali 12 hodín. Najprv sme chceli ísť na maďarský Záhoň, no tam je situácia ešte horšia, tak sme to otočili na Užhorod - Vyšné Nemecké," prezrádza Oleg. S ďalšími 6-timi chlapmi smeruje za robotou do Čiech. Kolóna na ukrajinskej strane sa ráta na kilometre a tiahne sa celým obchvatom Užhorodu.

Oleg oficiálne ide do EÚ na turistiku, nemá ešte vybavené pracovné víza. Spolu s kolegami sa živia ako stavbári, pracujú pre jedného Čecha so živnosťou. Zárobok je niekoľkokrát vyšší a v Čechách vraj nemajú ani jazykovú bariéru. Ušetrí, aj keď si musí platiť ubytovanie a stravu. Navyše, keď sa vracia, kupuje kvalitnejšie potraviny a hlavne veci pre svoje deti.

"Vy v tom rozdiel nevidíte, ale aj prací prášok vonia inak ako ten náš, aj keď Slováci ho k nám chodia kupovať, pretože je lacnejší. Ja ak by som nemusel, tak ho nekupujem. Radšej si nakúpim v Čechách a doveziem domov," prezrádza. Vraj pochádza od Chustu, za prácou cestuje 12-hodín. Na dopravu sa poskladajú.

"Chodia aj ženy, tie chodia až do Talianska robiť opatrovateľky. Vaše ženy im vzali prácu v Rakúsku a Nemecku, oni nechcú problém, tak radšej idú do Talianska. Aj tam dobre zarobia. A nepotrebujú k tomu toľko dokladov. Tam sa nik nepýta, jednoducho robia čo vedia a prežijú a peniaze donesú domov," vysvetľuje Oleg.

Dlhé čakacie doby na hranici, pri vstupe alebo výstupe z EÚ, zažíva vždy pri sviatkoch. "Keď ideme na Vianoce domov, všetci sa vracajú, a tak stojíme hodiny na ceste domov. Chceme byť čím skôr doma pri rodinách. Ale kolónu áut nepreskočíte. Musíme len trpezlivo čakať," vysvetľuje.

Podobné kolóny sú aj v období Veľkej noci alebo v čase iných veľkých sviatkov na Ukrajine.

Podľa informácií Hraničnej a cudzineckej polície SR čakacie doby v nedeľu presahovali na vstupe v osobnej doprave na hraničnom priechode Ubľa 9 hodín a vo Vyšnom Nemeckom 8 hodín.