Tip na článok

Naštvaní Michalovčania: Pred úrad vykydali kopu hnoja!

Včerajšie rokovanie o novom systéme parkovania v Michalovciach, ktoré má začať platiť už onedlho, možno nazvať všelijako, len nie pokojné.

Galéria k článku (12 fotografií )
Privítanie: Ani kopa hnoja nepresvedčila poslancov, aby zvážili možnú zmenu parkovacieho systému. Aktivistom sa nepáči spoločný podnik so súkromnou spoločnosťou, kde práve súkromník má prím.
Sklamaní: Aktivisti na utorkovom zastupiteľstve nedosiahli nič. Aj keď mali možnosť vyjadriť sa, väčšinu poslancov, ani vedenie mesta nezaujímali.
Ťah na meste: "Výber parkovného nie je len o tom vytypovať lukratívne parkoviská a zarábať na vyberaní poplatkov,“ sucho uviedol výkonný riaditeľ EEI JánTomanovič.

Naštvaní obyvatelia metropoly Zemplína už vopred avizovali, že sa nenechajú zdierať bez boja.

Kašlú na aktivistov aj petíciu

Pri vstupe na mestské zastupiteľstvo v Michalovciach tak vítala mestských poslancov i zástupcov firmy EEI, ktorá má mať rovnako, ako v Košiciach parkovanie pod palcom, aj kopa smradľavého hnoja. Jednotvárne smerácke poslanecké plénum to však nechalo chladným a protesty ani petícia nespokojných občanov ich absolútne nezaujímala.

Aktivisti s viac ako 3600 podpismi protestovali proti tomu, aby parkovné v meste išlo do peňaženky súkromnej spoločnosti. Na rozdiel od Košíc, kde parkovné podlieha výsostne súkromnej spoločnosti EEI, v Michalovciach vytvorili mestskú akciovku. „Potichu, bez výberového konania, sa mesto dohodlo s firmou EEI. Mesto, ktoré do akciovky vkladá všetky parkoviská, z ktorých väčšina je zrekonštruovaná - či už z eurofondov, alebo z úveru, ktoré si vzalo – vlastní z nej iba 34 percent. Súkromná spoločnosť, ktorá my mala preinvestovať smiešnych 600-tisíc eur, dostala 66 percent," pozastavuje sa nad Kocúrkovom v Michalovciach aktivista Milan Potocký.

Sklamaní: Aktivisti na utorkovom zastupiteľstve nedosiahli nič. Aj keď mali možnosť vyjadriť sa, väčšinu poslancov, ani vedenie mesta nezaujímali. Foto: Rudolf Felšöci

Kto komu šéfuje?

Primátor Viliam Záhorčák (Smer) len skonštatoval, že zákon mu výberové konanie v tomto smere neprikazoval. Prečo si mesto vybralo práve firmu EEI, nie je jasné. Ani zástupca spoločnosti nekonkretizoval, na čo vlastne tých 600-tisíc eur plánuje minúť.

„Výber parkovného nie je len o tom vytypovať lukratívne parkoviská a zarábať na vyberaní poplatkov,“ sucho uviedol výkonný riaditeľ EEI Ján Tomanovič a mestu odporučil, aby sa samo rozhodlo, či chce mať parkovanie koordinované, alebo mať v meste chaos.

Ťah na meste: "Výber parkovného nie je len o tom vytypovať lukratívne parkoviská a zarábať na vyberaní poplatkov,“ sucho uviedol výkonný riaditeľ EEI JánTomanovič. Foto: Rudolf Felšöci

Faktom však ostáva, že postup mesta muselo odobriť mestské zastupiteľstvo. To tvorí dvadsaťpäť poslancov, z ktorých dvadsať je za stranu Smer, dvaja za KDH a traja nezávislí.

Parkoviská v centre Michaloviec však rozhodne nepraskajú vo švíkoch a pri troške trpezlivosti do minúty každý zaparkuje aj v tých najvyťaženejších časoch.

Raz parkovné zrušil, teraz ho zrazu potrebuje

„Je to celé smiešne. V Michalovciach je totiž momentálne už dva roky parkovné zadarmo. Ten istý primátor Záhorčák vtedy tvrdil, že zrušenie výberu parkovného má prinavrátiť život do centra mesta. Dnes tvrdí, že v parkovaní je chaos a tak je výber parkovného nutný. Mesto nemá jedinú analýzu, ktorá by to potvrdzovala, jedinú prognózu, ako bude výber parkovného vyzerať," vysvetľuje ďalej aktivista Potocký.

Nemastný: Smerácky primátor Viliam Záhorčák tvrdí, že zákon mu neukladal výberové konanie na výber parkovacej spoločnosti do mestskej akciovky. Foto: Rudolf Felšöci

Poukazuje aj na fakt, že mesto ako jeden z dôvodov, prečo vytvorilo mestskú akciovku spolu so súkromnou firmou dôvodí, že technické služby mesta by neboli schopné zvládnuť prevádzku parkovísk a efektívne vyberať parkovné. „No paradoxne práve šéf technických služieb je podpredsedom predstavenstva v novovzniknutej akciovke.“

VIDEO Plus 7 Dní