Jeho meno sme spoznali najmä v súčasnosti z početných tlačových konferencií, na ktorých nás s rúškom na tvári pravidelne informoval o šírení korony na Slovensku. Na Úrade verejného zdravotníctva pôsobí však už 18 rokov. Post hlavného hygienika zastáva od roku 2016. A za ten čas sa poriadne zmenil. Našli sme retro zábery hlavného hygienika Jána Mikasa z roku 2009.

 

Dôležitá úradníčina

Práca na úrade mu hlavne v poslednom období súvisiacom s koronakrízou priniesla isto mnoho stresu, čo sa mohlo podpísať i na jeho váhe, viď FOTO v GALÉRII. Ako povedal v rozhovore pre Denník Plus JEDEN DEŇ„niektorí si myslia, že je to čistá „úradníčina”, ale nie je to tak a táto práca vie byť aj zaujímavá a je dôležitá“.

Ako ďalej priblížil, k práci hlavného hygienika sa dostal úplnou náhodou. „Nevedel som, že budem hygienik. Po školách som si hľadal prácu, oslovil ma jeden pán docent a priviedol ma k práci na prevencii proti HIV a AIDS tu na úrade. To bolo ešte v roku 2002 a zostal som doteraz. Od roku 2006 som viedol odbor epidemiológie a od roku 2016 pracujem ako hlavný hygienik.“Ako ďalej Mikas pokračoval, práce je nad hlavu, lebo sa tu združujú rôzne problematiky, nielen epidemiologické, ale aj hygienické.

„Je pravda, že ľudia nevedeli o tom, že sú nejaké úrady verejného zdravotníctva. Niektorí si pamätajú z minulosti krajské hygienické stanice, štátne zdravotné ústavy, čo boli predchodcovia. Situácia si však vyžadovala, že musím aj mediálne vystupovať, hoci niekedy to nie je ľahké, dostávam aj ťažké otázky, ale je potrebné to ľuďom vysvetliť. Najhoršie bz bolo, keby sme ľudí neinformovali pravdivo, potom by nám neverili. Od začiatku sme sa snažili informovať o všetkých skutočnostiach, ktoré sme mali k dispozícii,“ povedal Mikas o náročnom období v práci.

RETROzábery hlavného hygienika Jána Mikasa v GALÉRII. Spoznali by ste ho?