Americký Národný demokratický inštitút udelil našej hlave štátu Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej za „neúnavné úsilie o presadzovanie a ochranu demokracie". Cena nesie meno bývalej americkej ministerky zahraničných vecí.

Ktorým na tom záleží

Zuzana Čaputová sa osobne na galavečere vo Washingtonu nezúčastnila, poďakovala za ňu aj cez sociálne siete. „Podobne ako pri iných zahraničných cenách, aj túto cenu beriem ako ocenenie pre celé Slovensko a všetkých našich občanov, ktorým záleží na hodnotách demokracie.“

„Svet vidí a oceňuje, že Slovensko stojí v kritických chvíľach na správnej strane dejín, na strane demokracie, ktorú sme odhodlaní brániť,“ uviedla prezidentka. Podľa nej, o čo viac sa o demokraciu staráme, o to je silnejšia. „A aj keď má svoje slabiny, zamerať by sme sa mali na ich odstraňovanie, nie na odstránenie demokracie samotnej. Pretože stále platí, že demokracia zostáva najlepším spôsobom ako organizovať spoločnosť,“ dodala Čaputová.

Viac FOTO prezidentky Čaputovej v GALÉRII

Spolu s Čaputovou cenu dostali aj moldavská prezidentka Maia Sanduová a litovská premiérka Ingrida Šimonyté a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za odvahu ukrajinského ľudu, ktorý pod jeho vedením bráni demokraciu pred brutálnym útokom Ruska.