Tip na článok

„S našou petíciou si vytreli zadok!“ zúrili sklamaní Košičania na vedenie mesta

Zátarasy, osobná prehliadka a množstvo mestských a štátnych policajtov. Tak to vyzeralo na mestskom zastupiteľstve v Košiciach.

Galéria k článku (19 fotografií )
Policajná presila: Pred magistrátom bolo viac policajtov ako aktivistom a obyvateľov.
Policajná presila: Pred magistrátom bolo viac policajtov ako aktivistom a obyvateľov.
Nono: Pevné transparenty proti EEI sa na zastupiteľstvo jednoducho nedostali. Policajti ich nevpustili.

Rovnako ako minule, všetci bežní občania i aktivisti, ktorí sa chceli dostať do rokovacej sály museli prejsť špeciálne vyhradeným miestom a podrobnou kontrolou. Policajti hľadali nielen nebezpečné kovové predmety, ale všetko čo by mohlo rušiť priebeh rokovania.

„Vajíčka? Tie nemusíme hľadať, dole k Rašimu sa nedostanú,“ vecne poznamenal jeden z policajtov. Koncentrácia policajtov bola taká vysoká, že vo zvyšku Košíc mali všetci istotu, že počas rokovania o petícií nikde v meste nikto pokutu nedostane. Ani za rýchlosť a už vôbec nie za parkovanie.

Nuda na radnici

Nával nahnevaných Košičanov kvôli parkovacej politike mesta so spoločnosťou EEI sa nekonal. Všetci sa zmestili do rokovacej sály. Vonku neostal nik. Možno aj kvôli chladnému decembrovému počasiu, možno aj kvôli tomu, že väčšina Košičanov už rezignovala a pochopila, že voči vôli mestu sa oponovať nedá.

V rokovacej sále mohli svoju nevôľu vyjadriť iba hlasným správaním a mávaním červenými lístkami. Mestskí policajti hermeticky uzavreli prístup k vedeniu mesta a ostatní muži zákona sa kvôli malému počtu návštevníkov nudili.

Krátko po ôsmej ráno už nemali ani koho poriadne kontrolovať. Priestor pred magistrátom bol vyľudnený a prechádzali sa po ňom iba uniformovaní páni.

Výhoda: Veľký počet policajtov mal aj svoje výhody. Pomohli i babičke s odchodom z magistrátu.
Výhoda: Veľký počet policajtov mal aj svoje výhody. Pomohli i babičke s odchodom z magistrátu.
Rudolf Felšöci

Výhoda: Veľký počet policajtov mal aj svoje výhody. Pomohli i babičke s odchodom z magistrátu. Foto: Rudolf Felšöci

Krava ju nerozrušila

Vedenie mesta už nebolo také suverénne, ako minule. Už si radšej nič nešepkali, aby sa vyhli možnému trapasu.

No ak by niekto čakal ospravedlnenie za vulgarizmy, ktoré minule padli z úst viceprimátorky Renáty Lenártovej, mýlil sa. Atmosféra síce bola plná emócií, ale už rozhodne nie výbušných. Viceprimátorku nechala chladnou aj prinesená nafukovacia krava, poslancov zas plamenné vystúpenie aktivistov.

Bez emócií: Vedenie mesta sa tentokrát zdržala akéhokoľvek invektívneho vyjadrovania.
Bez emócií: Vedenie mesta sa tentokrát zdržala akéhokoľvek invektívneho vyjadrovania.
Rudolf Felšöci

Bez emócií: Vedenie mesta sa tentokrát zdržala akéhokoľvek invektívneho vyjadrovania. Foto: Rudolf Felšöci

Petíciu so 17-tisíc podpismi iba vzali na vedomie. „Vytreli si s ňou zadok,“ sklamane reagoval na priebeh mestského rokovania aktivista Henrich Burdiga. Poslanci sa totiž riadili len návrhmi, ktoré pripravilo mesto. To síce prinieslo zníženie ceny parkovacej karty, no neznížilo počet lokalít, kde sa rezidentské karty a vyberanie parkovného zaviedlo.

VIDEO Plus 7 Dní