Tip na článok
V lekárňach kúpite aj viac ako sto preparátov na posilnenie imunity. Vpravo vírus chrípky.

Nebezpečné vírusy: Tento rok útočí chrípka ešte agresívnejšie

Prasací vírus je veľkým strašiakom, ale ťažké komplikácie môžu spôsobiť aj ostatné kmene.

Galéria k článku (6 fotografií )
Pneumologička Orosová: S posilňovaním imunity to netreba podľa nej prehnať. Je to dvojsečná zbraň.
Timea: RSV vírus ju skoro udusil. Sviatky strávila v nemocnici na kyslíku.
Očkovanie proti RSV vírusu: Jedno z mála očkovaní proti vírusovým chorobám, ktoré napádajú dýchacie ústrojenstvo

Vírusy začínajú skutočne zúriť. Prvý pacient na Slovensku, ktorý počas chrípkovej sezóny 2012 - 2013 dostal prasaciu chrípku, je už v poriadku. Priebeh jeho choroby bol podľa našich informácií ľahký. Úrad verejného zdravotníctva očakáva ďalšie prípady, pretože v Českej republike a v Poľsku pribúda pacientov s prasacou chrípkou, niektorí dokonca bojujú o život. Panikou v médiách si vyslúžila povesť strašiaka, no pacientov ohrozujú v tomto období aj rôzne iné vírusy. S posilňovaním imunity by sme to však nemali preháňať.

Chorý národ

Asi neexistuje rodina, kde by počas vianočných a novoročných sviatkov nebol chorý aspoň jeden člen. Boľavé hrdlo, plné dutiny, vysoké horúčky a po niekoľkých dňoch návrat choroby s ťažkým priebehom, taký darček dostali pod stromček desaťtisíce Slovákov. Počas posledného obdobia prišlo s akútnymi respiračnými chorobami za lekármi každý týždeň takmer dvadsať- až tridsaťtisíc ľudí.

Dve percentá z nich mali vážne komplikácie, zápaly pľúc, ucha alebo dutín. Ďalšie desaťtisíce sa liečili doma. Najviac chorých bolo v Nitrianskom kraji, najmenej v Bratislavskom. Vírusy tento rok mimoriadne agresívne zaútočili aj na deti do piatich rokov, ale najmä na staršie a mladých dospelých. Nikto nevie prečo.

Záhada

Vírusy v tomto období spôsobujú asi osem z desiatich respiračných chorôb. Raz je to chrípkový, inokedy rinovírus či parachrípka. Ešte v minulom roku laboratóriá potvrdili u jedného pacienta na Slovensku aj prasaciu chrípku. Veľmi nebezpečným respiračným vírusom je aj syncyciálny vírus, RSV, ktorý môže byť pre predčasne narodené deti smrteľný a vážne komplikácie spôsobuje aj ostatným deťom a dospelým. Za dýchacími ťažkosťami v tomto chrípkovom období môže byť hociktorý z nich.

„Na Vianoce začala Timea kašľať a o niekoľko dní to prešlo do štádia, že len pískala. Nevládala dýchať a okamžite sme ju museli dať do nemocnice,“ rozpráva mama ročného dieťaťa, ktoré sa len teraz zbavilo infúzií a náročnej liečby. Dievčatko, ktorému sa zapálili priedušničky v dôsledku RSV vírusu, prežilo len vďaka kvantám liekov a rýchlej intervencii pneumológov.

Timea: RSV vírus ju skoro udusil. Sviatky strávila v nemocnici na kyslíku. Foto: Juraj Roščák

„Vianoce u nás strávilo sedemnásťročné dievča, ktoré malo takú ťažkú virózu, že bolo na infúziách. Pôvodcu choroby sa nám nepodarilo zistiť. Klinickými príznakmi sa to podobalo na chrípku, ale tá to nebola,“ hovorí primárka Kliniky detskej pneumológie a ftizeológie Univerzitnej nemocnice Bratislava v Podunajských Biskupiciach Jaroslava Orosová. Podobne ani u ostatných ťažko chorých detských pacientov v Podunajských Biskupiciach laboratóriá klasickú chrípku zatiaľ nepotvrdili.

„Keďže na Slovensku aj v okolitých krajinách sa objavila prasacia chrípka, nie je vylúčené, že aj u pacientov, ktorí teraz vyžadujú nemocničnú liečbu pre komplikácie, ako je napríklad ťažký zápal pľúc, môže ísť práve o tento druh. Laboratórny dôkaz totiž vyžaduje dlhší čas než dôkaz bežnej chrípky. Rovnako to však môže byť rinovírus, ktorý je jedným z najčastejších pôvodcov prechladnutia. Štandardne sa na Slovensku nevyšetruje,“ hovorí pneumologička Orosová.

Ťažkosti po chrípke

Úrad verejného zdravotníctva, ktorý každý týždeň zverejňuje štatistiky chorobnosti, bude výskyt prasacej chrípky podrobne monitorovať. Je dosť možné, že nakazených bolo aj doteraz viac, ale keďže prejavy nekomplikovanej prasacej chrípky sú na nerozoznanie od klasickej, pacienti o svojej „výnimočnosti“ ani nevedeli.

Bez ohľadu na to, o aký typ respiračného vírusu ide, vírusovú fázu choroby pacienti väčšinou zvládnu. V posledných dňoch sa však lekárom sťažujú na návrat choroby po preliečení, čo má potom omnoho dramatickejší priebeh. Ani za týmto netreba hľadať nejakú zvláštnosť. „Počet komplikácií sa v porovnaní s predošlým rokom nezvýšil,“ hovorí Lenka Skalická z Úradu verejného zdravotníctva. „To, čo sa javí ako zhoršený návrat choroby, sú nepreliečené virózy,“ myslí si profesorka Adriana Ondrušová z Detskej kliniky Fakultnej nemocnice v Trnave.

Jej kolegovia sa medzi sviatkami zapotili pri ťažko chorých deťoch. Dominovali respiračné infekcie, ktoré u malých detí vyústili do obštrukcie priedušiek, sťaženého dýchania až dusenia a do horúčkovitých stavov. „Ťažko povedať, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej, končia sa prázdniny a pripravujeme sa na chrípkovú epidémiu,“ hovorí Adriana Ondrušová. „Preliečené dieťa príde do škôlky, za tri dni sa nakazí od ostatných detí a infekciu šíri ďalej. Nakazí súrodencov, rodičov a to sa opakuje už roky,“ pridáva sa pneumologička Orosová.

Návrat choroby je už často spojený s nutnosťou užívania antibiotík, pretože vírusová choroba k sebe pritiahla bakteriálnu infekciu. Pitie čaju a ležanie v tomto štádiu nestačia. V druhej fáze choroby sú už antibiotiká často nevyhnutné.

Očkovanie proti RSV vírusu: Jedno z mála očkovaní proti vírusovým chorobám, ktoré napádajú dýchacie ústrojenstvo. Foto: Juraj Roščák

Superpočasie

Vianočné sviatky priniesli teraz viac chorých ako predchádzajúce. Prispieva k tomu aj počasie. „Vyskytovali sa inverzie, pekne bolo vo vyšších polohách, ale v nižších naopak. Pod inverznou vrstvou sa hromadia nečistoty biologického aj chemického pôvodu. Je to vlastne živná pôda pre mikroorganizmy, ktoré sa potom ľahko dostanú do organizmu, ak je chladným sychravým počasím oslabená nosová sliznica a sliznica dýchacích ciest. Následkom sú dýchacie ťažkosti, prípadne nachladnutia a chrípkové ochorenia,“ tvrdí odborníčka na biometeorológiu Zlata Čabajová.

Ako prevencia by bolo ideálne zdržiavať sa nad inverznou vrstvou, čo nahráva lyžovačkám a turisti ke. Aj podľa Jaroslavy Orosovej šport môže v tomto období len pomôcť. „Deti menej športujú, viac sa zdržiavajú v uzavretých priestoroch. Vidím to aj u nás v nemocnici. Televízor, ktorý majú v izbe, beží neustále. Najlepšie pre ne by bolo vstať a ísť sa vybehať niekam von,“ hovorí. Starou známou a dobrou prevenciou je aj otužovanie. Keď nie celého tela, aspoň tváre.

Imunita

Slovo imunita je v poslednom období jedno z najsprofanovanejších. Dobre sa predáva. Na trhu nájdete viac ako sto produktov na podporu imunity v cene od dvoch až po sedemdesiat eur. Jej prehnané podporovanie však môže byť kontraproduktívne. Keď sa dieťa narodí, jeho imunita ešte nie je zrelá. Dozrieva okolo deviateho až dvanásteho roku života.

„Je to normálne, ak dieťa ochorie. My sme ako deti boli chorí rovnako. Rodičia však často prichádzajú a tlačia na nás, aby sme predpisovali deťom lieky na dozretie imunity. Málokedy je na to dôvod. Môže to vyústiť do presne opačnej reakcie organizmu. Keď budete nadmerne stimulovať imunitu, ktorá je dobrá, a budete sa ju snažiť zlepšovať, tak si to rozmyslí a môže prejsť do poškodenia napríklad lymfatického systému, lebo to je jeden z hlavných imunitných orgánov,“ prekvapuje primárka detskej pneumológie v Podunajských Biskupiciach.

Jedným z následkov prehnaného stimulovania imunity môže teda byť zhubné ochorenie. „Nemyslím si, že niekto robil takéto štúdie, ale taká je naša skúsenosť, a preto neradi bezdôvodne predpisujeme imunopreparáty. Ja som robila niekoľko rokov v zahraničí a tam sa to zďaleka nepredpisuje v takom množstve ako u nás.“ Na druhej strane, bežné podporovanie imunity prostredníctvom voľnopredajných fytofarmák alebo probiotík nemôže uškodiť, a to najmä v období, keď sa všetci musíme pripraviť na nástup chrípkovej epidémie.

Druhá vlna

Počet chorých na akútne respiračné choroby sa každý týždeň mení. Najviac nakazených pacientov sa u svojho lekára hlásilo vo vianočnom týždni. Až o štvrtinu menej chorých v porovnaní s Vianocami bolo na Silvestra. Odvtedy však počet chorých stúpol o tretinu. Ak bude chrípka postupovať tak ako v minulom roku, najviac chorých bude o necelé dva mesiace.

Zo stotisíc obyvateľov Slovenska sa u lekára s akútnymi dýchacími ťažkosťami prihlásia dve tisícky. V porovnaní sú súčasnosťou to bude dvojnásobné množstvo pacientov.

Prasacia chrípka

Vírus prasacej chrípky A(H1N1) je kombináciou vírusu prasacej, vtáčej a ľudskej chrípky. Choroba sa prejavuje rovnako ako bežná chrípka, častou súčasťou je zápal pľúc, prípady sa môžu končiť aj úmrtím pacientov. Inkubačná lehota je od jedného do piatich dní. Odborníci odporúčajú časté umývanie rúk, dodržiavanie hygienických pravidiel a vyhýbanie sa preplneným miestnostiam.

Odolnosť proti chladu podporí každodenné otužovanie, pomáha aj dostatok športu a podpora imunity fytofarmakami alebo probiotikami. V čase pandémie prasacej chrípky v rokoch 2009 až 2010 umrelo vo svete 18 500 pacientov, ktorým laboratóriá oficiálne potvrdili prasaciu chrípku.

Vírus chrípky: Chráňte sa pred ním dôkladným umývaním rúk. Foto: Profimedia.sk

VIDEO Plus 7 Dní