Jednu z najkrajších historických stavieb na Slovensku zničil požiar pred piatimi (!) rokmi, no keby ste k nej prišli dnes, povedali by ste, že sa to muselo stať iba nedávno. Pritom na údajnú rekonštrukciu už štát minul milióny eur. Na stavbe to však ani zďaleka - ani zblízka - nevidno.

Iniciatívu sa preto rozhodli prebrať samotní Krásnohorčania a 10. marca zorganizovali proti zdĺhavej rekonštrukcii požiarom zničeného hradu protestný pochod. Viac ako 200 ľudí tak na hodinu zbrzdilo vodičov na medzinárodnej ceste E 571 na trase Košice - Zvolen.

Vodiči boli v pohode

„Nikto sa nehneval, vodiči boli v pohode. Naopak, podporili nás,“ povedal nám jeden z účastníkov pochodu. Každý vraj dostal letáčik s vysvetlením situácie.

Napriek úspechu sú však obyvatelia krásnohorského podhradia skeptickí. „Či veríme, že sa niečo zmení a veci sa pohnú? Žiaľ, neveríme. Ale takto sa o tom bude aspoň písať a hovoriť,“ povedali nám.

Blokáda cesty nebola podľa nich jedinou akciou, ktorá má upozorniť na neodpustiteľný prístup kompetentných. Obyvatelia nám potvrdili, že chystajú aj ďalšie protesty.