Tip na článok
Na Facebooku: Prezident Andrej Kiska ponúka svojmu fanklubu fotky zo súkromia aj z oficiálnych stretnutí.

Z našich daní: Posvietili sme si na zahraničné výlety rozlietaného Kisku

Prezident v rámci zahraničných ciest navštívil aj pobočku Esetu v Argentíne. Bude šéf firmy Trnka sponzorovať jeho novú politickú stranu?

Galéria k článku (8 fotografií )
Na Facebooku: Prezident Andrej Kiska ponúka svojmu fanklubu fotky zo súkromia aj z oficiálnych stretnutí.
Na Facebooku: Prezident Andrej Kiska ponúka svojmu fanklubu fotky zo súkromia aj z oficiálnych stretnutí.
Na Facebooku: Prezident Andrej Kiska ponúka svojmu fanklubu fotky zo súkromia aj z oficiálnych stretnutí.

Brazília, Argentína, Čile - dovolenkové destinácie, ktoré si nemôže dopriať každý smrteľník. Prirátajme k tomu leto strávené pri mori s rodinou, plus v júli dve pracovné cesty v Poľsku a v Belgicku či nečakanú účasť na futbalovom šampionáte vo Francúzsku. Nečudo, že sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, že náš prezident je vlastne stále na dovolenke. Na Kiskove zahraničné výlety platené z daní nás všetkých sme si preto posvietili.

Zásadne bez manželky

Predtým úspešný podnikateľ a filantrop Andrej Kiska sa dva roky vo funkcii hlavy štátu pomaly oťukáva. Informuje o tom aj na svojej facebookovej stránke. Pravidelne ponúka fotky nielen oficiálne, ale aj zo súkromia. Pravdaže, bez manželky Martiny, ktorá mu tvrdošijne odmieta robiť gardedámu a radšej sa venuje deťom. Na cestách hlavy štátu ju však úspešne nahrádza Kiskova sympatická dcéra Natália z prvého manželstva. Inak to nebolo ani pri Kiskovej poslednej ceste do Južnej Ameriky.

Na Facebooku: Prezident Andrej Kiska ponúka svojmu fanklubu fotky zo súkromia aj z oficiálnych stretnutí.
Na Facebooku: Prezident Andrej Kiska ponúka svojmu fanklubu fotky zo súkromia aj z oficiálnych stretnutí.
Internet

Na Facebooku: Prezident Andrej Kiska ponúka svojmu fanklubu fotky zo súkromia aj oficiálnych stretnutí.Foto: Internet

Napriek zdaniu, že prezident je „rozlietaný“, politológ Ján Baránek upozorňuje, že ide len o pracovné, a to zväčša najviac jednodňové návštevy. Podľa politológa je dokonca v skutočnosti prezidentov diár na štátne návštevy „veľmi chudobný“. Ako dodáva, prezident neabsolvoval ani veľa významných ciest. „Za dva roky vo funkcii toho mohlo byť aj viac,“ myslí si.

Z tých významnejších spomenul Baránek Ukrajinu, USA a Turecko. Tam sa však prezident pre zmenu „preriekol“. „V Turecku pochválil prezidenta Erdogana, keď označil jeho krajinu za ostrov stability. To mu veľmi nevyšlo, dnes sa krajina po prevrate aj samotný Erdogan prezentujú v trochu inom svetle.“

Málo dôležitých návštev

Susedia Česi našu hlavu štátu často velebia a porovnávajú s jeho viac kritizovaným kolegom Milošom Zemanom. Médiá sa mu už dokonca posmievajú, že je domased. Baránek však oponuje: „Čo sa týka štátnych návštev, pán Kiska je na tom podobne ako Zeman, teda žiadna sláva. Myslel som si, že od júnového predsedníctva SR v Rade Európskej únie sa to zmení, ale nezmenilo sa vlastne nič,“ vraví Baránek a upozorňuje na fakt, že v diplomatických kruhoch sa rozlišuje, či hlava štátu ide len na pracovnú, alebo oficiálnu či štátnu návštevu.

Svojho času to naznačil aj dvojnásobný exprezident Ivan Gašparovič, ktorý takto vyvracal názory, že jeho zahraničné návštevy majú čisto zdvorilostný účel. „Niekto si predstavuje, že si na nich iba potrasieme ruky, porozprávame sa a navečeriame. Nie je to tak - majú stanovený program a sú dané oblasti, o ktorých treba hovoriť a pri ktorých treba hľadať vzájomnú alebo jednostrannú podporu,“ vyzdvihoval úlohu hlavy štátu v zahraničnej politike.

Dal košom Putinovi

V diplomatických kruhoch sa teda štátna, oficiálna a pracovná návšteva rozlišujú. Štátna návšteva má presné protokolárne pravidlá - je obvykle troj- až štvordňová, zahŕňa vojenskú prehliadku, spoločnú večeru a návštevy aj iných miest. Oficiálna návšteva predpokladá prijatie na danej úrovni - hlava štátu, premiér, šéf parlamentu, šéf senátu, minister zahraničia. Oficiálna návšteva je menej formálna a chýba jej jedna z častí povinných pri štátnej návšteve. Pracovná cesta býva jednodňová.

Najaktívnejší bol v tomto smere exprezident Rudolf Schuster. „Veľa cestoval, hoci u neho sa akoby spájala zahraničná turistika s prezentáciou krajiny,“ myslí si Baránek a potvrdzuje tak staré známe tvrdenie, že Schuster bol viac uznávaný v zahraničí ako doma.

Žiadny domased: Ozývajú sa hlasy, že slovenský prezident Andrej Kiska je vlastne stále na dovolenke.
Žiadny domased: Ozývajú sa hlasy, že slovenský prezident Andrej Kiska je vlastne stále na dovolenke.
TASR

Žiadny domased: Ozývajú sa hlasy, že slovenský prezident Andrej Kiska je vlastne stále na dovolenke.Foto: TASR

No aby sme boli spravodliví. Hoci Kisku - ako upozornil odborník - až tak na štátne návštevy nepozývajú, skôr na tie pracovné, predsa len mal možnosť ukázať sa ako zásadový politik, ktorý má v zahraničnej politike Slovenska jasno. A to vtedy, keď dal košom Vladimirovi Putinovi a nezúčastnil sa na oslavách pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve. Výročie si radšej pripomenul na Slovensku. „Vzhľadom na udalosti na Ukrajine a na Kryme sa nechcem zúčastniť na oslavách sily niektorej z armád na vojenskej prehliadke. Pokladám za dôležité, aby sme spravili to najdôležitejšie a uctili si pamiatku tých, ktorí položili život za oslobodenie našej krajiny tu u nás, na Slovensku,“ vyhlásil vtedy prezident, čo pozitívne ohodnotila nielen odborná verejnosť.

S Obamom si poklebetil

Diplomaticky sa najviac cení prijatie v Bielom dome. Napríklad český prezident Václav Klaus sa ho za celých desať rokov nedočkal, hoci sa o to nesmierne usiloval. Ivana Gašparoviča oficiálne prijal George Bush, premiéra Roberta Fica zas pred troma rokmi Barack Obama a prijatie v Bielom dome dostal aj Andrej Kiska - v septembri 2014, pár mesiacov po svojom zvolení do funkcie.

Baránek však opäť upozorňuje, že nešlo o oficiálnu návštevu. S americkou hlavou štátu sa Kiska stretol na slávnostnej recepcii pri príležitosti Valného zhromaždenia OSN. Stretnutie štátnikov trvalo dvadsať minút, prebehlo v angličtine a Kiska sa vraj priznal aj k svojim neúspešným podnikateľským začiatkom v USA.

Dcéra za vlastné

Nás však zaujala skôr prezidentova nedávna cesta po Južnej Amerike. „Delegácia prezidenta na oficiálnych návštevách Čile a Argentíny mala dvanásť členov vrátane zástupcov ministerstva zahraničných vecí a ministerstva hospodárstva. Okrem toho podnikateľskú delegáciu tvorilo päť osôb, s prezidentom letelo aj päť novinárov,“ informoval nás prezidentov hovorca Roman Krpelan. Dodal, že „oficiálna návšteva Čile a Argentíny prebehla v dňoch 31. júla až 3. augusta“.

Na otázku, či boli v delegácii aj členovia prezidentovej rodiny, Krpelan povedal, že „žiaden rodinný príslušník sa na ceste nezúčastnil. Prezident sa zúčastnil na pozvanie olympijského výboru aj na otvorení letných olympijských hier v Riu de Janeiro v dňoch 4. až 9. augusta“.

Samotný prezident sa však na svojej facebookovej stránke pochválil fotografiami z Ria, na ktorých mu robí spoločnosť jeho sympatická dcéra Natália. Jej účasť nám potvrdil Roman Krpelan. „Do Ria de Janeiro priletela aj odletela dcéra prezidenta na vlastné náklady. Vládny špeciál prezidenta Andreja Kisku vyložil v Brazílii po oficiálnych návštevách Čile a Argentíny a lietadlo sa vrátilo s celou delegáciou aj s novinármi na Slovensko. S prezidentom zostal v Brazílii len jeden člen odboru protokolu,“ reagoval hovorca a dodal, že prezident sa na Slovensko vrátil bežnou linkou s prestupom vo Frankfurte.

Dcéra Natália: Do Brazílie vraj priletela za svojím otcom na vlastné náklady. Na fotke vedľa Andreja Kisku.
Dcéra Natália: Do Brazílie vraj priletela za svojím otcom na vlastné náklady. Na fotke vedľa Andreja Kisku.
Internet

Dcéra Natália: Do Brazílie vraj priletela za svojím otcom na vlastné náklady. Na fotke vedľa Andreja Kisku.Foto: Internet

Podľa politológa Baránka je však na tejto ceste zaujímavý iný moment. A to, že prezident navštívil v Argentíne pobočku Esetu. Teda spoločnosti, v ktorej figuruje podnikateľ Miroslav Trnka. Klebetí sa o ňom ako o možnom sponzorovi budúcej Kiskovej politickej strany.

VIDEO Plus 7 Dní