Viktor Orbán vyvolal „módnym doplnkom“ diplomatický škandál. Víťazstvo Maďarska nad Gréckom vo futbale oslavoval s „fanúšikovským“ šálom na krku. Išlo však o symbol. Na šále mal totiž mapu Veľkého Uhorska, čo okamžite vyvolalo kritiku stredoeurópskych lídrov. Okrem Slovenska bolo v minulosti súčasťou Veľkého Uhorska aj Rakúsko, Chorvátsko, Rumunsko a západná Ukrajina.

„Hnus a humus“

„Hnus a humus. Možno to nie je diplomatická mluva, ale ‚az is számít azért‘ (aj to sa predsa počíta – pozn. red.),“ nezdržal sa náš minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.

V lepšom prípade ide o nedbalosť, no v horšom o provokáciu a útok na našu suverenitu a územnú celistvosť,“ povedal štátny tajomník ministerstva zahraničia Andrej Stančík s tým, že Slovensko je samostatný a zvrchovaný štát, nie súčasť Maďarska.

„Orbánov režim najviac škodí samotným Maďarom a Maďarkám, sekundárne aj celej Únii. To isté platí aj o jeho aktuálnej provokácii,“ uviedol podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka (Progresívne Slovensko).

Šál dole

V Košiciach aktuálne prebieha samit V4 a bolo jasné, že po škandále, ktorý vyrobil Orbán, to môže byť medzi lídrami pomerne napäté. Náš premiér Eduard Heger na začiatku samitu ale poriadne prekvapil. Orbána privítal s darčekom, ktorým mu vytrel zrak!

„Všimol som si, že Viktor Orbán má starý šál, preto som mu dnes daroval nový,“ napísal Heger k spoločnej fotke s Orbánom a jeho novým šálom.

FOTO, ako sa tváril Orbán, keď mu Heger dal slovenský šál si pozrite v GALÉRII

„Tak toto je paráda. Klobúk (alebo šál) dole,“ ocenil Stančík. „Výborné gesto, pán premiér,“ komentoval poslanec OĽANO Tomáš Šudík. „Skvelá a diplomatický odpoveď,“ myslí si Juraj Šeliga (Za ľudí).

Prečítajte si tiež: