Tip na článok
Pozemok pri Dunajskej Strede: Tu vykopali telá bratov Raiszovcov. Povráva sa, že tu našli i ostatky Ľudovíta Sátora.

Našli policajti telo bosa? Rodinu Ľudovíta Sátora požiadali o odobratie vzoriek DNA

Rodinu Ľudovíta Sátora, muža považovaného za bosa dunajskostredského podsvetia, požiadali pred časom o odobratie vzoriek DNA.

Pripisujú mu najbrutálnejšie činy v slovenskom podsvetí a pátrajú po ňom už vyše desať rokov. Reč je o Ľudovítovi Sátorovi, považovanom za obávaného bosa dunajskostredského podsvetia. Na jeho pokyn podľa polície vystrieľali desať členov gangu pápayovcov.

Údajne tiež stojí za popravou bratov Csabu a Szilárda Raiszovcov, ktorí figurovali v najväčšej mafiánskej poprave na Slovensku. O tom, či Sátor žije, médiá špekulujú už dlhší čas, no polícia mlčí a po dotyčnom oficiálne pátra. V polovici októbra sa však v Dunajskej Strede odohrala situácia nahrávajúca informáciám, o ktorých sa v meste Sátorovho pôsobenia šepká už asi dva roky. Našli jeho telo?

Posledné správy sa končia v roku 2010

Sátora hľadajú od roku 2000, dôvodom je masová poprava desiatich mužov z konkurenčnej skupiny. Pred policajtmi zmizol do Maďarska, no skontaktovať sa s ním vraj nebol problém. „Chodil za svojou dcérou a exmanželkou. Stretávali sa na jeho chate. Nevynechal ani jedny Vianoce,“ prezradil nám zdroj blízky Sátorovej rodine. Od istého času sa však akoby pod zem prepadol.

„Naposledy sme o tom, že je medzi živými, počuli v decembri 2010. Presnejšie, štvrtého decembra bol so svojou exmanželkou a dcérou na chate. Odtiaľ odišiel so slovami, že ide ešte niečo vybaviť. Odvtedy sme o ňom nepočuli. Neozval sa dokonca ani na Vianoce. Určite už nie je medzi živými,“ priblížil okolnosti zmiznutia údajného dunajskostredského bosa náš zdroj.

A dodal: „Istý policajt nám povedal, že Sátorovo telo vykopali z toho istého hrobu ako bratov Raiszovcov.

Prezradil nám aj to, ako ho zavraždili. Bol zastrelený dvoma ranami, jednu mal v chrbte a druhú strelenú zozadu do hlavy ako ranu istoty.“ O nájdení Sátorových pozostatkov však polícia nikdy neinformovala. Podľa nášho zdroja ho vraj majú niekde v chladničke. Polícia však tieto informácie nepotvrdila.

„Po Ľudovítovi Sátorovi je vyhlásené pátranie od 18. januára 2000, hľadaná osoba doposiaľ nebola vypátraná. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa bližšie nebudeme vyjadrovať,“ napísala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

Vzorky DNA

Fakt je, že v polovici októbra sa stalo niečo, čo by indície o nájdení Sátorových pozostatkov mohlo potvrdzovať. „Celej Sátorovej rodine prišli predvolania na odobratie vzoriek DNA. Bol tam jeho otec, brat, sestra aj dcéra. Zavolali ich na policajné oddelenie v Dunajskej Strede. Prišli tam policajti z Národnej kriminálnej agentúry a všetkým brali vzorky. Dôvod nikomu neprezradili,“ povedal náš zdroj.

Ďalšou zaujímavosťou je, že na verejne dostupnej stránke Interpolu by ste Sátorovo meno už nejaký čas hľadali márne. Policajti však tvrdia, že jeho meno na listine figuruje. Aj keď nie je verejne prístupné.

„Na menovaného je vydaných viacero zatýkacích rozkazov a európskych zatýkacích rozkazov,“ poznamenala Dobiášová.

Okolnosti pátrania po mužovi považovanom za bosa dunajskostredského podsvetia sú prinajmenšom zahalené rúškom tajomstva.

Expolicajt o vražde

O smrti muža obžalovaného z vrážd sa už v minulosti hovorilo. Sátorovo meno v tejto súvislosti rezonovalo aj pred súdom, a to v súvislosti s drogovým laboratóriom na výrobu marihuany. Kriminalisti ho objavili v marci 2011 v okrese Dunajská Streda na pozemku podnikateľa Léhela Horvátha. Vyšetrovateľ obvinil z drogovej trestnej činnosti Alexa Harisa, expolicajta z Galanty Jozefa Molnára a tiež Ľudovíta Sátora.

Nasledovalo pojednávanie, počas ktorého všetkých prítomných obarila informácia obžalovaného expolicajta Molnára. Ten vypovedal, že Sátor je po smrti a bol zavraždený. Či polícia preverila toto závažné tvrdenie, sa nám zistiť nepodarilo.

V súvislosti s informáciami, že Sátor môže byť po smrti, sa však údajne začal boj ľudí jeho gangu o majetok, čo po ňom zostal. Sátorova exmanželka pre to dokonca podala trestné oznámenie na políciu.

Masová poprava

Policajti vinia Sátora z objednávky brutálnej popravy gangu Tibora Pápaya, ktorá sa stala v marci 1999. Do reštaurácie Fontána vtedy vtrhli traja maskovaní muži so samopalmi v rukách. Dvaja doteraz neznámi strelci vyšli na poschodie, kde sedeli muži prezývaní pápayovci.

Padlo 113 výstrelov. Desať ľudí neprežilo. Okrem Sátora obžalovali šiestich mužov a prípad sa dostal na súd. Obžalovaní bratia Raiszovci sú po smrti. Ich telá našli v marci 2011 zakopané na pozemku v Čófte. Z ich vraždy vyšetrovateľ obvinil Ľudovíta Sátora. Ďalší obžalovaný v prípade zomrel pri dopravnej nehode. Či je Sátor medzi živými, alebo sa stal obeťou vraždy, zrejme ukáže až čas.

Stále nezvestný

Paľo Rýpal: Novinár je nezvestný viac ako päť a pol roka. Polícia po ňom stále pátra.Foto: Archív

Z policajnej databázy hľadaných a nezvestných ľudí, ktorá je prostredníctvom internetu prístupná verejnosti, pred časom prekvapujúco zmizlo meno a fotografia investigatívneho novinára Paľa Rýpala. Stalo sa tak napriek tomu, že sa ho stále nepodarilo nájsť. Nezvestný je pritom už viac ako päť a pol roka. Zmizol 22. apríla 2008 - v bratislavskom podnájme ho vtedy naposledy videla jeho domáca. Podľa medializovaných informácií na druhý deň našla už len prázdny byt a list s textom:

„Iné východisko som nenašiel. Moje veci môžete vyhodiť.“ Počas vyšetrovania sa polícii podarilo zistiť, že Paľo Rýpal prespal dve noci v hoteli v Štúrove, odkiaľ odišiel 25. apríla 2008.

Odvtedy akoby sa po ňom zľahla zem. A hoci vymazanie jeho mena z databázy hľadaných môže vyvolať dojem, že sa v jeho prípade objavila nová stopa, opak je pravda.

„Nezvestný je stále v aktívnom pátraní, teda sa nachádza aj v informačnom systéme PATROS. Oznamovateľ nezvestnosti dal 14. mája 2008 súhlas na zverejnenie v oznamovacích prostriedkoch, ktorý následne 25. júna 2008 zrušil. Z toho dôvodu pátranie po nezvestnom nie je na stránke polície zverejnené, hoci naďalej trvá,“ informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Paľova sestra Iveta Uhliariková pripustila, že aj ju najskôr prekvapilo, keď nenašla bratovu fotografiu v databáze hľadaných. „Vysvetlili mi však, že to zrejme súvisí s mojou požiadavkou, aby polícia informácie o prípade nepodávala nikomu inému ako mne. O Paľa sa totiž začali zaujímať nejaké podozrivé osoby,“ dôvodí. V zásade by jej však neprekážalo, keby ho v databáze prístupnej pre verejnosť nechali.

„Išlo skutočne len o nezverejňovanie informácií z vyšetrovania,“ dodáva Iveta Uhliariková. A so smútkom v hlase poznamenáva, že 19. decembra by jej brat oslávil štyridsiate piate narodeniny. „Dúfam, že aj oslávil,“ poznamenáva.

VIDEO Plus 7 Dní