Užíva si slnko, more, mladú manželku a hlavne - slobodu. Úplná nádhera, špeciálne v porovnaní s predstavou cely, kde by v rámci vyšetrovacej väzby podľa všetkého skončil. Bývalý zápasník, člen mafiánskej skupiny takáčovcov, dnes významný svedok korupčných káuz Matej Zeman, alias Zemák, musí byť poriadne vďačný policajnému prezidentovi Petrovi Kovaříkovi. Ten totiž počas vlastnej dovolenky dal pokyn na zastavenie akcie na Zemákovo zatknutie. Policajti videli, ako Zeman vo svojom Mitsubishi Pajero s evidenčným číslom 666 ide okolo nich, a nemohli spraviť nič, len sa pozerať. Keď Kovařík akciu o desiatky minút neskôr obnovil, Matej Zeman bol už preč. Ušiel do Chorvátska, kde požiadal o politický azyl.

Hniezdo slovenskej mafie

Podľa našich zistení sa Matej Zeman zdržiava na ostrove Pag v meste Novalja. Z Bratislavy je to okolo 600 kilometrov, dostať sa tam dá trajektom alebo pohodlne cez most. Pag je známy rušným nočným životom, čo môžeme potvrdiť. Nočné uličky boli plné mladých zabávajúcich sa turistov najmä z Nemecka, Holandska či Francúzska, cez deň sa premiešavali na pláži aj s rodinami s deťmi. Tu teda žije „Zemák“!

Zemanov dom sme našli pomerne rýchlo, nachádza sa asi 10 minút pešo od centra mesta, kúsok od mora a okruhliakovej pláže, v tichej slepej uličke približne desiatich domov. Veľká stavba obložená kameňom nie je ešte úplne dokončená, chýba napríklad brána. V každom prípade ide o veľké sídlo. Miestni odhadujú jeho hodnotu na 400- až 500-tisíc eur, závisí to, samozrejme, aj od vnútorného vybavenia. Veľkým plusom je blízkosť pláže aj centra.

Zistili sme, že v podstate všetky domy na jeho strane ulice patria Slovákom. A podržte sa - aj mafiánom z takáčovskej skupiny alebo s nimi obchodne previazanými osobami.

Priamym Zemanovým susedom je Daniel Mészároš, ktorý podnikal s takáčovcom Martinom Mikulcom.

Podľa polície stál Mikulec  na čele záhorskej odnože takáčovskej skupiny. Podnikal v hazarde, pral špinavé peniaze a 30 percent zo zisku odvádzal do spoločnej kasy takáčovcov. Hoci chcel spolupracovať s políciou, ktosi ho tak vystrašil, že ušiel, a v auguste 2020 ho našli mŕtveho v Zlíne v Česku. Aj on vlastnil dom na mafiánskej ulici v Novalji, toto leto však už trávila v Chorvátsku len jeho bývalá družka, s ktorou mal Mikulec dcéru. V čase našej výpravy bola práve na Slovensku. „Má choré dieťa, príde o pár dní,“ zakričal nám z okna muž, ktorý podľa susedov patrí k rodinným známym.

Na predaj - hlása megatabuľa na susednom rozostavanom dome. Komu patrí? Pavlovi Perneckému, ďalšiemu Slovákovi, ktorý má biznis prepletený s menovaným Mészárošom.

Aj o pár uličiek ďalej, rovno nad morom, sme našli zaujímavý apartmánový dom. Jeden z apartmánov patril svedkovi - kajúcnikovi Františkovi Böhmovi, kamarátovi Zemáka aj Mikulca. Tento bývalý siskár vraj takáčovcom vynášal informácie a svedčil proti bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi a bývalému policajnému prezidentovi Milanovi Lučanskému. Po tom, čo Lučanský spáchal vo väzbe samovraždu, Böhm nezvládol výčitky vlastného svedomia a zastrelil sa. Vdova po Böhmovi zrejme apartmán využívala aj toto leto, lebo balkón bol vyzdobený kvetmi.

Druhý apartmán v tom istom dome patrí bývalému policajnému funkcionárovi Norbertovi Paksimu, ktorý mal na polícii na starosti odposluchy. Teraz si odpykáva päťročný trest za vynášanie informácií pre mafiu. A predstavte si - aj z Paksiho sa stal kajúcnik.

Takto pekne pohromade majú teda letné sídla slovenskí zločinci. Kúsok od seba v malebnom prímorskom prostredí, nie tak ďaleko od domova. Tu sa mohli v pokoji stretávať a spriadať svoje plány.

Mafián žiada o azyl

Na Mateja Zemana sme v Chorvátsku narazili rýchlejšie, ako sme chceli. Z diaľky sme sledoval jeho dom, doslova obvešaný kamerami z každej strany. Videli sme, ako sa hľadaný Zemák po ostrove presúva aj na malej motorke. Ľudí sa nestráni, živo komunikoval či už s predavačkou v pekárni, alebo s čašníkom v bare pri pláži. V každom prípade netrvalo dlho a Zemák zistil, že ho sledujeme. Zrazu sa ocitol pri našom aute. Vyšportovaný, potetovaný muž so psom, americkým stafordšírskym bulteriérom.

„Môj dom nikde zverejňovať nebudete,“ zahrmel vyšportovaný, potetovaný muž odmerane a jeho pes zavrčal. Nasledovala klasická výmena názorov o tom, že fotíme z verejného priestranstva, až sme sa dostali k jeho úniku zo Slovenska a žiadosti o politický azyl.

„Povedali mi, že z Európskej únie o azyl ešte nikto nežiadal,“ vyhlásil Zeman. Na nápad požiadať o azyl vraj prišiel sám, keď rozmýšľal nad tým, ako sa brániť. Popiera, že by sa osobne niekedy stretol s ministrom vnútra Mikulcom, ktorý chodieva do bytovky na bratislavských Kramároch, kde Zeman žije. „Veď ja som bol obvinený ako člen takáčovcov, ja som mafián, je nezmysel, aby sa so mnou ľudia v takom postavení bavili,“ hovorí. „Myslíte, že by som bol vo väzbe, keby som ho poznal?“ opýtal sa, narážajúc na rok 2019, keď bol obvinený s ostatnými takáčovcami.

Nedávne zastavenie akcie na jeho zadržanie nekomentuje. Vraj sa po tom, čo ho policajná inšpekcia obvinila z krivého svedectva pre NAKA, začal cítiť ohrozený. „Hovoril som si, že predsa musí existovať medzinárodná ochrana,“ spomína s tým, že vtedy mu zrazu napadlo, že áno, existuje a volá sa azyl.

Štandardne sú žiadatelia o azyl umiestňovaní do záchytného tábora a potom do pobytových táborov. Tak to bolo aj v prípadoch Slovákov, ktorí počas socializmu utekali na Západ. Zemák však žije nad pomery nielen klasických utečencov, ale aj obyčajných Slovákov. „Zo záchytného tábora som mal obavy. Keby ma nechali s ostatnými žiadateľmi, ktorých som videl, keď som žiadal o azyl, to by som radšej žiadosť nedal. Právnik mi povedal, že, našťastie, tam byť nemusím,“ priblížil nám vlastnú azylovú taktiku. „Ak preukážete, že máte kde žiť a máte na to prostriedky, nemusíte byť v pobytovom tábore. Pozrite, tu mám kartičku žiadateľa o azyl, ukázal hrdo svoj čerstvý doklad.

A čo aktuálne rieši s azylovými úradníkmi? „Musím objasniť, že máme vojnu v polícii a na prokuratúre,“ vyhlásil Zeman a dodal, že už dal urobiť aj preklady mnohých článkov a videa Roberta Fica s jeho fotkou.

Aj zo Zemákových slov je jasné, že celá procedúra s azylom je len umelé naťahovanie času. Musí vedieť, že azyl sa nedáva ľuďom, ktorí boli vo vlastnej krajine čo i len podozriví z páchania trestnej činnosti, nieto ešte obvinení z činnosti v zločineckej skupine. Navyše Zemák svoju mafiánsku históriu nepopiera, priam hrdo sa k nej hlási.

„Azylové konanie môže trvať aj celé roky. Žiadateľ sa môže odvolať proti rozhodnutiu. Celé to trvá veľmi dlho,“ objasnil nám právnik Peter Kresák.

A že to vie aj mafián Zemák, o tom niet pochýb. „Trikrát sa môžem odvolať,“ povedal nám.

Kašľať na mafiánsku česť

„Pre obvinenie zo zosnovania takáčovskej skupiny som sedel vo vyšetrovacej väzbe od roku 2019. Rok sa nič nedialo,“ reagoval Zeman na otázku, ako sa vlastne stal svedkom v najzávažnejších korupčných kauzách. Slová mafiánska česť, o ktorých sa toľko hovorí, mu po roku v cele nič nehovorili.

„Len sedíte, ste zavretý medzi stenami, nemôžete nič robiť a myslíte na jediné - na svoju rodinu, na blízkych, s ktorými nie ste,“ uviedol ako argument, prečo sa jedného dňa rozhodol, že bude spolupracovať s políciou. Z jeho slov bolo zrejmé jedno: už nikdy sa nechce ocitnúť v cele. Urobí pre to hocičo.

Po jeho výpovedi NAKA vlani zaistila bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa aj bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

„Lipšic hovorí pravdu, že krok po kroku smerujú dopredu,“ uviedol ešte Zemák.

Budúcnosť v „mŕtvom meste“?

A čo robí Zeman v Chorvátsku celé dni? Kde má svoju novú manželku, finalistku Miss 2012 Dominiku Tóthovú? „Momentálne je na Slovensku. Je tehotná a niečo vybavuje,“ vyhlásil Zemák, ktorý nám hrdo ukázal fotku svojej čerstvej manželky v mobile. Na návšteve mal počas leta aj svoje deti z predošlého manželstva. Registrovali sme však, že je v stálom napätí. Často kontroluje okolie a je nám jasné, že aj kamerové záznamy.

„To sú vaši kolegovia,“ ukázal nám v mobile fotografiu redaktorov PLUS 7 DNÍ, ktorí ho hľadali v byte na Kramároch, a znenazdajky utrúsil, že nás si nahral nejaký jeho kamarát. Skrátka, Zemák sa mafiánskych spôsobov nevzdáva.

FOTO Zemáka v Chorvátsku v GALÉRII

Z čoho vlastne pri mori žije? „Podnikám v stavebníctve, požičiavam autá,“ uviedol s tým, že príjmy mu v porovnaní s minulosťou poklesli a súčasná situácia je komplikovaná. Podotkol, že keby mal viac peňazí, asi by nebol v Chorvátsku, ale v inej krajine, odkiaľ napríklad Slovákov nevydávajú na trestné stíhanie. Novalja je vraj síce atraktívna v lete, ale mimo sezóny je to v podstate mŕtve mesto. Je si však istý, že domov sa vrátiť nechce. „Nechcem sa vrátiť na Slovensko,“ uzavrel náš rozhovor Zemák a doplnil, že je pripravený spolupracovať so Slovenskom na vyšetrovaní. „Doručil som do spisu, že som v azylovom konaní a oni na zá­klade toho vyhodnocujú ďalší postup. Dal som žiadosť o výpoveď cez telemost.“

Aktuálne číslo PLUS 7 DNÍ v predaji.
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Mohlo by vás zaujímať: