Tip na článok
Alexander Salmanov: Od začiatku vyšetrovania daňových podvodov papierovo opúšťa firmy a prepisuje majetky.

Našli pri razii v šamorínskej likérke spájanej so Salmanovovcami čierny alkohol?

Colníci začali konanie na odobratie licencie šamorínskej likérke. V prípade, že do fabriky príde kontrola alebo vyšetrovatelia Colného kriminálneho úradu, vyhlási sa takzvaný stopstav. Preruší sa výroba, zavrie sklad, colníci odstavia zamestnancov od evidencie, skontroluje sa stav skladu aj počty nepoužitých kolkov.

Galéria k článku (7 fotografií )
Alexander Salmanov: Od začiatku vyšetrovania daňových podvodov papierovo opúšťa firmy a prepisuje majetky.
Likérka v Šamoríne: Vyrábal sa tu aj nelegálny lieh? Colné komando údajne našlo fľaše s kolkami, ktoré mali byť oficiálne pred rokmi zničené.
Sergej: Otec Salmanov mal vyviezť 7,5 milióna kolkov do Ruska, kde mali byť zničené. Ruské úrady to však popreli.

V areáli šamorínskej likérky Carat Distillery, spájanej s kauzou podnikateľov Salmanovovcov, zasahovali príslušníci Colnej správy. Ich autá parkovali pred areálom niekoľko hodín. Kým muži v uniformách prehľadávali firmu, civili do nej nemohli vstúpiť.

Stalo sa tak krátko po pojednávaní s podnikateľmi ruského pôvodu na Špecializovanom trestnom súde, ktorý rozhodol o ich prepustení na slobodu.

Zaujímalo nás, či razia súvisela so starými prípadmi, ktoré aktuálne riešia orgány činné v trestnom konaní, alebo sa preverujú nové podozrenia.

Napriek mlčaniu oficiálnych miest sme získali informácie, že razia mohla mať súvis so starým prípadom údajne zničených kolkov. Ak by sa takýmito kolkami označil nelegálne vyrobený alkohol, únik na spotrebnej dani by sa dal vyčísliť na vyše dvadsať miliónov eur.

Čítajte viac:

Video z dielne liehovarníkov Salmanovovcov: Výroba vodky načierno

Čierny lieh a pravé kolky?

Príbeh, ktorý vyvrcholil raziou v šamorínskej likérke, sa začal ešte v októbri 2009. Vtedy podľa dokladov salmanovovská firma Carat Distillery vyviezla do Ruska spolu sedem a pol milióna kolkov na označovanie liehu. Ich príjemcom mala byť ruská firma Itar z mesta Kaliningrad.

V ich závode sa mala vyrobiť vodka, označiť slovenskými kolkami a doviezť naspäť na Slovensko. V troch várkach, naposledy vo februári 2012, doviezla Carat Distillery od ruského Itaru 81-tisíc fliaš vodky. Funguje to takto - ak sa kolky vyvezú do zahraničia, tam sa nimi označí alkohol, ktorý sa dovezie naspäť na Slovensko.

Keď sa alkohol dostane do slovenskej siete, dovozca musí zaplatiť spotrebnú daň. V tomto reťazci však nesedela jedna vec. Generálny riaditeľ Itaru Alexander Suslov napísal slovenským colníkom, že jemu spomínané kolky nikdy neprišli, a preto nimi ani náhodou nemohol označiť svoju vodku.

Zároveň v marci 2012 slovenský Kriminálny úrad finančnej správy prijal oznámenie o podozrení z porušenia daňových predpisov. Popravde, o tom, že sa s kolkami dejú čachre, sa polícia prvýkrát dozvedela ešte na jar roku 2011 od niekdajšieho spoločníka Salmanovovcov. Ten policajtom nahlásil, že v šamorínskom byte Salmanovovcov sú kolky, o ktorých majiteľ liehovaru tvrdil, že ich vyviezol do Ruska.

Polícia však nezasiahla. Vraj nemala povolenie na prehliadku. Naopak, Salmanovovci dodali vyhlásenie, že kolky v Rusku zničil dážď, namokli, a preto ich museli znehodnotiť v spaľovni. Potvrdenie o spálení kolkov vystavené ruskou stranou dodali Salmanovovci aj slovenským orgánom.

Čítajte viac:

Podplácal Salmanov vplyvných ľudí? Na výplatnej listine mali byť sudcovia aj politici

Sfalšované dokumenty?

„V súlade so zmluvou medzi Carat Distillery a Itar bolo na územie Ruskej federácie dovezených 7 580 000 kolkov. Nepoužité kolky boli dňa 2. augusta 2012 zničené, protokol o zničení je v prílohe,“ píše sa v liste ruskej Federálnej služby na reguláciu trhu s liehovinami, ktorý šéfka úradu L. V. Lebedevová poslala v septembri 2012 Alexandrovi Salmanovovi, riaditeľovi Carat Distillery.

Ten ich posunul slovenským úradom, keď vyšetrovali, kam zmizli kolky. Lenže v júni tohto roku dostali slovenské úrady ďalší list. Tentoraz od riaditeľa Hlavnej správy na boj s pašovaním kaliningradskej oblasti V. Mironova.

„K zničeniu kolkov nedošlo, Itar nemá dokumenty, ktoré by potvrdzovali zničenie známok. Firma Itar nedostala uvedené množstvo kolkov a nevyhotovila protokoly o manipulácii s nimi. Verím, že informácie, ako aj overené kópie dokumentov vám pomôžu úspešne ukončiť vyšetrovanie,“ píše Mironov slovenským úradom.

Prílohou k listu od V. Mironova bolo aj vyjadrenie výkonného riaditeľa Itaru Alexandra Feoktisova. Podľa neho Caratu poslali vodku so slovenskými kolkami. Tie vždy priviezol kuriér z Caratu a iba v nevyhnutnom množstve. Ako mohli Salmanovovci predložiť potvrdenie o zničení kolkov, nevedno.

Predpokladá sa, že mohlo byť buď sfalšované, alebo získané iným nelegálnym spôsobom. Zásadná otázka, kam kolky zmizli a na čo boli použité, však zostala nezodpovedaná. Podľa operatívnych informácií finančnej polície sa v šamorínskej likérke vyrábal čierny alkohol. Práve ten sa mal označovať akože zničenými kolkami. Tak sa mohlo stať, že do obehu sa dostal nezdanený alkohol, ktorý mohli predávať pod cenu.

Colný úrad zasahuje

Slovenská Colná správa vo veci už koná a rozhodla o daňovom delikte, ktorého sa dopustila Carat Distillery. Colníkom v Trnave totiž nepreukázala použitie a zúčtovanie kolkov.

Keď colníci vedenie likérky vyzvali, aby preukázalo, ako naložili s kolkami, dostali od zástupcu Salmanovovcov list. Výzvu Colného úradu považovali za nezákonnú. Colný úrad napokon vyrubil firme Carat Distillery pokutu 20 325 168 eur. Tú mal Carat Distillery zaplatiť do pätnástich dní. Lenže pokuta nie je uhradená dodnes.

Práve odpoveď na otázku, čo sa stalo s vyvezenými kolkami, mali podľa našich informácií nájsť pri razii. Na dianie v liehovaroch Colná správa dozerá bežne. V skladoch sú buď osobne prítomní colníci, alebo všetko snímajú kamery. Tak sa odhaľujú prípadné daňové úniky.

„Razia v tej podobe, ako sa odohrala v Šamoríne, nie je bežná prax. Ale kontrola v likérke je v súlade so zákonom a podľa mňa by sa tam mala robiť častejšie. V prípade, že do fabriky príde kontrola alebo vyšetrovatelia Colného kriminálneho úradu, vyhlási sa takzvaný stopstav. Preruší sa výroba, zavrie sklad, colníci odstavia zamestnancov od evidencie, skontroluje sa stav skladu aj počty nepoužitých kolkov. Takto sa dajú odhaliť závažné daňové úniky. Samozrejme, chvíľu to trvá, kým colníci všetko spočítajú, ale rozhodne je to dobrý model fungovania,“ vysvetlil nám človek znalý prostredia a postupov.

Podľa informácií týždenníka PLUS 7 DNÍ mali colníci pri spomínanej razii úspech. Údajne našli aj alkohol označený kolkami pochádzajúcimi zo šarží, ktoré boli údajne vyvezené do Ruska, zmoknuté a zničené v spaľovni. Hovorkyni Finančnej správy Patrícii Macíkovej sme adresovali niekoľko otázok.

Zaujímalo nás, koľko alkoholu s týmito kolkami Colný kriminálny úrad zhabal v šamorínskej likérke a aká bola celková hodnota alkoholu. Rovnako nás zaujímalo to, ako je možné, že firma Carat Distillery, ktorá dodnes neuhradila pokutu vyše dvadsať miliónov eur, ešte stále má licenciu a smie vyrábať alkohol.

„Rozhodnutie o pokute firma napadla žalobou na Krajskom súde v Trnave, kde zároveň okrem žaloby podala žiadosť o odkladný účinok na výkon tohto rozhodnutia. Colný úrad Trnava napriek tomu už začal konania vo veci odňatia povolení,“ napísala Patrícia Macíková a dodala, že „zvyšné údaje nie je možné vzhľadom na neukončenie celého prípadu nateraz poskytnúť“.

Neupresnila ani informáciu, aké povolenia chce Colný úrad Trnava odobrať salmanovovskej likérke. Pravdepodobne ide o povolenie na prevádzkovanie colného skladu, prípadne licenciu na výrobu a spracovanie liehu. Podľa zákona o spotrebnej dani po odobratí licencie na colný sklad nesmie firma lieh vyrábať.

Po strate licencie na výrobu ho nemôže ani spracúvať, ani uvádzať na trh. Len pre zaujímavosť - od septembra minulého roku sa zmenil konateľ Carat Distillery. Už ním nie je Alexander Salmanov, ale ruská občianka Larisa Ľubuškinová. Rovnako sa zmenil majiteľ a konateľ vo firme Estate Trading, ktorá je majiteľom všetkých výrobných strojov šamorínskej likérky.

Od septembra 2013 ju vlastní Žovik Asatrian. Čiže, ak by si štát chcel uplatniť náhradu škody, nebude mať z čoho. Salmanovovcom už v podstate niet čo vziať.

„Aj počas vyšetrovacej väzby môže obvinená či obžalovaná osoba disponovať svojím majetkom. Otázne je, prečo pri ekonomických deliktoch súd nerozhodol o predbežnom zaistení majetku,“ konštatuje odborník na trestné právo.

Sergej a Alexander Salmanovovci sú obžalovaní z podplácania daniarky Márie Zakálovej, ktorá im mala umožňovať neoprávnené nadmerné odpočty DPH na tovare vyrobenom aj v šamorínskej likérke.

Na májovom pojednávaní pred Špecializovaným trestným súdom Salmanovovci požiadali o prepustenie z väzby a súd im vyhovel. Prokurátor sa proti tomuto rozhodnutiu odvolal a Najvyšší súd ich ponechal vo väzbe.

VIDEO Plus 7 Dní