Tip na článok
Kukláči: Sadikiho počas letu sprevádzali aj členovia špeciálne policajnej jednotky.

Narkobarón Sadiki už špekuluje, ako sa dostať z basy

Uzatvára sa prípad slovenskej policajnej histórie, vyhlásil pred pár dňami policajný prezident Tibor Gašpar. Tieto slová vyslovil asi v rovnakom čase, ako na bratislavskom letisku pristával vládny špeciál s narkobarónom Bakim Sadikim na palube. Aktuálne najznámejším odsúdencom v našich končinách.

Galéria k článku (4 fotografie )
Pod kontrolou: Prílet vládneho špeciálu s Bakim Sadikim na palube sprevádzali na bratislavskom letisku policajné manévre.
Jeton Crrvadiku: Tohto muža polícia stále hľadá. Je na neho vyhlásený európsky zatykač.
Štedrý úlovok: Polícia zadržala v roku 2008 pod Tatrami dvanásť kilogramov heroínu, ktorý na Slovensko pašovali v šľapkách.

Sťa darček k novému roku nám ho poslali kosovské úrady, ktoré po niekoľkých týždňoch napokon rozhodli, že svojho rodáka vydajú na Slovensko, kde by si mal za drogovú trestnú činnosť odsedieť dvadsaťdva rokov. A hoci sa kompetentní momentálne potľapkávajú po pleciach za bravúrne zvládnutý proces vydania tohto kosovského Albánca na Slovensko, na verejnosť už prenikli informácie, že Sadiki sa tak ľahko nevzdá.

Svojho času údajne hlava albánskeho drogového gangu na Slovensku už vraj hľadá spôsob, ako sa dlhému vysedávaniu v ilavskej base vyhnúť. Za úplne ukončenú nemožno označiť ani drogovú kauzu spod Tatier, v ktorej sa za hlavného podozrivého dlhodobo považoval práve Sadiki. Okrem neho totiž prokuratúra v roku 2010 obvinila v tejto trestnej veci ešte jedného občana bývalej Juhoslávie dlhodobo žijúceho na Slovensku - Jetona Crrvadika.

Ten mal mať v obchodovaní s heroínom pod Tatrami rovnako vysoké postavenie ako jeho v našich končinách známejší krajan. Aj Crrvadikovi sa však podarilo ujsť. V policajnej databáze stále figuruje medzi hľadanými osobami, pričom je na neho vyhlásený európsky zatykač.

Polícia zadržala v roku 2008 pod Tatrami dvanásť kilogramov heroínu, ktorý na Slovensko pašovali v šľapkách. Foto: Polícia

Čo vymyslia?

Len pár dní po vydaní Sadikiho prekvapila verejnosť správa, že tento právoplatne odsúdený narkobarón môže požiadať o obnovu procesu. Trestný poriadok totiž umožňuje odsúdenému, o ktorom sa rozhodovalo v jeho neprítomnosti ako voči ušlému, čo je Sadikiho prípad, aby žiadal o opätovné súdne konanie, ktoré by prebehlo už za jeho účasti. Návrh by musel podať do šiestich mesiacov odo dňa, keď sa dozvedel o trestnom stíhaní alebo odsúdení.

Keďže Sadikiho právoplatne odsúdil prešovský krajský súd v septembri 2011 a počas procesu ho zastupoval právny zástupca, iba ťažko bude dokazovať, že o svojom stíhaní nevedel. O obnovenie konania však môže žiadať aj v prípade, že sa vyskytnú nové závažné okolnosti. Medzi také patrí napríklad prihlásenie doteraz nevypočutého kľúčového svedka či zásadná zmena výpovede doterajších účastníkov konania.

Pod Tatrami sa už nejaký čas špekuluje, že v Sadikiho prípade sa za najslabšie ohnivko považuje jeho niekdajšia milenka. Práve na zá-klade jej vyjadrení, že Sadiki vedel o svojom stíhaní, začali voči nemu konať ako voči ušlému. Prinútiť ju, aby zmenila výpoveď v zmysle, že predtým prehovorila pod nátlakom, by vraj nemalo byť až také náročné. Napokon, už z minulosti, presnejšie z deväťdesiatych rokov minulého storočia, keď sa snažili dostať Sadikiho pre drogovú trestnú činnosť aj švajčiarske orgány, je známe, že unikal pred spravodlivosťou práve vďaka svedkom, ktorí buď záhadne mizli, alebo sa nečakane predávkovali.

Dá sa preto predpokladať, že jeho advokáti nebudú zaháľať ani tentoraz. Určite by nechceli prísť k úrazu, ako sa to vraj stalo pred rokmi Sadikiho obhajcovi. Advokát sa zrazu zjavil na ulici s oboma zlomenými rukami. Zainteresovaní sa zhodujú, že ak by k obnove procesu so Sadikim skutočne došlo, je otázne, či by sa ho podarilo odsúdiť. Myslia si totiž, že doterajší kľúčoví svedkovia by už asi nevypovedali.

Ďalší hľadaný stále uniká

No a zatiaľ čo Sadiki je nateraz tam, kde patrí, teda vo väznici, a spolu s ním aj ďalší štyria odsúdení v prípade, v rámci ktorého zaistili policajti pod Tatrami v roku 2008 dvanásť kilogramov heroínu, po slobode behá ešte jeden človek, ktorého meno v kauze figuruje. Ide o päťdesiatsedemročného Jetona Crrvadika. Prokuratúra ho obvinila spolu so Sadikim na jar 2010, pričom im v heroínovom biznise pripísala zhodné pozície.

Crrvadiku mal podľa našich informácií zabezpečovať odber a transport heroínu z Turecka do Tatier, kde zásielky preberal Sadiki s komplicmi a následne ich posúvali odberateľom do Talianska a Švajčiarska. Aj Crrvadiku zmizol okamžite po tom, ako ho orgány činné v trestnom konaní obvinili. Keďže v jeho prípade sa nepodarilo preukázať, že pred spravodlivosťou uniká zámerne, nemohlo sa voči nemu konať ako proti ušlému. Podľa policajnej databázy je od 16. marca 2010 evidovaný medzi hľadanými osobami, pričom je na neho neho vydaný európsky zatykač.

Jeton Crrvadiku: Tohto muža polícia stále hľadá. Je na neho vyhlásený európsky zatykač. Foto: Polícia

Crrvadiku prišiel do Popradu z Juhoslávie začiatkom deväťdesiatych rokov. Pod Tatrami sa oženil a začal podnikať. Zaujímavosťou je, že jeho firma sídlila do augusta tohto roku v známom popradskom hoteli, ktorého spoločníkom je Milan Reichel, označovaný za bývalého člena podsvetia. Meno Jetona Crrvadika však figuruje aj v českom obchodom registri. Od augusta 1996 do októbra minulého roka bol spoločníkom v istej eseročke. Spolu s ním aj občan Turecka a podnikateľ s kosovskými koreňmi, ktorý má aktuálne vo svojej rodnej krajine zastávať vysokú pozíciu.

Tieto skutočnosti sú údajne známe aj našim orgánom. Policajné zdroje dokonca tvrdia, že v prípade spod Tatier mohli ísť ešte ďalej. Počas vyšetrovania totiž narazili na informácie vedúce k rozpleteniu celej siete drogového biznisu začínajúceho sa v Turecku a pokračujúceho balkánskou cestou až na Slovensko. Z nepochopiteľných príčin však vtedajšie vedenie zboru vraj stoplo vyšetrovanie prípadu, údajne smerujúce k skutočne veľkým rybám drogového biznisu.

VIDEO Plus 7 Dní