Korumpovať, vydierať a mať pritom kompetencie vrcholových policajtov je snom každého zločinca. Kriminálny gang okolo Norberta Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara to podľa vyšetrovania dopracoval až na úroveň, ktorú by s ťažkosťami vytvoril aj ten najšikovnejší scenárista akčných trilerov. Celú skladačku zastrešuje politická vrchnosť na čele s Robertom Ficom a Robertom Kaliňákom prepojená s Bödörom priam pupočnou šnúrou.
Zločinecká skupina mala spriadať svoje plány a deliť si úplatky v konšpiračných priestoroch v budove patriacej štátnej (!) akciovke Transpetrol. Strategickému podniku vtedy šéfoval Ivan Krivosudský. Dlhoročný manažér priznáva, že sa s Norbertom Bödörom stretával, no o zločineckých policajných grémiách či o záujme využívať priestory štátnej budovy jemu ani jeho kolegom určite nič nehovoril.
„Je to pre mňa rovnako zarážajúce ako pre všetkých ostatných. Podľa všetkého prišlo k zneužitiu. Budovu Transpetrolu strážil Bonul, mohli sa tam dostať prostredníctvom vlastných zamestnancov. Ale v takom prípade porušili zmluvu o strážení objektov, lebo kto do objektu vstúpi, musí byť zapísaný a u vrátnikov taký zápis nebol.“
Stretnutia s otcom aj bez otca
Krivosudský zasadol na stoličku predsedu predstavenstva štátneho prepravcu ropy v roku 2009 a vydržal na nej nepretržite počas všetkých vlád strany Smer až do júna tohto roku. Na štátnu firmu mal enormný vplyv oligarcha Smeru Juraj Široký, a to cez svojho syna Juraja Širokého mladšieho.
Norbert Bödör mal podľa našich informácií v Transpetrole tiež dvere otvorené. Esbéeska Bonul a ďalšie firmy blízke Bödörovi inkasovali od Transpetrolu mnohomiliónové zákazky.
„Ani neviem, ktoré firmy sú jeho alebo nie sú jeho,“ hovorí exriaditeľ. Iný biznis ako strážnu službu s ním vraj nerozoberal. Ministerstvo hospodárstva údajne vydalo uznesenie a Bonul bol výhradným dodávateľom strážnej služby. Ako často sa teda stretávali?
„To neviem zhodnotiť, možno raz za pol roka som ho stretol na nejakej spoločenskej akcii. Zväčša chodieval v sprievode otca ako sprievod, asi v polročných intervaloch, ale za spoločnosť vystupoval vždy ten druhý Bödör,“ presviedča Ivan Krivosudský.
Napokon prizná, že za ním chodieval aj Norbert Bödör osobitne. „Možno keď priniesol nejakú žiadosť o zvýšenie cien nájomného, lebo strážili nám za relatívne nízke náklady a bol to večný boj, že chceli zvyšovať cenu strážnej služby.“
Domy, byty, chaty, pozemky
Štát bol za posledných desať rokov k Ivanovi Krivosudskému mimoriadne štedrý. Podľa majetkových priznaní zarobil počas šéfovania v Transpetrole takmer 1,9 milióna eur. Za posledné roky prišiel aj k rozprávkovým majetkom. No v máji tohto roku mnohé nehnuteľnosti prepísal na manželku v rámci vyrovnania bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V Kráľovej pri Senci dva rodinné domy a rozľahlé pozemky, chatu pri jazere v Malých Levároch a lukratívnu novostavbu trojpodlažného rodinného domu pri Karloveskom ramene v hlavnom meste.
Podľa posledných údajov vlastnil Ivan Krivosudský firmu IVPO. V jej orgánoch figuruje rodina Krivosudských a v dozornej rade sedí jeho manželka. Spoločnosť kúpila minulý rok priamo pri vode chatu na vyhľadávaných Slnečných jazerách v Senci. V majetku firmy je aj vyše 4,7 hektára ornej pôdy so stavebným potenciálom v Kráľovej pri Senci a byt v známej bytovke Octopus na Mraziarenskej ulici v bratislavskom Ružinove.
FOTO štátneho podniku, v ktorom sa stretávala zločinecká skupina v GALÉRII
V tom istom dome na najvyššom desiatom poschodí kúpila v roku 2017 ďalší byt eseročka E&H MARKET. Tú vlastní už spomínaná firma Krivosudských IVPO. Minulý rok dostala E&H MARKET do daru aj byt v novostavbe na Vietnamskej ulici v Trnávke.