Tip na článok

Nebankovka SaS obrala stovky ľudí o milióny. K peniazom sa dostali len vyvolení politici

Uspokojení boli len vyvolení, viac ako päťtisíc dôchodcov svoje peniaze neuvidí. Konkurz spoločnosti SaS Slovensko stále nie je ukončený

Galéria k článku (6 fotografií )
Šok: Keď Miroslav Soboľ vyhlásil v apríli 2002 konkurz, veritelia ostali prekvapení. Vyzeralo to tak, že spoločnosti sa darilo a mala obrovský majetok.
Nestojí o popularitu: Obžalovaná správkyňa konkurznej podstaty sa nevyjadruje. Na súde svoju vinu popiera.
Nahnevaná: „Pýtam sa, kde skončili naše peniaze. Viac ako jedna miliarda korún sa predsa ani na Slovensku nemôže vypariť,“ hovorí veriteľka Anna Šimková.

Dlhých pätnásť rokov sa ťahá konkurz azda najmajetnejšej nebankovej spoločnosti, do ktorej mohli ľudia vkladať svoje úspory. SaS Slovensko, pred dvadsiatimi rokmi známa po celom Slovensku najmä ako sieť záložní, dnes už neexistuje. Zmizli pompézne reklamy a ostali iba sklamaní veritelia.

Rozzúrení Slováci si v schránkach našli nemilé prekvapenie: Opäť z nás idú ťahať peniaze!

Starostlivo sledujú všetky pojednávania, či už s bývalým majiteľom, alebo s obžalovanou správkyňou konkurznej podstaty. Už neveria. Sú znechutení. Nielen z postoja majiteľa, ale hlavne zo súdov. A najmä z faktu, že svoje peniaze dostali späť len tí vyvolení. Ich mená poznajú.

„Sú to páni, ktorí boli vo vysokých funkciách, mnohí sú dnes na dôchodku. Vydávajú knihy, reprezentujú Slovensko vo svete, smejú sa na nás z obrazovky. A to nehovorím o tých, ktorí majú sedieť na súdoch,“ mávne jeden z poškodených veriteľov a dodáva: „Neviem, čo robia kompetentní a súdy, asi čakajú, kým všetci pomrieme, a budú mať pokoj.“

Okolo konkurzu sa vynárajú zaujímavé mená. Tak napríklad jedným z osobitných správcov konkurznej podstaty v roku 2002 bol aj Ing. Peter Žiga - súčasný minister hospodárstva.

Zo Slovenska starobinec: Experti už povedali termín sociálnej KATASTROFY

Verili v zdravý rozum

„Mnohí sa nás pýtajú, prečo sme tam vkladali peniaze a čo by sme chceli, keď sme sa ulakomili na také vysoké úroky,“ povzdychne si 67-ročná Anna Šimková. Trápi ju tento pohľad ľudí, ktorí nič netušia o časoch, čo vtedy boli. „Inflácia bola vysoká, aj banky mali na sporení vyššie úroky a SaS Slovensko nenúkalo nereálne zhodnotenie, len od 11 do 16 percent ročne. Navyše mali obrovský majetok, nehnuteľnosti a hlavne slušnú sieť záložní po celom Slovensku. Nemali sme dôvod neveriť im,“ prezrádza dôvod, prečo sa rozhodla zveriť svoje peniaze práve tejto spoločnosti.

Ďalší potravinový škandál: Okrem nebezpečného mäsa z Brazílie nás kŕmia aj toxickou zeleninou!

Do SaS vložila približne milión korún. Chcela si vytvoriť finančné zázemie na vlastné podnikanie. Myslela si, že ak tam nechá peniaze pár rokov, bude mať aj slušne ušetrené na dôchodok.

Nahnevaná: „Pýtam sa, kde skončili naše peniaze. Viac ako jedna miliarda korún sa predsa ani na Slovensku nemôže vypariť,“ hovorí veriteľka Anna Šimková.
Nahnevaná: „Pýtam sa, kde skončili naše peniaze. Viac ako jedna miliarda korún sa predsa ani na Slovensku nemôže vypariť,“ hovorí veriteľka Anna Šimková.
RUDOLF FELŠÖCI

Tisíce Slovákov sa môžu tešiť na nečakané peniaze. Patríte medzi nich?

Keď začali nebankovky krachovať, bola Anna v Nemecku. „Miroslav Soboľ, majiteľ, chodil medzi ľuďmi a prosil ich, aby nevyberali peniaze. Ale aj tak to krachlo,“ povzdychne si. Soboľ vyhlásil konkurz 8. apríla 2002. V tomto prípade však nebol problém s peniazmi. Spoločnosť v konkurze disponovala majetkom viac ako 1,2 miliardy slovenských korún, preto si veritelia mysleli, že k svojim vkladom sa dostanú. Lenže, celý konkurz bol akýsi zvláštny.

Slováci, takto vás klamú na čerpacích staniciach! Týmto pumpám sa radšej vyhnite

VIP klienti

„Začalo sa to tesne pred vyhlásením konkurzu, keď Soboľ vyplatil prominentných klientov a odpredal záložne svojim zamestnancom. Veď tie záložne fungujú ďalej. Hoci pod iným menom, darí sa im,“ poukazuje pani Šimková.

O koľko si polepšia? Slovenská automobilka historicky zvyšuje platy!

Za pravdu jej dáva aj správa audítorky, ktorá v nej približne pol roka po vyhlásení konkurzu okrem iného uviedla: „Účtovná jednotka uprednostnila veriteľov vyplatením peňažných prostriedkov zamestnancom na základe zmlúv o ich správe a piatim veriteľom vyrovnaním pohľadávok predajom nehnuteľností v čase pred podaním návrhu na vyhlásenie konkurzu.“

Klientov UPC čaká ďalší šok. Budú platiť aj za to, čo mali doteraz zadarmo?

Prominentní klienti: Všetci radikálne popreli, že by mali niečo spoločné s SaS Slovensko.
Prominentní klienti: Všetci radikálne popreli, že by mali niečo spoločné s SaS Slovensko.
RUDOLF FELŠÖCI

Aj preto polícia a prokuratúra začali konať a obvinili Miroslava Soboľa zo zvýhodňovania veriteľa a poškodzovania veriteľa. Podľa obžaloby tesne pred vyhlásením konkurzu v priebehu dvoch dní vyplatil 238 klientom ich vklady vo výške 3 199 289 eur. Ďalším piatim klientom vrátil peniaze tak, že s nimi podpísal kúpno-predajné zmluvy na nehnuteľnosti dokopy za 770 520,48 eura. Vraj vyplatil aj svojich 202 zamestnancov, ktorí mali v spoločnosti vložené peniaze vo výške viac ako 4,8 milióna eur.

Ľudia, neverte mýtom! Klobása, slanina či jaterničky – vďaka nim sme zdraví a dlho žijeme!

„Ostatným 9 114 veriteľom ich finančné prostriedky vložené do správy tohto podnikateľského subjektu vo výške 20 666 984 eur nevyplatil,“ upresnila za Krajskú prokuratúru v Košiciach Judita Gulbišová. Okrem toho dva dni pred vyhlásením konkurzu odpredal Soboľ 33 záložní v osemnástich mestách na celom Slovensku za 3,3 milióna eur. Podľa Gulbišovej pritom hodnota prevádzok bola nepomerne vyššia, až 10,3 milióna eur, takže Soboľ vlastne „obral“ svojich veriteľov o viac ako sedem miliónov eur.

Veľké kontroly v slovenských obchodoch: Dôvodom je škandál, aký nemá obdobu!

Aj keď sa prokuratúra snažila, okresný súd celý prípad videl inak a Soboľa spod obžaloby oslobodil. „Prokurátor Okresnej prokuratúry Košice I proti oslobodzujúcemu rozsudku zahlásil odvolanie a v súčasnosti je to v štádiu spracovania písomného odôvodnenia,“ dodala Gulbišová.

Príliš veľká kopa

Odhliadnuc od toho, do konkurzu šla spoločnosť, ktorá disponovala dostatočne veľkým majetkom na uspokojenie veriteľov - presahoval jednu miliardu slovenských korún, čo bol v roku 2003 obrovský balík peňazí. Lenže, pod rukami svojich správcov sa záhadne scvrkával a mizol.

V bratislavskej MHD útočí zákerná choroba: Jeden vodič už na ňu doplatil!

„Chyba bola, že sme podpísali plnú moc na zastupovanie výboru veriteľov a nevideli sme na veci, ktoré sa diali pri rozpredaji majetku,“ povzdychne si pani Šimková. Ako tvrdí, prvý správca konkurznej podstaty rozpredal, čo sa dalo, no náhle umrel a na jeho miesto nastúpila ďalšia správkyňa. „Pani Rigová. Dnes je obžalovaná a na súde pôsobí ako sivá myš. No vtedy sa vyvážala na veľkom Mercedese a bola nepríjemná. Pohoršovala sa nad tým, že sme sa my ako veritelia chodili pýtať, čo je s našimi peniazmi a kedy ich dostaneme.“

Šok v slovenských obchodoch: Pokazené brazílske mäso zjete v klobásach a saláme. A ani o tom nemusíte tušiť!

Rigová je obžalovaná, že 7,3 milióna eur, ktoré získala ako správkyňa konkurzu speňažením majetku, investovala do ďalšej nebankovej spoločnosti CI Holding. Tá tiež skrachovala, a tak sú peniaze veriteľov SaS v nenávratne. Keď sme sa jej na prípad pýtali, len nám stroho odsekla: „K ničomu sa nebudem vyjadrovať.“

Nestojí o popularitu: Obžalovaná správkyňa konkurznej podstaty sa nevyjadruje. Na súde svoju vinu popiera.
Nestojí o popularitu: Obžalovaná správkyňa konkurznej podstaty sa nevyjadruje. Na súde svoju vinu popiera.
RUDOLF FELŠÖCI

Nespokojní veritelia skúšali všetko, súdy, prokuratúru, prezidenta. Nepochodili nikde. Nik im nepomohol. „Chodíme po súdoch a počúvame rozprávky o tom, kto vlastne a čo robil v CI Holdingu a ako vekslovali s našimi peniazmi. Rozhajdákali ich a my ich už v živote neuvidíme,“ povie pani Šimková. Mimochodom, na pojednávaniach sa dozvedeli, že do CI Holdingu investoval napríklad aj hokejista Miroslav Šatan či Matica slovenská.

Kedy budú ženy na Slovensku zarábať rovnako ako muži? Odborníci to vyrátali presne!

Hoci veritelia sa snažia pozerať na veci s nadhľadom, sily im už dochádzajú a tvrdá realita, že zo svojich vkladov ani po pätnástich rokoch neuvidia nič, je mimoriadne hrozivá. „Márne chodíme za predsedom súdu a pýtame sa, ako je možné, že konkurz trvá pätnásť rokov. Ako to, že taký veľký podvod nedozoruje špeciálna prokuratúra? Odpovede nedostávame,“ povzdychne si nešťastná žena. A čo na to súd? „Uznesením č. k. 4K/64/2002-1302 zo dňa 23. 1. 2017 bola predĺžená lehota na podanie konečnej správy do 31. 12. 2017 z dôvodu prebiehajúcich súdnych sporov a exekučných konaní,“ objasnila hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová.

Absurdná pokuta na Slovensku: Pozor na to, komu dáte do rúk svoj občiansky preukaz!

Ako to však vysvetliť oklamaným klientom SaS, z ktorých väčšina dnes žije z minimálneho dôchodku a sú vo vyššom dôchodcovskom veku, nevedno.

Vzali mu všetko

Jedným z klientov SaS Slovensko bol Stanislav Jurko. Prvýkrát vložil do tejto spoločnosti peniaze ešte v roku 1995. „Poctivo som ich zarobil. Už za socializmu som projektoval nespočetné množstvo stavieb. Viete, ja som bol milionár už za socializmu. Mal som tam 7,8 milióna korún,“ prezrádza.

FOTONÁVOD Nechutilo vám jedlo v reštaurácii? Takto to dáte jasne najavo aj bez jediného slova

Stanislav Jurko bol jeden z tých, ktorým Soboľ pred vyhlásením konkurzu predal za jeho vklad nehnuteľnosť. Konkrétne obrovskú budovu na Štefánikovej ulici v Košiciach.

V pokladnici SaS Slovensko mu vyplatili jeho vklad, ktorý mu dal rovno do ruky Soboľ a on sa stal majiteľom lukratívnej budovy. „Soboľ aj jeho pracovníčka ma presvedčili, že zmluva je v poriadku. Uveril som. Veď nakoniec mi dal za pravdu aj Najvyšší súd, ktorý potvrdil, že budova je skutočne mojím majetkom. Ale vidíte, čo z toho dnes mám,“ hovorí Stanislav Jurko, ktorý si s rozhodnutím Najvyššieho súdu môže iba ak vytapetovať. Všetko sa totiž zvrtlo, ako nečakal.

6 najväčších chýb, ktoré vás každý deň oberajú o peniaze: Takto sa im vyhnete

Do budovy investoval, opravil ju a prenajímal. „Lenže v roku 2013 mi budovu zhabali a nanovo, ako majetok v správe konkurzu SaS, predali. Obrovskú lukratívnu budovu predali za cenu obyčajného domu! Za smiešnych 230-tisíc eur! Keď to tak zrátam, prišiel som o nejakých 25 miliónov korún,“ vysvetľuje Stanislav Jurko. Hnevá ho dvojaký meter a fakt, že jemu síce budovu zhabali, no záložne, ktoré takisto Saboľ predal v tom čase ako jemu nehnuteľnosť, fungujú ďalej a nik ich nevrátil do majetku skrachovanej nebankovky. Je až zarážajúce, že firma, ktorá išla do konkurzu v podstate v dôsledku krachu BMG Investu či AGW a ostatných nebankoviek a mala pritom obrovský majetok, neuspokojila svojich veriteľov. Konkurz sa vlečie pätnásť rokov, správcovia konkurznej podstaty síce majetok speňažili, no poškodení klienti nevideli jedno jediné euro.

PRAVDA o našich platoch: Výška priemernej mzdy vás prekvapí!

Vzali mi dom: „Aj keď som mal rozhodnutie Najvyššieho súdu, že dom je môj, správca konkurznej podstaty to napadol a po rokoch mi dom jednoducho zhabali. Nikoho nezaujíma, koľko som doň investoval,“ povzdychne si Stanislav Jurko.
Vzali mi dom: „Aj keď som mal rozhodnutie Najvyššieho súdu, že dom je môj, správca konkurznej podstaty to napadol a po rokoch mi dom jednoducho zhabali. Nikoho nezaujíma, koľko som doň investoval,“ povzdychne si Stanislav Jurko.
RUDOLF FELŠÖCI

„Pýtam sa, kde skončili naše peniaze. Viac ako jedna miliarda korún sa predsa ani na Slovensku nemôže vypariť,“ uzatvára veriteľka Anna Šimková.

Neprehliadnite ani ďalšie TRENDové témy na Pluska.sk:

VIDEO Plus 7 Dní