Tip na článok

Násilník s kontaktmi na políciu terorizoval mesto. Porazila ho starenka

Muž z Chamarovej opakovane ohrozoval ľudí so zbraňou v ruke, po telefonáte na linku 158 prišla záležitosť riešiť jeho družka policajtka.

Galéria k článku (7 fotografií )
V Slovenskej Ľupči si vydýchli: Na Petra spomínajú ako na čudného muža, ktorý dával susedom pred dvere zdochnuté potkany.
Hospodár Marek Daxner: Celá jeho rodina žila v strachu z ozbrojeného Petra a trpela šikanovaním policajtky.
V Slovenskej Ľupči si vydýchli: Na Petra spomínajú ako na čudného muža, ktorý dával susedom pred dvere zdochnuté potkany.

Len vďaka sedemdesiatosemročnej drobučkej starenke už ľudia na pomedzí Brezna a Čierneho Balogu nemusia žiť v strachu. Ona jediná sa rozhodla rázne konať, keď ani policajti z obvodného oddelenia nedokázali v týchto končinách zabezpečiť poriadok.

V Slovenskej Ľupči si vydýchli: Na Petra spomínajú ako na čudného muža, ktorý dával susedom pred dvere zdochnuté potkany.
V Slovenskej Ľupči si vydýchli: Na Petra spomínajú ako na čudného muža, ktorý dával susedom pred dvere zdochnuté potkany.
JÁN LETTRICH

Foto: Ján Lettrich

S partnerom svojej kolegyne si ruky špiniť nechceli. Akčná babička si obula kapce, sadla do autobusu smerujúceho do mesta a v budove kriminálky na mužov zákona zhurta spustila: „Máte tu rovnaký meter na všetkých ľudí alebo ako fungujete?!“ Pár dní nato smeroval policajtkin priateľ v putách do väzby.

Zdochnuté potkany pred dverami

Ešte pred pár rokmi býval dnes štyridsaťsedemročný Peter v bytovke v Slovenskej Ľupči, aj tu málokto na neho spomína v dobrom. „Čudný človek. Veľmi nepríjemný. Vyslovene robil ľuďom prieky. Tuším pracoval v esbéeske a popritom choval kozy, ovce, hydinu. Neoprávnene zabral opustené priestory a spravil si tam čosi ako hospodárstvo. Strašný smrad sa odtiaľ šíril, ale, nedajbože, aby ste mu niečo vytkli. Susedom dával pred dvere zdochnuté potkany, aj - prepytujem - hovná. Keď zomrel jeho otec, nechcel k nemu nikoho pustiť. Mŕtvolu držal v byte. O jeho životnom štýle veľa hovorí aj to, že mal výrazne nižšiu spotrebu vody ako ostatní obyvatelia bytovky,“ dozvedáme sa v Ľupči z každej strany.

V Slovenskej Ľupči si vydýchli: Na Petra spomínajú ako na čudného muža, ktorý dával susedom pred dvere zdochnuté potkany.
V Slovenskej Ľupči si vydýchli: Na Petra spomínajú ako na čudného muža, ktorý dával susedom pred dvere zdochnuté potkany.
Archív

Foto: Archív

Na obecnom úrade Petrovu zlú povesť iba potvrdzujú. „S ním bol stále nejaký problém. Väčšinou šlo o susedské spory. Bol nevyspytateľný. Našim pracovníkom sa vyhrážal priamo na úrade. Keď sa zo Slovenskej Ľupče odsťahoval, všetci v obci si vydýchli.“ Peter sa presťahoval na samotu na kopci Chamarová v Čiernom Balogu, kam s obľubou chodia na prechádzky aj obyvatelia Brezna. „Je to krásne miesto a nepamätáme sa, že by sa tam v minulosti niekto pri športovaní či na prechádzkach so psom necítil bezpečne. Ale odkedy sa na Chamarovú nasťahoval tento človek so svojou priateľkou, začala sa naša nočná mora,“ tvrdia miestni.

S nožom i pištoľou

Príbytok hospodára Marka Daxnera delí od Petrovho pozemku menší kopec, sú teda takmer susedia. Spočiatku si vychádzali v ústrety, Peter parkoval svoje auto pred Markovým domom, ale v novembri 2015 pri slovnej výmene Peter na Marka fyzicky zaútočil. Chytil ho pod krk a rozzúrene sa vyhrážal, že ho zahluší a nenájde ho ani vlastná mať.

Za kopcom na samote: Podľa očitých svedkov Peter odtiaľ prichádzal s kuklou na hlave či s puškou v ruke.
Za kopcom na samote: Podľa očitých svedkov Peter odtiaľ prichádzal s kuklou na hlave či s puškou v ruke.
ĽUDMILA LACKOVÁ

Foto: Ľudmila Lacková

Pokúšal sa Marka udrieť päsťou a keď sa ten obratne uhol, Peter vytiahol dlhý nôž s rúčkou z parožia. Ešteže sa v poslednej chvíli spamätal, k najhoršiemu teda nedošlo. Ďalšieho Brezňana, ktorý si dovolil prechádzať v blízkosti Petrovho pozemku na motocykli, zastrašoval Peter pištoľou. Muž pre istotu pridal, ale neodpustil si gesto naznačujúce, že Petrovi asi šibe. Petra to zrejme ešte viac rozzúrilo. Vystrelil.

Muž na motocykli sa v ľaku obzrel, čo Peter stvára, a on smerom k nemu vystrelil aj druhýkrát. Ďalší z mnohých konfliktov domácich s Petrom opisuje brezniansky podnikateľ Marian. „Šiesteho marca 2016 som volal na linku 158. Policajtom som nahlásil, že sa mi vyhrážal chlap, ktorý na Chamarovej chová dobytok. Vyletel na mňa jeho pes a chmatol ma za šuštiaky. Zľakol som sa, kričal som na chlapa, aby si psa bral preč. On začal nadávať, nech pálim do pi.e, vytiahol veľký nôž a vravel: Vypustím ti črevá.“

Nedotknuteľný vďaka priateľke

Privolaná policajná hliadka ešte pod kopcom poriadne rozrušeného Mariana vypočula a pobrala sa hľadať agresívneho muža. Ako to dopadlo, službukonajúci policajt s policajtkou sa unúvali oznámiť Marianovi až k nemu domov. „Hovorili mi, že muža našli, ale on konflikt poprel, žiadnu zbraň pri sebe nemal a psa držal uviazaného. Policajti do mňa hustili, že aj tak nemám svedkov a či som si celkom istý, že som videl nôž, a že zase je celkom normálne, ak človek v lese má pri sebe nôž. Len čo odišli, obrátila sa moja žena na mňa so slovami - To čo malo byť? Oni ťa prišli prehovárať, aby si nepodával trestné oznámenie?! Najprv som nechápal, prečo ma chceli takto upratať. Až neskôr som zistil, že policajtka, ktorá prišla na zásah a potom aj za mnou domov, je partnerkou muža, ktorý sa mi vyhrážal. Na Chamarovej spolu žijú.“ O tom, že „šalabachter z Chamarovej“ je vďaka svojej priateľke, nadstrážmajsterke Veronike W., pre miestnych policajtov nedotknuteľný, sa v Brezne vedelo.

Zopár odvážlivcov sa vo chvíli akútneho ohrozenia aj pokúsilo hľadať pomoc na policajnom oddelení, ale stretli sa buď s apatiou, alebo so zle predstieranou snahou niečo riešiť. „Nepočul som, že by s niekým spísali trestné oznámenie. Mňa osobne odbili niekoľkokrát,“ vraví hospodár Daxner. Práve jeho prípad mnohých Brezňanov odradil od toho, aby sa domáhali ochrany u polície. Daxner sa o to snažil a jediným výsledkom boli jeho vlastné problémy s policajtmi. Petrova priateľka jeho i rodinu šikanovala.

Opakovane a na rôznych miestach zastavovala ich auto, ktoré síce ako vzdialená suseda veľmi dobre poznala, ale údajne sa jej zdalo podozrivé. Daxnerovcom kontrolovala doklady, dávala im fúkať. Daxner tvrdí, že ich nadstrážmajsterka prenasledovala a vyhrážala sa, že celú rodinu dá pozatvárať.

Hľadanie slušných policajtov

Čím viac policajtka Veronika zneužívala svoje postavenie, tým väčšmi stúpala trúfalosť jej druha. Daxnerova sedemnásťročná dcéra sa Petrovou vinou bála vyjsť z domu. Videla ho postávať s dlhou zbraňou v ruke nad ich domom alebo ho stretávala s kuklou na hlave. „Gymnazistku som ako malé dieťa musela ráno vyprevádzať až na autobusovú zastávku. Mužovi som povedala, že mám toho dosť, sťahujeme sa preč. Ľudia nadávajú na Rómov, ale my sme tu mali peklo s bielymi. Toľko strachu sme zažili!“ bedáka Daxnerova manželka. Dlho sa ťahajúce trápenie celej rodiny prinútilo Daxnerovu sedemdesiatosemročnú mamu rázne do veci zasiahnuť.

Starenka najprv tak ako ostatní volala na linku 158 a nahlásila, že sused chodí po ulici s puškou v ruke. Podľa privolaných policajtov si ho však suseda musela pomýliť s poľovníkmi, ktorí kontrolovali revír. „Videla som vtedy, ako policajné auto iba prešlo dookola, ani sa pri nás nezastavilo. Poriadne ma to nahnevalo. Robia z nás hlupákov, ale my vieme, čo sa tu dialo. Dokedy sme mali žiť v strachu? Zvažovala som, že napíšem ministrovi vnútra, ale napokon som si to premyslela ináč. Reku, zájdem ja na kriminálku. No... ani som nevedela, kde to je, ale slušných policajtov som po troche hľadania našla,“ zasmiala sa zhovorčivá, sotva meter a pol vysoká babička, lebo jej bojová výprava za spravodlivosťou nebola márna. Na kriminálke starú pani Daxnerovú skutočne pozorne vypočuli, pozreli sa aj na staré prípady hlásení, ktoré súviseli s Petrom z Chamarovej, a potom iniciatívne predvolávali ľudí, ktorí sa na neho sťažovali.

Už o pár dní bol Peter obvinený z prečinu nebezpečného vyhrážania a, ako informovala hovorkyňa súdu Adriana Vašková, 17. decembra 2016 sudca pre prípravné konanie rozhodol, že Peter F. okamžite patrí do väzby.

Čudné videnie inšpekcie

Nadstrážmajsterku Veroniku W. preložili z obvodu, v ktorom bývala spolu s obvineným priateľom, do centra Brezna a Úrad inšpekčnej služby Stred začal preverovať aj sťažnosti týkajúce sa jej práce.

A tu sme sa dostali do bodu, v ktorom sa dobré správy o stave slovenskej polície končia. Rôznymi prípadmi sporného konania policajtky Veroniky sa zaoberala inšpekčná vyšetrovateľka Jana Houdeková. Tá v uzneseniach s hlavičkou Ministerstva vnútra SR konštatovala, že nadstrážmajsterka sa nedopustila žiadneho protiprávneho konania v súvislosti s plnením služobných povinností a neporušila ani povinnosti policajta.

Pri preverovaní hlásení o svojom priateľovi sa vraj správala celkom profesionálne. Pred odchodom na výjazd netušila, že ide o človeka, s ktorým žije v spoločnej domácnosti, lebo na Chamarovej býva viac ľudí. Keď na mieste zistila, že ide o jej priateľa Petra, upozornila kolegu na svoj blízky vzťah s dotyčným. Spoločne sa potom presvedčili, že Peter pri sebe žiadnu zbraň nemá.

Nie je pravda ani to, že by policajtka prenasledovala rodinu Daxnerovcov. Ich auto kontrolovala opakovane aj fúkať im dávala, ale len v rámci plnenia svojich povinností. Nedala im ani jedinú pokutu a vôbec sa im nevyhrážala, že ich dá všetkých pozatvárať, takže na čo sa vlastne tí Daxnerovci sťažujú.

Nekompetentnosť či úmysel?

Keby za situáciu v Chamarovej niesla zodpovednosť len jedna jediná policajtka, nemuseli by sme sa až tak veľmi znepokojovať. Horšie je, že na svedomí ju má celé Obvodné oddelenie PZ v Brezne, pod ktoré spadá oblasť Chamarovej, vrátane jej riaditeľa. Tamojší policajti nesprávne vyhodnotili závažné situácie a vyľakaným ľuďom neposkytli ani najmenší pocit ochrany.

Dokazuje to fakt, že iní policajti aj prokuratúra a súd vidia za Petrovým konaním podozrenie z nebezpečného vydierania a pre istotu ho držia za mrežami už počas vyšetrovania. Obvodné oddelenie je teda buď nekompetentné vykonávať zverenú prácu, alebo z falošnej solidarity úmyselne šliapalo po zákone. Ťažko rozhodnúť, čo z toho je horšie.

VIDEO Plus 7 Dní