Vyzerá to, že guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažímír sa rozhodol ísť v šľapajach svojho niekdajšieho šéfa Roberta Fica. Banka pre neho koncom minulého roka kúpila luxusný a nanajvýš priestranný van Mercedes V podobný tomu, aký v minulosti využíval predseda Smeru. Aj keď banka oficiálne deklaruje, že nákup vozidla pre Kažimíra išiel cez verejné obstarávanie, je evidentné, že zákazka bola ušitá na mieru na vopred vybrané vozidlo.

Zašitá zmluva

Banka sa minulý rok rozhodla nakúpiť dve veľkopriestorové vozidlá naraz. V súťažných podkladoch uviedla, že záručnú lehotu požaduje v dĺžke „šesť rokov alebo do najazdenia 160-tisíc kilometrov podľa toho, ktorá zo skutočností nastane skôr“. Ide o službu, ktorú na Slovensku ponúkajú práve predajcovia vozidiel Mercedes. Podklady obsahovali aj ďalšie presné parametre, ktoré mali dodávky spĺňať. Do súťaže sa napokon prihlásili iba dvaja uchádzači - spriaznené firmy, ktoré ponúkajú vozidlá tohto nemeckého výrobcu.

V novembri minulého roka už NBS kupovala vozidlo pre Kažimíra za vyše 75-tisíc eur. Ten si ho v luxusnom vyhotovení Avantgarde a s majákmi na prednej maske i za čelným sklom aj patrične užíva. Komfort zrejme ocení aj jeho potomstvo, ktoré občas rozvezie do školy.

„Vozidlo je vo vlastníctve NBS a je určené na plnenie jej úloh. Bolo zakúpené v novembri 2020 ako výsledok verejného obstarávania z dôvodu obmeny opotrebovaných vozidiel zakúpených v rokoch 2010, 2012,“ napísal nám hovorca banky Peter Majer.

Zmluva o kúpe vozidla je síce zverejnená v útrobách webovej stránky Národnej banky Slovenska, no v Centrálnom registri zmlúv chýba.

Dodávku vybavoval svedok

Podklady k súťaži chystal a objednávku na nákup za banku podpisoval riaditeľ odboru technických služieb Martin Fleischer. Ten v minulosti pôsobil na finančnej správe vo funkcii riaditeľa ekonomického úseku a podrobne polícii porozprával, ako sa oligarchom Smeru Jozefom Brhelom nechával korumpovať. Podľa jeho požiadaviek organizovali výberové konania a úplatky nielen prijímal, ale brhelovcom aj odovzdával.

Po oligarchických rošádach Fleischer od daniarov odišiel. Nejaký čas pôsobil na Kaliňákovom ministerstve vnútra a neskôr ho prichýlil Kažimír v Národnej banke. Vo väzbe skončil po akcii Očistec ako člen policajného gangu Norberta Bödöra. Následne prispel k obvineniam v kauze Mýtnik, po ktorej putoval za mreže exšéf finančnej správy František Imrecze aj oligarcha Brhel.

Nedávno padol korupčný tieň podozrenia aj na guvernéra Kažimíra. O spojení Brhel - Kažimír prehovoril vo svojich výpovediach podnikateľ Michal Suchoba, ktorý vraj v spolupráci s Imreczem a Brhelom na finančnej správe pri dohodnutých zákazkách pripravil štát o 42 miliónov eur. Podľa Suchobu Brhel spomenul, že Kažimírovi platí pol milióna eur. Guvernér Národnej banky Slovenska to označil za lož. Aký vzťah mal s Jozefom Brhelom, neuviedol. Ten mal na finančnej správe a v štátnych podnikoch ako Slovenská elektrizačná prenosová sústava spadajúcich pod ministerstvo financií za Kažimírovho šéfovania rezortu dvere dokorán.

FOTO luxusného vozidla pre pána guvernáre v GALÉRII >>

Milióny v domoch a autách

Peter Kažimír žije vo vychytenej štvrti hlavného mesta pri Horskom parku. Minulý rok tu kúpil od Ladislava Reháka za vyše dvoch miliónov eur vilu, ktorú si od veľkopodnikateľa roky prenajímal. Financoval ju vraj z predaja svojich dvoch bytov, hypotéky a úspor. Súčasťou obchodu bol aj susedný starší rodinný dom s pozemkom. A ak by ho náhodu omrzela nová banková dodávka, vo svojich dvoch garážach má k dispozícii hneď niekoľko štvorkolesových prémiových kúskov.