Tip na článok
Pochod lesom: Aj takto si Ľudová strana predstavuje výchovu mládežníkov.

Nebezpečné plány kotlebovcov: Chystajú výcvikové stredisko pre malých náckov?

Za štátne peniaze si kotlebovci kúpili
 usadlosť, kde plánujú vychovávať 
tínedžerov v duchu fašistickej Hlinkovej mládeže.

Galéria k článku (22 fotografií )
Tréning: Mladí Slováci musia byť telesne zdatní. O to sa v tábore v Čekovciach postarali.
Milan Mazurek: Mládeži ide
Hlinkova mládež: Symbolom bol rovnoramenný dvojkríž v kruhu,
aký dnes používa Kotlebova strana.

Zatiaľ čo najvyššie štátne inštitúcie sa všemožne snažia o rozpustenie Ľudovej strany Naše Slovensko, kotlebovci si spokojne užívajú milióny eur, ktoré im štát už vyplatil za úspech dosiahnutý v parlamentých voľbách. Ako je známe, od minulého roka sa hrdia novým straníckym sídlom v Banskej Bystrici a nezabúdajú ani na svoju mlaď.

Vlani v decembri založili nacionalistické občianske združenie Ľudová mládež. Malo by úradovať v banskobystrickom paneláku, v ktorom byt vlastní samotný vodca Marian Kotleba. Nie je však vylúčené, že onedlho sa združenie bude sťahovať. Do malebnej obce Čekovce pri Krupine, kde materská strana v apríli kúpila za 140-tisíc eur rozsiahle pozemky. Ich súčasťou je vyše 16 hektárov lesa, uprostred ktorého sa nachádza polorozpadnutá usadlosť. Pri informácii, na aké účely je určená, by však mali zbystriť pozornosť viaceré kompetentné orgány. Nie je totiž vylúčené, že kotlebovci budú na samote pri lese organizovať detské tábory nesúce sa v duchu fašistickej Hlinkovej mládeže. Prvé náznaky tu už boli.

Na samote: Ľudová strana Naše Slovensko kúpila tento rok usadlosť v obci Čekovce pri Krupine. Spolu s ňou aj 25 hektárov pozemkov.
Na samote: Ľudová strana Naše Slovensko kúpila tento rok usadlosť v obci Čekovce pri Krupine. Spolu s ňou aj 25 hektárov pozemkov.
Tony Štefunko

Výchova

Predstavte si skupinu mladých ľudí hrdo pochodujúcich po lese. Nenesú však koše na zber húb či malín, ale zástavu politickej strany, ktorej svalnatý predstaviteľ im práve oduševnene vykladá o správnom životnom postoji. Možno aj o tom, aký nesmierne bystrý, šikovný, múdry, skromný a ľudský bol nacistický vodca Adolf Hitler, či o tom, ako všelijako vulgárne sa dá vykrikovať napríklad po matke s deťmi. Len preto, že je iného vierovyznania či farby pleti. Kopať v tom momente síce do nikoho konkrétneho nebude, nanajvýš do jedovatej muchotrávky trčiacej zo zeme, tínedžerom však zdôrazní, že fyzické útoky v mene Boha a ochrany všetkého slovenského sú nevyhnutnou súčasťou života každého dobrého národovca.

Hoci mnohí pri tejto predstave azda aj hlavou pokrútia, nie je vylúčené, že opísaná scénka má reálne základy. Ľudová strana Naše Slovensko, presnejšie jej mládežnícka odnož, totiž v usadlosti pri Krupine zorganizovala prvý tábor. No a, ako píšu na svojej oficiálnej webovej stránke, bol super. Mladí synovia a dcéry slovenského národa si „upevnili vzájomné vzťahy“ a boli „vedení ku kresťanským i k vlasteneckým hodnotám, bez vplyvu dekadencie západného liberalizmu“. A možno sa dozvedeli aj to, že „tolerancia ja matkou úpadku a apatie“, keďže týmto názorom sa oficiálne prezentuje jeden zo zástupcov Ľudovej mládeže Michal Haviar.

Haviar je otvorený sympatizant vojnového režimu, čo je zrejmé z jeho prezentácie na sociálnej sieti. Ako profilovú fotku si zvolil propagandistický záber s malými deťmi z Hlinkovej mládeže, ktoré za vojny cvičili s atrapami zbraní streľbu na nepriateľa. Na iných fotografiách pózuje samotný Haviar buď pri hrobe popraveného prezidenta Tisa, alebo v tričku neonacistickej hudobnej skupiny Krátky proces speváka Rastislava Rogela. Haviar tiež bloguje na konšpiračných weboch, kde NATO označuje za teroristickú organizáciu, za všetkým vidí židovské sprisahanie a demokraciu považuje za prehnitý systém, ktorý treba zmeniť.

Hlinkova mládež
Hlinkova mládež
Plus 7 dní

Ciele

Nuž a práve takýto človek oficiálne dáva rozumy aj tínedžerom hlásiacim sa k združeniu mladých kotlebovcov. Mimochodom, jeho hlavným cieľom je okrem iného „výchova mladej generácie slovenského národa v duchu vlasteneckých a kresťanských hodnôt a jej oslobodenie spod vplyvu dekadencie a morálneho úpadku, podpora duchovného rastu mladých Slovákov, ich vedenie k hodnotám úcty, morálky, cti a vernosti rodine i vlasti, ale tiež podpora fyzického rastu mladej generácie, zlepšenie jej kondície, a to športom či brannými cvičeniami v prírode, no i budovanie ich nezlomného ducha a odvahy“. Jednoducho, samé krásne veci až okato pripomínajúce fašistickú ideológiu, ktorou sa riadili mocipáni vojnového slovenského štátu.

Presne tieto myšlienky však predstavitelia kotlebovcov podľa všetkého vštepovali deťúrencom aj počas prvého letného tábora organizovaného v novej usadlosti v lese pri Krupine. Súčasťou programu boli, samozrejme, povinné nástupy, pochodovanie lesom či pravidelná športová príprava, v rámci ktorej mládežníci trénovali kondičku, svaly a vytrvalosť. Prítomné mladé devy sa poctivo starali o pravidelný príjem teplej stravy všetkých účastníkov tábora.

Podpredseda Ľudovej strany Naše Slovensko pre propagáciu Milan Uhrík napriek tomu presviedča, že určite nejde o podobnosť s výchovou detí vo fašistickej organizácii Hlinkova mládež. Podľa neho organizujú obyčajné „prázdninové pobyty, v ktorých sa deti venujú športovým, vzdelávacím aktivitám a rôznej komunitnej činnosti“. Ak by verejnosť náhodou chcela vedieť, kto mladých kotlebovcov v tábore vzdeláva, Uhrík odkazuje, že „ich špecializovaní animátori“.

Hlavy: Marian Kotleba a Milan Uhrík, dvaja najvyšší predstavitelia ĽSNS.
Hlavy: Marian Kotleba a Milan Uhrík, dvaja najvyšší predstavitelia ĽSNS.
Juraj Roščák

Pán podpredseda nám vysvetlil aj svoje vnímanie slova tolerancia. „Je to rešpektovanie iných názorov a iných postojov. Malo by to byť to, čo by malo byť realizované aj vo vzťahu k nám.“ Názor Michala Haviara, že tolerancia je matkou úpadku, komentovať nechcel, myslí si však, že čosi také deťom v tábore v Čekovciach iste nikto do hlavy nevštepoval. „Ale zase, povedzme si úprimne, nadmerná tolerancia v spoločnosti je,“ neodpustil si Uhrík poznámku. Ubezpečil, že nateraz je kúpa usadlosti pri Krupine poslednou realitnou investíciou ich strany. Lebo teraz majú oveľa závažnejšie problémy, keďže slovenská politická mafia im chce zrušiť stranu.

Všetko v poriadku

Otázka je, či vôbec môže politický subjekt míňať peniaze od štátu na nákup nehnuteľností, ako je pôda alebo lesy. Právnik Róbert Bános vysvetľuje, že zákon v zásade neukladá obmedzenie nehnuteľností, ktoré by politická strana nemohla vlastniť. „Čo sa týka použitia príspevku zo štátneho rozpočtu, zákon o politických stranách a politických hnutiach taxatívne vymenúva činnosti, respektíve úkony, na ktoré politická strana nemôže tento príspevok použiť. Ide o pôžičky a úvery fyzickým osobám alebo právnickým osobám, ďalej zmluvy o tichom spoločenstve, podnikanie obchodnej spoločnosti, ktorú strana založila alebo sa stala jej jediným spoločníkom, ručenie za záväzky fyzických osôb alebo právnických osôb, darovanie a úhradu pokút a iných peňažných sankcií.“

Ak teda podľa neho hovoríme o nákupe nehnuteľností, hoci aj lesov či rôznej pôdy, zákon to výslovne nezakazuje. „Takže áno, môže ho kúpiť, predať i prenajať,“ tvrdí právnik.

Tréning: Mladí Slováci musia byť telesne zdatní. O to sa v tábore v Čekovciach postarali.
Tréning: Mladí Slováci musia byť telesne zdatní. O to sa v tábore v Čekovciach postarali.
Internet

Iná vec sú, samozrejme, tábory pre deti. Psychologička Barbora Kuchárová upozorňuje, že „akékoľvek organizovanie podujatí akýmkoľvek extrémistickými zoskupeniami nie je v poriadku“. Pozornosť v tejto súvislosti zbystrila aj predsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva Erika Jurinová. „Pokiaľ ide o zneužite maloletých na zvyšovanie extrémistickej propagandy alebo nejakých snáh o vnášanie ideológie do hláv detí, podľa mňa by to malo byť veľmi dobre kontrolované a sledované. Som prekvapená, ak sa naozaj čosi také deje, pretože by to bola naozaj vážna vec,“ myslí si Jurinová.

Na druhej strane, starosta obce Čekovce Milan Gregáň nemá obavy z toho, že by v ich obci vyrástlo akési výcvikové stredisko pre mladých fašistov. „Nevidím zatiaľ dôvod mať obavy a tunajší ľudia berú pána Kotlebu úplne normálne. Máme tu aj Rómov, ale ani tí s ním nemajú žiadny problém,“ povedal nám. Svoj vzťah k šéfovi Ľudovej strany opísal slovami, že je nestraník a s každým sa snaží dobre vychádzať. „S pánom Kotlebom som sa niekoľkokrát pracovne rozprával a musím povedať, že z tohto hľadiska je to rozumný človek. A prečo sa rozhodli kúpiť usadlosť práve v našom chotári? Neviem.“

O tom, aký vplyv na deti môžu mať tábory organizované Ľudovou stranou Naše Slovensko.
O tom, aký vplyv na deti môžu mať tábory organizované Ľudovou stranou Naše Slovensko.
Plus 7 dní
VIDEO Plus 7 Dní