Tip na článok
Marián Janušek (vľavo) a Igor Štefanov: Obom hrozia pre nástenkový tender vysoké tresty.

Nástenkový tender: Janušekovi a Štefanovovi hrozí trest ako za vraždu

„Keby som bol smerák, nikdy by ma neobvinili,“ tvrdí exminister prvej vlády Roberta Fica Marián Janušek. Do politiky by už nešiel.

Galéria k článku (6 fotografií )
Marián Janušek: Exministrovi obvinenému v kauze nástenkový tender hrozí v prípade dokázania viny dvadsaťročné väzenie.
Igor Štefanov: Bývalý minister sa po odchode z funkcie a neskoršom obvinení stiahol z politického i zo spoločenského života.
V parlamente: Bývalý predseda SNS Ján Slota a Igor Štefanov vysvetľujú kauzu nástenkový tender.

Nechcem už mať s politikou nič spoločné. Keby som vedel, aké je to celé svinstvo, tak by som do tej funkcie ani nešiel. Keby som bol smerák, nikdy by ma neobvinili. V politike sa kradne. Je to jedna veľká zlodejina.

Tieto tvrdé slová na adresu slovenskej politickej scény vyšli z úst bývalého ministra výstavby a regionálneho rozvoja Mariána Janušeka (nominant SNS), neslávne známeho z kauzy nástenkový tender. Vysokému štátnemu úradníkovi po rokoch od vypuknutia škandálu hrozí, že so svojím ministerským nástupcom Igorom Štefanovom sa budú musieť postaviť pred súd.

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že Národná jednotka finančnej polície už vyšetrovanie ukončila a spis má na stole prokurátorka špeciálnej prokuratúry v Pezinku Renáta Ontkovičová. V prípade dokázania viny hrozí obom aktérom nástenkového tendra dlhoročný trest.

Obžaloba na spadnutie?

Kontroverznú súťaž za desiatky miliónov eur (3,6 miliardy slovenských korún) vypísalo ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja pod Janušekovým vedením v roku 2007. Oznam o miliónovom tendri visel iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva a lukratívnu zákazku získalo konzorcium, ktoré ako jediné vedelo o súťaži, prihlásilo sa a zvíťazilo.

Po prevalení kauzy na verejnosť prišiel o kreslo Janušek a neskôr jeho nástupca Štefanov. V roku 2011 ich polícia obvinila. O ukončení prípadu sa hovorilo zhruba pred rokom, no nestalo sa tak.

Polícia prípad už uzavrela a momentálne je na ťahu špeciálna prokuratúra. Obom ministrom prvej vlády Roberta Fica hrozia za netransparentné verejné obstarávanie tresty, akoby vraždili.

Čítajte viac:

Rozhodnutia politikov škodia tejto krajine, tvrdí kľúčový svedok pre nástenkový tender

Jednoduchý prípad

Nástenkový tender je podľa špecialistov z policajného prostredia úplne jednoduchý. Aj preto mnohých zaráža, že sa ťahá už roky. Len v stručnosti pripomeňme, čo sa stalo. Oznam o vyhlásení tendra na lukratívnu zákazku nikto nemal šancu si prečítať, pretože visel na nástenke na chodbe ministerstva, uzavretej pre verejnosť.

Do súťaže sa prihlásil jediný uchádzač - konzorcium firiem, do ktorého patrili aj spoločnosti Zamedia a Avocat. Zamediu založil a vlastní Slotov blízky spolupracovník Viktor Tretina. Jej sídlo bolo v budove Žilinského večerníka, ktorého akcie vlastnil Tretina a bývalý Slotov tajomník Georges Gansé.

Majiteľom spoločnosti Avocat zas bol Juraj Mravčák a Juraj Hatvany, ktorí zastupovali Smer a SNS v štátnych podnikoch. Avocat so Slotom spolupracoval aj pri projekte Kia v časoch, keď bol primátorom Žiliny.

Mravčák sa neskôr stal šéfom správnej rady Železníc SR, ktoré ovládal Smer, a Hatvany si sadol na stoličku predsedu dozornej rady Slovenskej pošty, ktorú riadil Smer a SNS.

Na vrchole pomyselnej pyramídy s názvom nástenkový tender stojí podľa polície exminister Janušek, ktorého posiela pred súd spolu so Štefanovom. Práve Janušek dal svojím podpisom zelenú celému tendru, čím otvoril dvere k miliónovému biznisu.

Čítajte viac:

Nástenkový tender smeruje na súd, pre kauzu prišli o miesto dvaja ministri

Obvinení

Takmer štyri roky od prevalenia kauzy začali padať prvé obvinenia. Na zozname sa objavilo päť ľudí, ktorí podľa polície v spolupráci s ďalšími nezistenými osobami vytvorili podmienky pre vopred vybratého uchádzača, keď vyvesili výzvu na predkladanie ponúk na neoznačenej informačnej tabuli ministerstva v uzavretej chodbe.

Kým Mariánovi Januškovi hrozí dvadsať rokov väzenia, Igorovi Štefanovovi sedem až dvanásť. Muži zákona obvinili okrem vysokých vládnych úradníkov aj predsedu hodnotiacej komisie Radoslava Behúla, člena komisie Tomáša Labaya a Zdenku Kudláčovú ako odborne spôsobilú osobu pre verejné obstarávanie.

Polícia vyšetrovaním zistila, že Kudláčová s Behúlom určili, na ktorej nástenke bude ponuka zverejnená. Podľa obvinenia mala návrh zmluvy pripraviť Kudláčová spoločne s víťazným konzorciom, pričom bol zhotovený ešte pred ukončením výberového konania. Dôkazy našla polícia v Kudláčovej počítači.

Štefanov podľa obvinenia navrhol Januškovi členov komisie, ktorí napriek zvláštnym praktikám pri výberovom konaní vyhodnotili ponuku jediného uchádzača ako úspešnú. Kontroverzný tender aj s jeho výsledkom odobril svojím podpisom Janušek ako vtedajší minister.

Znalci vyčíslili škodu v dvoch rovinách. Jednu na úkor súťažiteľov vo výške takmer 120 miliónov eur. Druhú, ktorá vznikla štátu plnením zmluvy v rokoch 2007 až 2009, vypočítali na viac ako 12,7 milióna eur. Ide o peniaze, ktoré nám po prevalení kauzy Brusel odmietol preplatiť.

Kto zdržiava?

Janušek, ktorý je v štruktúre prípadu najvyššie, vraj má informácie o prípade, no spis zatiaľ neštudoval. „Viem, že je to ukončené a spis by mal byť u prokurátorky, ale zatiaľ som sa s ním neoboznamoval,“ povedal nám. A prečo sa všetko tak ťahá?

Podľa niektorých zdrojov je jedným z dôvodov práve prokurátorka špeciálnej prokuratúry. Tá si podľa našich informácií vyhradzovala právo byť pri každom úkone, ktorý polícia robila. Aj keď má na to prokurátorka právo, nie je to vraj štandardný postup. Špeciálna prokuratúra to odmietla komentovať, keďže vo veci sa koná.

Ďalším dôvodom predlžovania vyšetrovania boli znalecké posudky na výšku vzniknutej škody. Skúmanie vraj trvalo viac ako rok. Janušek má na postup pri vyšetrovaní svoj názor.

„Myslím si, že minister by nemal niesť trestnú zodpovednosť, iba politickú. Lebo minister nemá kapacitu skontrolovať každú zmluvu, ktorú mu dajú podpísať. Musí dôverovať ľuďom, ktorí ju pripravujú. A tých by mali trestne stíhať,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ.

Za porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku sa výška trestu šplhá k pätnástim rokom za mrežami. Za zneužitie právomoci verejného činiteľa pri škode veľkého rozsahu môže súd poslať aktérov kauzy do basy až na dvadsať rokov.

Ako žije Marián Janušek

Exminister a jeden z hlavných aktérov nástenkového tendra nežije zle. Býva v luxusnom prízemnom dome na uzavretej ulici v obci Mojš pri Žiline, na skok od Vodného diela Žilina.

V rozhovore pre PLUS 7 DNÍ tvrdí, že pracuje v stavebníctve. Ako sa nám však podarilo zistiť, jeho meno podľa Obchodného registra aktuálne figuruje vo dvoch firmách. Jedna z nich - Žilinské komunikácie, kde je členom dozornej rady - získala vlani lukratívnu zákazku.

S mestom Žilina uzavrela zmluvu o zabezpečení komplexnej letnej a zimnej údržby miestnych komunikácií, opráv a rekonštrukcií komunikácií za viac ako štyri milóny eur. Okrem toho je poslancom mestského zastupiteľstva v Žiline.

Ako žije Igor Štefanov

Bývalý minister sa po odchode z funkcie a neskoršom obvinení stiahol z politického i zo spoločenského života. Nové vedenie domovskej Slovenskej národnej strany ho síce v minulosti vyzvalo na pozastavenie členstva, no podľa jeho slov ho zatiaľ nevylúčili. Štefanov je podľa výpisu z katastra nehnuteľností majiteľom rodinného domu v obci Nededza pri Žiline.

Susedia tvrdia, že v dome už dlhší čas nikto nebýva. Hacienda s rozlohou obytnej plochy 122 štvorcových metrov a s pozemkom s rozlohou takmer 850 štvorcových metrov je na predaj za 315-tisíc eur. Exminister sa pred časom rozviedol a údajne žije v Bratislave. V súvislosti s kauzou sa nám s ním nepodarilo skontaktovať.

Rozhovor s Mariánom Janušekom

Boli ste ministrom výstavby a regionálneho rozvoja, dnes ste obvinený z machinácie pri verejnom obstarávaní. Viete, že polícia už vyšetrovanie ukončila?

Viem, že je to ukončené a spis by mal byť u prokurátorky, ale zatiaľ som sa s ním neoboznamoval.

V hre sú vysoké tresty…

Ja som prišiel na ministerstvo s tým, že chcem robiť dobre svoju prácu. Bežný človek si ani nedokáže predstaviť, čo práca ministra znamená. No a potom sa to všetko skončilo tak, ako sa to skončilo.

Čo teda znamená práca ministra, keď nedokáže ustrážiť verejné financie?

Je to obrovská agenda. Minister má prácu dvadsaťštyri hodín denne. Samé stretnutia, návštevy a keď sa dva dni nezastavíte v kancelárii, tak vás tam čakajú štósy zmlúv, ktoré treba podpísať. A to je už potom len pásová robota.

Tak to bolo aj pri podpisovaní zmluvy v súvislosti s nástenkovým tendrom?

Ja som tú zmluvu len podpísal, celú ju pripravoval niekto iný.

Za kauzu nástenkový tender, ktorá vypukla za vášho ministrovania, sa teda necítite zodpovedný?

Samozrejme, že necítim. Ja ako minister nemôžem kontrolovať každú zmluvu, či je v poriadku, alebo nie. Mal som na to ľudí.

Ale vy ste ju ako minister podpísali a tým ste zvýhodnili podľa obvinenia vopred vybraté firmy.

Ale ja som to nevedel. A myslím si, že minister by nemal niesť trestnú zodpovednosť, iba politickú. Lebo minister nemá kapacitu skontrolovať každú zmluvu, ktorú mu dajú podpísať. Musí dôverovať ľuďom, ktorí ju pripravujú. A tých by mali trestne stíhať.

Nevedeli ste, že tender na právne služby na propagáciu eurofondov bol netransparentný a visel len na nástenke na chodbe ministerstva za zatvorenými dverami?

Nie, nevedel. Ako minister som nemohol kontrolovať všetko.

Máte strach, že vás odsúdia?

Ale za čo? Veď som nič zlé neurobil. Ja som neukradol jediné euro. Ja som nemal z toho vôbec žiadny profit.

Chceli by ste sa do politiky ešte vrátiť?

Ja už nechcem mať s politikou nič spoločné. Keby som vedel, aké je to celé svinstvo, tak by som ani do tej funkcie nešiel. Keby som bol smerák, tak by ma nikdy neobvinili. V politike sa kradne. Je to jedna obyčajná zlodejina.

Podľa vás politici kradnú?

Samozrejme. Na tendroch a eurofondoch sa robí najväčšia zlodejina. Viete, ak by bola politická strana finančne slabá, tak neprežije, a to s tým súvisí. Do politiky nemôže ísť slušný a morálny človek.

Čím sa dnes živíte?

Pracujem v stavebníctve.

VIDEO Plus 7 Dní